Nowinki motocyklowe

Najsłynniejsze twierdze Polski – trasą dookoła kraju

Twierdza Modlin, fot. PAP Paweł Brzeziński

Twierdza Modlin, fot. PAP Paweł Brzeziński

Polskie twierdze – największe bastiony Europy

Na terenie naszego kraju znajduje się wiele miejsc, które, mimo upływu lat, swoją wielkością i rozmachem wciąż wzbudzają podziw dla dawnych budowniczych. Średniowieczne zamki od Bałtyku aż po podnóże Tatr, fortyfikacje czy nietypowe założenia inżynieryjne niezmiennie przyciągają rzesze turystów.

Do najciekawszych z nich należą nowożytne twierdze, które są jednymi z największych w Europie, a wiele z nich, mimo licznych oblężeń, nigdy nie została zdobyta. Wisłoujście, Modlin czy Giżycko nie tylko wielbicielom turystyki militarnej kojarzą się z przygodą, tajemnicą i mrożącymi krew w żyłach historiami. Oto najciekawsze z nich.

 

Twierdza Wisłoujście, fot. kozini - Fotolia.com

Twierdza Wisłoujście, fot. kozini – Fotolia.com

Twierdza Wisłoujście, Gdańsk
Wisłoujście, twierdza położona na północnym krańcu Gdańska przez wieki była ważnym elementem jego systemu obronnego. Tu, gdzie Wisła wpada do Bałtyku, zapewne już w XIII wieku ustawiono pierwszą latarnię morską, a od XV wieku zaczęto to strategiczne miejsce fortyfikować. Do dziś przetrwała zbudowana w 1482 roku cylindryczna wieża, która spełniała zarówno funkcję obronną, jak i sygnalizacyjną. W 1562 roku wzniesiono wokół niej okrągłe założenie obronne zwane Wieńcem, a w latach 1586-1602 Anton van Obbergen i Jan Strakowski otoczyli je systemem czterech bastionów i fosą, które ze względu na swój kształt zwane są fort carré (kwadratowa twierdza). W latach 1624-1626 nie tylko wzmocniono nadmorską twierdzę, ale także zbudowano wokół Wieńca kilkanaście kamieniczek pełniących funkcję koszar. Zachowany w znacznej mierze do dziś kompleks należy do najcenniejszych zabytków nowożytnej sztuki obronnej w Europie. W tej chwili twierdza jest w remoncie.

 

Twierdza Modlin, fot. PAP Paweł Brzeziński

Twierdza Modlin, fot. PAP Paweł Brzeziński

Twierdza Modlin, Mazowsze
Twierdza Modlin należy do największych zespołów umocnień na świecie. Ten imponujący kompleks fortyfikacyjny z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem obronnym, w którego skład wchodziły również zabudowania mieszkalne był rozbudowywany przez niemal cały wiek XIX. W tworzeniu twierdzy pomagał sam cesarz Napoleon. W skład twierdzy wchodzi najdłuższy budynek w Europie. Jest to centralny obiekt fortu – koszary, które mają długość 2250 metrów. Twierdza była wielokrotnie oblegana, zmieniała właścicieli, aż wreszcie, w II poł. XX wieku, podupadła, bo straciła swoje główne przeznaczenie – przestała być obiektem obronnym. Obecnie odbywają się tu m.in. zloty pojazdów wojskowych czy pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Istnieje kilka wariantów zwiedzania, które trwa średnio ok. 3 godzin – samodzielnie, z przewodnikiem lub z grupami zorganizowanymi. Cena biletu wstępu różni się w zależności od formy zwiedzania oraz obiektów, które chcemy zobaczyć.

 

Twierdza Srebrna Góra, Góry Sowie, fot. forty.pl

Twierdza Srebrna Góra, Góry Sowie, fot. forty.pl

Twierdza Srebrna Góra, Dolny Śląsk
Twierdza Srebrnogórska (niem. Festung Silberberg) w Górach Sowich to największa twierdza górska w Europie i jedna z największych na całym świecie. Powstała w XVIII wieku według projektu L. Regelera. Na długości ok. 3,5 km rozciąga się sieć umocnień i fortów, w których skład wchodzi Donjon – fort centralny oraz 5 fortów pomocniczych: Wysoka Skała, Rogowy, Chochoł Mały, Bateria Tarasowa, Bateria Kazamatowa i Reduta Skrzydłowa (Góry Sowie) oraz jednego w Górach Bardzkich – Fort Ostróg. Twierdza dysponowała arsenałem 300 dział i moździerzy, a strzegło jej niemal 4 tys. żołnierzy. Jako jedyna warownia na Dolnym Śląsku nigdy nie została zdobyta i obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

 

Twierdza Świnoujście, fot. Halina Ciszewska-Czyż - wikipedia

Twierdza Świnoujście, fot. Halina Ciszewska-Czyż – wikipedia

Twierdza Świnoujście, zachodniopomorskie
Kolejną twierdzą na naszym szlaku jest pruski zespół fortyfikacji (Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża), który bronił dostępu do portu w Świnoujściu. Powstał on w XIX wieku i składał się z czterech fortów. Niestety, do naszych czasów przetrwały tylko trzy: Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Najlepiej zachowaną częścią twierdzy jest Fort Gerharda (Fort Wschodni) położony na wyspie Wolin. To obecnie najlepiej zachowany nadbrzeżny fort artyleryjski w Europie.

 

Twierdza Przemyśl, fot. Goku122, wikipedia

Twierdza Przemyśl, fot. Goku122, wikipedia

Twierdza Przemyśl, podkarpackie
W 1914 roku, w przededniu Wielkiej Wojny, Twierdza Przemyśl należała do 200 najpotężniejszych fortyfikacji Europy. Po Antwerpii i Verdun była trzecią co do wielkości twierdzą Starego Kontynentu. Powstały w XIX wieku zespół fortyfikacji przetrwał trzy oblężenia w czasie I wojny światowej, jednak później popadł w ruinę i zapomnienie. By ratować bezcenne forty, w 1968 roku wpisano je do rejestru chronionych zabytków architektury obronnej. Przez forty wiedzie obecnie szlak turystyczny oznaczony kolorem czarnym.

 

Twierdza Poznań, fot. PAP Marek Zakrzewski

Twierdza Poznań, fot. PAP Marek Zakrzewski

Twierdza Poznań, wielkopolskie
Poznań również może się poszczycić jednym z największych zespołów fortyfikacji w Europie. Twierdza Poznań – forty (niem. Festung Posen) składała się z dwóch części – twierdza poligonalna i twierdza fortowa, w sumie 18 fortów i innych budynków wspomagających główną fortecę. Wszystkie obiekty były umieszczone na okręgu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Obecnie część twierdzy jest udostępniona dla zwiedzających.

 

Twierdza Kłodzka, fot. Mirek Hejnicki, fotolia.com

Twierdza Kłodzka, fot. Mirek Hejnicki, fotolia.com

Twierdza Kłodzko, dolnośląskie
Nad Kłodzkiem góruje potężny fort, którego ciasne labirynty kluczące pd ziemią mogłyby przyprawić niejednego o zawał serca. Pierwszy zamek na Górze Zamkowej powstał tu już w X wieku, jednak dopiero w XVIII wieku umocnienia przekształcono w imponującą twierdzę. O jej znaczeniu i potędze świadczy fakt, że nie udało się jej zdobyć największym wodzom XIX wieku. Jej podziemne przejścia i kazamaty udostępnione są teraz zwiedzającym.

 

Twierdza Boyen, Giżycko, fot. PAP, Tomasz Waszczuk

Twierdza Boyen, Giżycko, fot. PAP, Tomasz Waszczuk

Twierdza Boyen, Giżycko
Na zachód od Giżycka, między jeziorami Niegocin i Kisajno znajduje się gwiaździsta twierdza, której nazwa pochodzi od jej pomysłodawcy, pruskiego generała Hermana von Boyena. Sześć bastionów, wał i sucha fosa otacza mur długości ponad 2 km. Do wnętrza prowadzą cztery, dawniej pilnie strzeżone, bramy. Na terenie Twierdzy Boyen znajduje się kilka oznakowanych szlaków zgodnie z którymi można zwiedzać ten najlepiej zachowany w północnej Polsce zespół fortyfikacji. Turyści zwiedzający twierdzę mogą zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych budynków, zobaczyć jak mieszkała i walczyła załoga. Zwiedzenie całego fortu zajmuje ok. 2 godzin.

Źródło: wp.pl

23/10/2013

O autorze

Glazio


ONE COMMENT ON THIS POST To “Najsłynniejsze twierdze Polski – trasą dookoła kraju”

Dodaj komentarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl