Rodzaje odzieży motocyklowej
Promowane

Rodzaje odzieży motocyklowej

Zanim wybierzemy odpowiednią dla nas odzież motocyklową, musimy najpierw określić  do jakich warunków oraz jakiego stylu jazdy będzie nam ona potrzebna. Pamiętaj inna odzież będziesz potrzebował na upalne dnia, a inna na chłodne jesienne wieczory. Również styl jazdy ma znaczenie gdyż jazda miejska, jazda terenowa i jazda wyczynowa różnią się od siebie – to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze akcesoriów motocyklowych.

Odzież motocyklowa oprócz tego, że powinna być ładna, wygodna i stylowa, powinna zapewniać nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Różnorodność odzieży motocyklowej na rynku jest ogromna. W sklepach motocyklowych możemy znaleźć szeroki wybór bielizny termoaktywnej kurtek, spodni, kombinezonów w różnych stylach i kolorach. Przy tak dużym wyborze możemy dostać odzież motocyklową pasującą do każdej pory roku, od letnich rękawic airmesh po motocyklowe jeansy na chłodne dni. Wybór odpowiedniej dla siebie odzieży motocyklowej to pierwszy krok.

Odzież motocyklowa tekstylna

Tekstylna odzież motocyklowa nadaje się zarówno do jazdy po mieście, jak i do długodystansowych wycieczek. Komplety tekstylne, które są wygodne i ergonomiczne, rozszerzając zakres warunków pogodowych, w których mogą być noszone. Przymierzając taką odzież pamiętajmy, aby mierzyć ją na t-shirt lub bieliznę termiczną. Nie zakładajmy swetrów czy bluz, gdyż po ich zdjęciu i rozpięciu ochraniaczy nie będziemy mieli odpowiedniego dopasowania. Nie będziemy odpowiednio chronieni, jeśli będziemy nosić odzież z niecertyfikowanymi ochraniaczami. Odzież tekstylną można podzielić na trzy grupy:

1 warstwowe – wybierane są zazwyczaj na lato i zbudowane są z wierzchniej warstwy nylonu z wstawkami airmesh. Znajdują się one na klatce piersiowej, przedramionach i plecach odzieży 1-warstwowej. W spodniach motocyklowych wstawki te znajdują się na udach lub łydkach. Te oddychające panele zapewniają duży komfort w upalne dni, ponieważ przepływa przez nie dużo powietrza. Przyjemnie chłodzą ciało, ponieważ zapewniają duży przepływ powietrza podczas jazdy.

2 warstwowe –  istnieją dwa rodzaje kompletów, te na nieco chłodniejsze lub deszczowe dni oraz te na dni gorące. Zestawy dwuwarstwowe na cieplejsze dni mają taką samą strukturę jak zestawy jednowarstwowe, tylko z dodatkową warstwą zwaną „windblockerem”, która chroni nas przed wiatrem.

3 warstwowe – zestawy e są najbardziej ergonomiczne. Często posiadają warstwę zewnętrzną z licznymi panelami wentylacyjnymi lub wstawkami airmesh, co przy rozpięciu wszystkich warstw daje nam doskonały komfort w upalne dni. Wiatro- i wodoodporna membrana jest odpinana, w przeciwieństwie do poprzednika. Trzecią warstwą jest ocieplenie, którą również możemy zdjąć niezależnie od odzieży, gdy jest nam zbyt gorąco. Zestawy tego typu sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych podczas sezonu motocyklowego.

Odzież skórzana motocyklowa

Odzież skórzana, taka jak kurtki i spodnie chopper, jest noszona do jazdy na motocyklach w miastach, ponieważ jest bardziej odporna na zużycie niż zwykłe tekstylia. Dlatego używamy mocniejszych motocykli, na których rozwijamy większe prędkości. Na rynku dostępne są kombinezony skórzane jedno- i dwuczęściowe. Precyzyjnie skrojony jednoczęściowy kombinezon czuje się jest jak „druga skóra”, pozwala na nieograniczone ruchy i gwarantuje pełen komfort jazdy. Kombinezony jednoczęściowe są przeznaczone do motocykli sportowych, ich minusem jest fakt, że spodni nie możemy zdjąć z górnej części. Z kolei dwuczęściowe kombinezony zakłada się nieco inaczej niż kombinezon jednoczęściowy. Taki układ ma jednak pewne zalety. Możemy zdjąć marynarkę, odpiąć ją od spodni. Jest to doskonała alternatywa dla osób o „nieproporcjonalnej sylwetce”, które wymagają unikalnego rozmiaru marynarki i spodni. Niektórzy producenci oferują różne rozmiary odzieży na górze i na dole, ale nie wszyscy.

23/09/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl