Filmy, Nowinki motocyklowe

Unikatowy motocykl firmy Relaigh z 1924 roku trafił do muzeum w Dębicy

Dziś do Muzeum Regionalnego w Dębicy trafił unikatowy angielski motocykl firmy Relaigh z 1924 r. Wykopali go robotnicy, którzy oczyszczają z niewypałów teren budowy autostrady Dębica-Rzeszów.

Na motor natrafiono w okolicach Skrzyszowa. Wykrywacze metalu dały wtedy mocny sygnał.

– Zaczęliśmy kopać. Najpierw na głębokości 1,4 metra wyłonił się zegar. Kopaliśmy dalej i okazało się, że był to zegar w motocyklu – relacjonuje Krzysztof Glijer, właściciel firmy De-Mont, która oczyszcza z niewypałów teren budowy autostrady.

Z osłon na kolana dało się odczytać, że jest to maszyna angielskiej firmy Relaigh. To unikat.                                                   Fot. Sławomir Oskarbski

– Prawdopodobnie jest ich tylko kilka w Polsce. Przynajmniej tak mówili kolekcjonerzy, których mnóstwo go oglądało. W porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków zdecydowaliśmy o przekazaniu motocykla Muzeum Regionalnemu w Dębicy – mówi Glijer.

Zanim zwiedzający będą mogli go podziwiać, minie trochę czasu. Kilkadziesiąt lat pod ziemią sprawiło, że motocykl jest bardzo zardzewiały. Przy wstępnym czyszczeniu został trochę uszkodzony.

– Musimy ściągnąć specjalne środki, które usuną rdzę. Będę dążył do tego, żeby odczytać tablice rejestracyjne. Wtedy będziemy mogli rozwiązać najciekawszą zagadkę, czyli ustalić właściciela motocykla. Eksponat udostępnimy zwiedzającym jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że już we wrześniu, a najpóźniej w październiku – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Unikatowy motocykl to nie jedyne znalezisko wykopane z terenów przeznaczonych pod autostradę.

Zobacz film >>>

Źródło: www.nowiny24.pl

15/07/2010

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl