Nowinki motocyklowe

Pechowe rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Wypadek motocyklistyPechowe rozpoczęcie sezonu motocyklowego

W marcu 2011 doszło w Polsce do 64 wypadków z udziałem motocyklistów.
Zachęcająca pogoda sprawia, że chętnie wyciągamy motocykle na pierwsze wiosenne przejażdżki. Często zapominamy o tym, że właśnie początek sezonu bywa pechowy. Jakie są tego przyczyny?

W ostatnich latach liczba użytkowników motocykli ciągle wzrasta. Rośnie również liczba użytkowników motorowerów. Większość z nich ma ściągnięte blokady silnika co sprawia, że kierowcy motorowerów mogą osiągać prędkości przekraczające 80 km/h.
Przypomnijmy jaka jest prawna definicja tego pojazdu.

Motorower to pojazd wyposażony w silnik o pojemności skokowej do 50 cm3 i prędkości maksymalnej nie większej niż 45 km/h. Ale...
W większości krajów europejskich definicja motoroweru jest bardzo podobna, jednak egzekwowanie zgodności walorów technicznych jednośladów z wymogami prawa bardzo różne.
Czytaj więcej. Zdejmowanie blokady szybkości skutera >>>

Wypadek motocyklistyUżytkownicy motorowerów to najczęściej bardzo młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Co w tym kierunku robi policja?
Szczerze – nie zauważyłem żadnych kroków ani konsekwencji prawnych a to na pewno zwiększyłoby bezpieczeństwo!

Nie tłumaczmy się jednak jako użytkownicy większych maszyn. Też mamy swój udział w statystykach.
Marzec okazał się doskonałym miesiącem na odpalenie i przewietrzenie motocykla po zimowym przestoju. Spośród 64 zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów aż 40 z nich spowodowali motocykliści. W wyniku tych zdarzeń 7 osób zginęło, a 44 zostały ranne. To zatrważające statystyki! Nie powinien nas dziwić fakt, że policja już zapowiada akcję skierowaną do motocyklistów. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Oby ta akcja nie była tak obraźliwa jak ubiegłoroczna „świeże warzywa”.

Ogromna grupa motocyklistów to bardzo świadomi i ostrożni użytkownicy dróg. Niestety są wśród nas osoby, które psują ten wizerunek.

Wypadek motocyklistyPrzypominamy wszystkim użytkownikom jednośladów, że po zimowym przestoju musimy ponownie oswoić się z jazdą na motocyklu. Tak jest każdego roku.
Nie zapominajmy, że po zimie nasze drogi bardziej przypominają szwajcarski ser. Dlatego wchodząc w każdy zakręt pamiętajmy o tym! Bądźmy przewidujący i ostrożni.
Na wielu drogach pozostało dużo piasku po odśnieżaniu lub został on naniesiony przez topniejący śnieg.
Niedługo na pola wjadą pierwsze ciągniki pozostawiając na asfalcie ślady zdradnego błotka (tu też zwracamy uwagę policji, która jest obojętna na tego typu zdarzenia. Może rosnąca liczba policjantów na motocyklach zwróci większą uwagę na ten fakt).
Kierowcy samochodów w Polsce nadal nie  przyzwyczaili się do rosnącej ilości jednośladów na drogach. Po prostu nas nie widzą.

Motocyklisto – pamiętaj!

Zwróć uwagę na stan ogumienia i ciśnienia w oponach.
Jedź ostrożnie podczas pierwszych przejażdżek.
Miej oczy dookoła głowy.
Pamiętaj, że stan naszych dróg po zimie jest nienajlepszy.
To nie gra – masz tylko jedno życie!

Tekst: Głazio

02/04/2011

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl