Nowinki motocyklowe

Motocykle Yamaha i Honda najwyżej w rankingu

Motocykle Yamaha i Honda najwyżej w rankingu

W 2010 roku za pośrednictwem serwisu otoMoto.pl wystawiono na sprzedaż ponad 420 tysięcy motocykli, co daje 17-proc. wzrost liczby ofert w porównaniu do 2009 roku. – Tak dobry wynik to efekt zaskakująco szybkiego wzrostu krajowego rynku motocykli używanych – ocenia Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. – Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, z roku na rok ogłoszeń sprzedaży jednośladów będzie przybywać.

– Największe ożywienie na rynku obserwujemy każdego roku w marcu i kwietniu, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego – dodaje Marcin Świć. – W 2010 roku ogłoszenia z tych dwóch miesięcy stanowiły 18 proc. wszystkich ofert opublikowanych w serwisie. Wysoka podaż jednośladów utrzymuje się przez całą wiosnę oraz na początku lata, by od sierpnia wolno, ale systematycznie maleć.

Ze statystyk serwisu otoMoto.pl wynika, że w zeszłym roku najchętniej wystawiano na sprzedaż pojazdy japońskich producentów – Yamaha oraz Honda. Kolejne miejsca w rankingu popularności należały natomiast do Suzuki i Kawasaki, a zestawienie top 5 marek roku 2010 zamknęła Aprilia.

Lp. Modele motocykli najczęściej wystawianie na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl
1. Honda CBR
2. Suzuki GSX-R
3. Honda CB
4. BMW GS
5. Yamaha Virago

Największy wybór mieli fani motocykli sportowych. Najchętniej sprzedawane modele pochodziły z należącej do Hondy rodziny CBR. Co prawda dwa razy mniej popularne, ale wciąż często wystawiane na sprzedaż były jednoślady z serii Suzuki GSX-R. By stać się właścicielem motocykla tej klasy, na rynku wtórnym trzeba było zapłacić średnio 12-13 tysięcy zł. Kolejne pozycje w rankingu zajęły motocykle szosowe z serii Honda CB oraz BMW GS, wśród których znalazło się również wiele jednośladów typu funbike. Pojazdy tego rodzaju były w 2010 roku wystawiane na sprzedaż średnio za 9,5-10 tys. zł. Najtańsze
z całej piątki okazały się cruisery Yamaha Virago, wyceniane średnio na nieco ponad 8 tys. zł. Średnia cena jednośladu wystawionego na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl w 2010 roku wyniosła 8750 zł.

Najłatwiej dostępne w serwisie otoMoto.pl były pojazdy stosunkowo młode. Największą popularnością cieszyły się oferty motocykli 2- i 3-letnich, a kolejne miejsca zajęły maszyny wyprodukowane w latach 2004-2006. Największa część ofert pochodziła z Mazowsza – tego regionu Polski dotyczyło 12 proc. ogłoszeń z całego roku. Chętnie sprzedawali motocykle również użytkownicy z Wielkopolski i Śląska – po 9 proc. wszystkich ofert.

Dużą popularnością wśród sprzedawców cieszyły się maszyny z silnikami o pojemności 600 cm³ – serwis otoMoto.pl odnotował w zeszłym roku ponad 24 tysiące ogłoszeń dotyczących takich pojazdów. Niemal dwa razy częściej wystawiano na sprzedaż jednoślady wyposażone w silnik o pojemności do 50 cm³. Oferty sprzedaży takich maszyn stanowiły blisko jedną dziesiątą wszystkich ogłoszeń.

– Tak małe silniki charakterystyczne są między innymi dla skuterów oraz motorowerów – zauważa Marcin Świć. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie tego typu pojazdami ze strony kupujących i w związku z tym zwiększoną ich podaż na rynku. Na przykład skutery wystawiane były w 2010 roku na sprzedaż niemal tak samo często jak motocykle sportowe. Niebagatelne znaczenie ma cena, a do tego poruszać się nimi mogą osoby, które skończyły 16 lat i posiadają jedynie kartę motorowerową.

Źódło: Time4men.pl

21/02/2011

O autorze

siCk_BoY_


Dodaj komentarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl