Nowinki motocyklowe

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl

Nowe kategorie prawa jazdy na motocyklNowe kategorie prawa jazdy na motocykl

 Od 19 stycznia 2013 roku zmieniła się ustawa o kierujących pojazdami i obowiązują nowe zasady uzyskania prawa jazdy na motocykl. Jej najważniejszymi postulatami są: podwyższenie minimalnego wieku ubiegania się o prawo jazdy na motocykl do 24 lat oraz wprowadzenie nowej kategorii AM.

 Prawo jazdy nowej kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim i zastąpi dotychczasową kartę motorowerową. Aby uzyskać prawo jazdy tej kategorii trzeba mieć ukończone 14 lat oraz przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy. Uzyskane uprawnienia zezwalają na jazdę motorowerem, skuterem oraz lekkim czterokołowcem – a więc takim, który waży do 350 kg i którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wcześniej obowiązujące przepisy nie nakładały na osoby pełnoletnie obowiązku posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy, by móc kierować skuterem. Po zmianach wprowadzonych ustawą o kierujących pojazdami osoba, która ukończy 18 lat aby móc jeździć skuterem musi uzyskać prawo jazdy kategorii AM. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B (samochód osobowy) oraz kategorii A, A1 lub A2 spotkają się z pewnym ułatwieniem, ponieważ będą uprawnione do prowadzenia pojazdów objętych kategorią AM. Oznacza to, że takie osoby nie muszą ubiegać się oddzielnie o prawo jazdy tej kategorii.

 Ustawa o kierujących pojazdami wskazuje trzy główne rodzaje prawa jazdy na motocykl:
• kategoria A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 123 cm3 , mocy nieprzekraczającej 11 kW (15 KM) oraz motocyklem trójkołowym o mocy nie przekraczającej 15 kW (20,4 KM). O prawo jazdy kategorii A1 może ubiegać się osoba, która ukończyła 16 lat.
• kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59 KM). O prawo jazdy kategorii A2 może ubiegać się osoba, która ukończyła 18 lat.
• kategoria A uprawnia do kierowania motocyklem każdego rodzaju i może ubiegać się o nią osoba, która ukończyła 24 lata.

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl

Motocykl tylko dla 24-latków?!

 Główna zasada wprowadzona przez ustawę o kierujących pojazdami brzmi, że prawo jazdy kategorii A uprawniające do kierowania motocyklem może uzyskać osoba, która ukończyła 24 lata. Nie należy się jednak martwić na zapas, ponieważ ustawa zostawia pewną furtkę dla niecierpliwych. Osoby, które zapragną wsiąść na motocykl nieco szybciej będą miały możliwość przyspieszenia procedury. Kierowca, który uzyska najpierw prawo jazdy kategorii A2 w wieku 18 lat będzie mógł już po 2 latach ubiegać się o kategorię A. Oznacza to, że jeśli komuś naprawdę będzie zależało, to na szybki motocykl będzie mógł wsiąść już w wieku 20 lat.

 Kiedy kierowca musi przejść badania lekarskie?

 Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Badania może wykonywać wyłącznie lekarz posiadający specjalne uprawnienia.  Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu Drogowego badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega:
1. osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy;
2. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętym ze względu na stan zdrowia;
3. kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego inna osoba zginęła lub poniosła ciężki uszczerbek na zdrowiu;
4. kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu;
5. kierujący pojazdem skierowany decyzją starosty w przypadkach nasuwających zastrzeżenia co do stanu zdrowia;
6. osoba niepełnosprawna skierowana decyzją starosty na podstawie zawiadomienia powiatowego lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności;
7. kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

 Na czym polega badanie?

 Celem badania lekarskiego jest ocena ogólnego stanu zdrowia osoby badanej, w szczególności stanu układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawności narządu ruchu i stanu psychicznego. W wyniku takiego badania lekarz stwierdza istnienie lub brak, m.in. chorób narządu wzroku, słuchu i równowagi, ruchu, zaburzeń psychicznych, cukrzycy czy objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu.
W polu, dotyczącym ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia, lekarz wpisuje odpowiednie kody i subkody odnoszące się do konkretnych ograniczeń. Oznaczenia te zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Osoba, która może prowadzić pojazd wyłącznie w okularach lub szkłach kontaktowych – kod 01.06., jazda z prędkością nie większą niż … km/h – kod 05.04., zmodyfikowana kierownica – kod 40.05.

 Tekst: Tamara Głaz

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl

30/03/2013

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Sierpień 2017
P W Ś C P S N
« Lip    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl