Kiedy możesz liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy?
Promowane

Kiedy możesz liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy?

Stało się. Doszło do stłuczki lub wypadku, na skutek którego Twoje auto utraciło sprawność i wymaga naprawy. W takich przypadkach przydatną opcją jest możliwość skorzystania z auta zastępczego, którego koszty pokryje OC sprawcy. Zobacz, kiedy możesz ubiegać się o zastępczy samochód!

Jakie są wymogi, by dostać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Każde zdarzenie drogowe jest stresujące, a dodatkowo sprawia, że Twoje życie może wywrócić się do góry nogami. Wiąże się to np. ze zmianą codziennych nawyków i koniecznością korzystania z innych środków transportu. Są jeszcze inne opcje. Czy wiesz, że możesz ubiegać się o auto zastępcze? Możesz zrobić to na własną rękę, ale wtedy musisz liczyć się z kosztami. Przykładowe ceny za samochód zastępczy znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-komunikacyjne/samochod-zastepczy-oc/. W wielu przypadkach przysługuje Ci jednak pojazd z OC sprawcy. Kiedy konkretnie? Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie masz dostępu do innego pojazdu.

Musisz pamiętać o kilku zasadach. Według prawa, nie ma czegoś takiego, jak pieniądze na samochód zastępczy. Dopiero, gdy już podejmiesz się najmu i udowodnisz to, zyskasz podstawę do ubiegania się o zwrot kosztów. Co istotne – Twój wybór auta na wynajem powinien być uzasadniony ekonomicznie. Powinieneś zatem skorzystać z auta o porównywalnym standardzie. Wynajmując najnowszy model luksusowej marki, nie masz co liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela. Kiedy jeszcze nie dostaniesz zwrotu kosztów?

Przypadki, gdy samochód zastępczy Ci nie przysługuje

Brak celowości wynajmu auta i uzasadnienia ekonomicznego wyboru, to istotne przesłanki, które decydują o nieudzieleniu wsparcia ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci pieniędzy również wtedy, gdy dysponujesz jeszcze innym autem. Na szczęście, jeśli okaże się, że drugi z samochodów jest w użyciu (np. przez małżonkę) i jego pożyczenie wiązałoby się ze szkodą dla rodziny, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić Ci pomocy. Także dostęp do komunikacji miejskiej nie jest podstawą do zakwestionowania zwrotu kosztów najmu.

22/01/2021

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl