Nowinki motocyklowe

UE wydłuża listę obowiązkowego wyposażenia motocykli

Motocykl - hamowanie. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweUE wydłuża listę obowiązkowego wyposażenia

Unia Europejska ma coraz większy wpływ na wyposażenie nowych pojazdów. Przez długi czas komisarze zajmowali się głównie samochodami. Teraz wzięli pod lupę motocykle.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do Parlamentu Europejskiego trafił już projekt ustawy, w której mowa o elementach obowiązkowego wyposażenia w motocyklach – informuje Federacja Europejskich Motocyklistów FEMA.

Początkowo zakładano, że światła będą włączały się po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Niewykluczone, iż politycy wezmą pod uwagę sugestie motocyklistów, którzy przekonują, że system automatycznego włączania oświetlenia nie sprawdza się w każdej sytuacji. FEMA opowiada się za możliwością wyłączania świateł m.in. na czas serwisowania motocykla.

Cześć komisarzy unijnych liczyła, że nowe przepisy uniemożliwią tuning jednośladów. Wszystko wskazuje, że sprawa nie zostanie odgórnie uregulowana i kraje członkowskie będą mogły ustalać zakres dozwolonych modyfikacji.

Dyskusji nie będzie jednak w kwestii systemu ABS. Parlament Europejski zamierza nałożyć obowiązek wyposażania motocykli z silnikami o pojemności przekraczającej 125 ccm od 2017 roku. Według szacunków obecność systemu przeciwdziałającego blokowaniu kół zmniejszy liczbę tragicznych wypadków o 20 proc. Unia przewiduje także, że ABS nie wpłynie znacząco na cenę motocykli. Popularyzacja systemu ma sprawić, że jego cena spadnie do 100 euro.

Wciąż trwa debata na temat daty wprowadzenia normy emisji Euro 4 – Unia rozważa 2014 lub 2017 rok – informuje FEMA. Za opóźnieniem zmiany dopuszczalnej emisji spalin opowiada się przemysł motocyklowy. Wytwórcy motocykli obawiają się, że bardziej surowe normy będą równoznaczne z koniecznością zaprzestania produkcji maszyn z dwusuwowymi silnikami.

Źródło: onet.pl

08/03/2011

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
« Gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl