Auta z Holandii – czy opłaca się ściągać samochody z Holandii?
Promowane

Auta z Holandii – czy opłaca się ściągać samochody z Holandii?

Czy ściąganie samochodu z Holandii to dobry pomysł? Czy sprowadzanie samochodu zza granicy nam się opłaci? To bardzo często pojawiające się pytania. Chciałbyś poznać na nie odpowiedzi? Zachęcamy do krótkiej lektury!

Dlaczego akurat auta z Holandii?

Jeszcze kilka lat temu to Niemcy wiodły prym w przypadku ściągania pojazdów do naszego kraju. Jednak od pewnego czasu można zauważyć, że trend się zmienił i aktualnie to samochody z Holandii zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czym jest to spowodowane? Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po samochody z Holandii? Powodów znajdzie się całkiem sporo, ale dowiemy się, że tak duże zainteresowanie pojazdami z Holandii wynika z przekonania o ich dobrym stanie technicznym.

Wiadomo, że w naszym kraju jakość dróg nie jest zbyt dobra, więc to przekłada się na ogólną kondycję używanych pojazdów. W przypadku samochodów z Holandii podobnych problemów nie ma, ponieważ jakość dróg jest o wiele lepsza, a właściciele dbają o swoją samochody. Jeśli zatem wybór pada właśnie na auto z Holandii, to można być pewnym, że nie tylko będzie zadbany, ale również dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Tak duże zainteresowanie autami z Holandii wynika również z klarownej sytuacji ich użytkowania, ponieważ przed zakupem można sprawdzić pełną historię serwisowania. Tego typu informacje nie są ukrywane, co niestety często zdarza się w Polsce. Poza tym wskazuje się, że pojazdy w Holandii oferowane są w znacznie ciekawszych cenach, więc jest to zrozumiałe, że tak wiele osób bierze pod uwagę ich sprowadzenie do kraju.

Sprowadzenie samochodu z Holandii – z jakimi kosztami to się wiąże?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pojazdu z Holandii, to musimy uwzględnić nie tylko jego cenę, ale również opłaty związane z transportem. Jeśli zdecydujemy się na podróż zakupionym pojazdem do Polski, to musimy wziąć pod uwagę, że z naszej stolicy do Amsterdamu jest aż 1200 km. Koszty paliwa przy aktualnych cenach mogą znacząco obciążyć nasz budżet, więc trzeba dobrze przemyśleć inne możliwości.

Do tego wskazuje się, że trzeba uiścić opłatę w wysokości 10 euro za tablice wywozowe. Jeśli dodatkowo auto nie ma ważnej polisy, to konieczne będzie wykupienie krótkoterminowego OC. Oczywiście równie dobrze można wziąć pod uwagę przewóz pojazdu na lawecie, ale koszt takiego przedsięwzięcia to wydatek rzędu 2000 zł lub więcej. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaką firmę postawimy i gdzie trzeba będzie dostarczyć pojazd.

Sprowadzenie pojazdy z Holandii wiąże się także z opłaceniem akcyzy. Mamy na to 30 dni od daty zakupu pojazdu, a wysokość podatku oblicza wynosi 3,1% ceny zakupu dla samochodu z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 lub 18,6% ceny zakupu dla samochodu z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3. Sprowadzając pojazdy hybrydowe trzeba zapłacić 1,55% za silnik do 2000 cm3 lub 9,3% ceny zakupu za samochód z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.

Ściągnięcie auta z Holandii wiąże się także z koniecznością wykupienia OC. Ubezpieczenie takiego pojazdu odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku pojazdu kupionego w kraju. Zatem sami możemy wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe, a im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo za brak OC grożą kary.

Ściąganie auta z Holandii – opłacalne, czy nie?

Trudno tutaj o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ widać, że koszty sprowadzenia samochodu z Holandii zależą od wielu różnych czynników. Jeśli bierzemy pod uwagę zakup pojazdu z silnikiem do 2000 cm3 lub pojazdu hybrydowego, to jeszcze możemy liczyć na oszczędności. Jednak sprowadzenie pojazdu powyżej 2000 cm3 może oznaczać dla nas spore koszty, więc lepiej porównać oferty między Polską a Holandią, a dopiero później podjąć decyzję.

25/08/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl