Po roztoczańskich bezdrożach
Filmy, Nowinki motocyklowe, Relacje, Wyjazdy weekendowe

Po roztoczańskich bezdrożach

dscn1644Po roztoczańskich bezdrożach

11 września 2016 okazał się dla motocyklistów zrzeszonych na forum Radiatora wręcz wymarzonym dniem do eksplorowania pięknych roztoczańskich terenów, których zazdroszczą nam nieustannie krajanie z innych regionów Polski. Żeby wyjazd w teren miał smaczek i „pazura” nie było oczywiście mowy o jeździe tylko i wyłącznie asfaltowymi, prostymi i gładkimi drogami. W programie jazdy terenowej nie zabrakło elementów dzikiego off-roadu, błotnistych ścieżek, piaskowych dróg i jazdy na przełaj. To było 230 kilometrów dobrej zabawy, przyjemnej jazdy, kontrolowanych wywrotek i zachwytów nad kolorami jesieni. Zmęczenie nie wchodziło w grę. Była tylko nieprzerwana chęć dalszej jazdy! Zaryzykuję stwierdzenie, że motocykle bohaterów tego wyjazdu były użytkowane wedle pierwotnego przeznaczenia…

dscn1633Jazda w terenie to nie rozrywka dla wszystkich. Trzeba to naprawdę lubić i  – co najważniejsze – czuć! Chwila nieuwagi, zbyt mocne odkręcenie manetki gazu, niewidoczny kamień na drodze przykryty warstwą błota lub niepozornie wyglądająca koleina mogą skutkować mniej lub bardziej groźną wywrotką. Doświadczeni kierowcy, którzy dużo jeżdżą w trudnym terenie potrafią upadać tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Doświadczenia jednak  nabywa się z czasem i z liczbą przejechanych w terenie kilometrów. Jak się okazuje zwykły off-roadowy wypad może być świetną okazją do zwiedzenia i zobaczenia ciekawych miejsc  zlokalizowanych na Roztoczu.

dscn1642Na początek garść informacji geograficznych dla tych, którzy jeszcze nie odkryli magicznej roztoczańskiej krainy. Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem na Ukrainie. Jest to charakterystyczny wał wzniesień o szerokości 12-32 km i długości około 180 km. Roztocze można podzielić na trzy mezoregiony pod względem budowy geologicznej i zróżnicowania rzeźby terenu: Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe i Roztocze Wschodnie (wg Kondrackiego) zwane też Południowym (szkoła lubelska).

dscn1648Na trasie wyjazdu po Roztoczu Wschodnim znalazło się m.in. miejsce bitwy pod Kobylanką – nieistniejącą już wsią położoną niegdyś na skraju Puszczy Solskiej, na północ od Nowego Lublińca w kierunku Huty Różanieckiej. To właśnie tu rozegrała się jedna z największych leśnych bitew Powstania Styczniowego w 1863 roku. Dziś o tym zamierzchłym zdarzeniu przypomina tylko pomnik poświęcony pamięci poległych w bitwie.

dscn1658Następnym miejscem na trasie były Szumy nad Tanwią – małe, malownicze wodospady, których historia sięga trzeciorzędu. Miejscowi nazywają je różnie – szumy, sopoty, szypoty, porohy. Roztocze szczyci się nie tylko malowniczymi widokami i pięknymi terenami. Jest to również obszar, przez który przebiega granica geologiczna między fałdową Europą Zachodnią, a płytową Europą Wschodnią. To właśnie w okolicy wsi Rebizanty położonej nad Tanwią można skorzystać z najpiękniejszych szlaków turystycznych Roztocza i zobaczyć: rezerwat „Nad Tanwią”, drewniany młyn w Suścu nad stawem Morskie Oko, najwyższe wzniesienie (246 m n.p.m.) zwane Kościółkiem lub Zamczyskiem, czy wodospad Jeleń. Sprytni motocykliści znajdą w okolicy Szumów wspaniałe leśne trasy, na których czeka ich niezła zabawa oraz możliwość doskonalenia swoich umiejętności jazdy w terenie.

dscn1674Dalsza trasa wyjazdu prowadziła przez kultowe miejsce na Roztoczu Wschodnim. Mowa oczywiście o Dahanach – niewielkim przysiółku Werchraty położonym u stóp Wielkiego Działu. Przed wojną Roztocze Południowe było bardzo gęsto zaludnioną krainą. Malowniczo położone wsie Dahany I i Dahany II, których mieszkańcy zostali wysiedleni w 1947 roku liczyły ok. 35 zabudowań. Dziś Dahany to magiczne, przepięknie położone miejsce w roztoczańskiej głuszy, którego nie ominie żaden wytrawny turysta i miłośnik dzikiej przyrody.

Kliknij i przejdź do GALERII ZDJĘĆ oraz szerszego opisu >>>

Cd. Galerii i opisu >>>


Jak widać podróżując przez Roztocze można idealnie połączyć turystykę motocyklową z podziwianiem krajobrazów i zwiedzaniem ciekawych obiektów turystycznych. Udało się to – już nie pierwszy zresztą raz –  ekipie Radiatora, która od kilku lat promuje te piękne i dzikie zakątki.

Tekst: Tamara Głaz

11/10/2016

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Październik 2019
PWŚCPSN
« Wrz  
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl