Kupujesz używany samochód? O tym powinieneś wiedzieć!
Promowane

Kupujesz używany samochód? O tym powinieneś wiedzieć!

Każdy, kto choć raz w swoim życiu kupował samochód, wie doskonale, jak wielkie jest to wyzwanie. Mowa tutaj nie tylko o aspektach finansowych, ale przede wszystkim formalnościach, jakie trzeba spełnić w chwili zakupu, jak i po nim. Co więcej, zanim dojdzie do podpisania umowy, trzeba znaleźć odpowiednie auto, co nie zawsze jest tak proste, jak się może wydawać. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat!

Kupujesz używany samochód? Sprawdź nasze porady 

Samochód odgrywa w codziennym życiu większości z nas bardzo ważną rolę. Wiele osób nie jest w stanie funkcjonować na płaszczyźnie prywatnej, a tym bardziej zawodowej bez auta. Nie dziwi więc to, z jak ogromną liczbą ofert sprzedażowych możemy się obecnie spotkać. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze pojazdu, należy zdobyć choćby podstawową wiedzę w tym obszarze. 

Jak podejść do zakupu samochodu?

Z jednej strony mnóstwo ofert, z drugiej jednak nie od razu można trafić na samochód, który spełnia nasze oczekiwania. Najprościej rzecz ujmując, podczas poszukiwania auta mamy dwie możliwości: samochód używany albo nowy. W ostatnim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług jednego z autoryzowanych salonów danej marki. Jeśli natomiast celujemy w auta z tzw. rynku wtórnego, możemy również zwrócić się do salonu, ale o wiele częściej atrakcyjne oferty pochodzą z komisów, od pośredników sprowadzających auta z zagranicy i wreszcie osób prywatnych. Warto rozważyć każdą z tych opcji, rozeznać rynek i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. 

Używane auto – jakie są największe zalety?

Zakup używanego samochodu osobowego ma swoje wady oraz zalety. Największym plusem jest z całą pewnością niższa cena niż w przypadku nowych pojazdów. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że zakup nowego samochodu zawsze wiąże się z szybkim spadkiem jego wartości i to już w momencie, gdy opuści on salon. Używane auta, które mają już swoje lata, można kupić w naprawdę okazyjnych cenach, co zapewnia bardzo duże oszczędności. Kupując używane auto mamy też pełny wgląd do jego historii, w tym dokumentacji dotyczącej wszelkich napraw, przeglądów itp. Co więcej, w wielu przypadkach wyłącznie rynek wtórny zapewnia możliwość nabycia konkretnego modelu pojazdu, przede wszystkim z uwagi na to, że nie jest on już produkowany, a więc dostępny jako nowy w salonie, a wciąż bardzo atrakcyjny dla użytkownika. 

Gdzie szukać używanych samochodów na sprzedaż? 

Jeśli myślimy o hatchbackach takich jak Golf 6 GTi, sedanach lub samochodach typu kombi np. Citroen C5, czy innych modelach pojazdów używanych – to można je obecnie znaleźć zarówno w stacjonarnych komisach czy salonach, ale przede wszystkim w internecie. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, choć oczywiście wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, że treść ogłoszenia nie odzwierciedla rzeczywistości. Warto jednak podjąć ryzyko, oczywiście dokładnie sprawdzając sprzedającego oraz weryfikując stan techniczny czy status prawny pojazdu. Bardzo często właścicielom zależy na czasie i oferują używane auto w atrakcyjnej cenie. Wspomniany już Golf 6 GTi, Citroen C5 czy warty rozważenia zakupy Citroen Berlingo (Berlingo Electric) to naturalnie tylko jedne z wielu przykładów samochodów, które dostępne są w różnych konfiguracjach za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. 

Stan pojazdu, formalności – najważniejsze informacje  

Podczas oględzin samochodu należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny, w tym silnik, układ napędowy, hamulce, zawieszenie, układ sterowniczy, stan ogumienia, jakość oraz grubość lakieru itp. Konieczne jest też odbycie jazdy próbnej, dzięki której można wyłapać wszelkie odstępstwa od normy i sprawdzić, jak auto zachowuje się na drodze. W kontekście kwestii formalnych, kluczowe jest potwierdzenie własności pojazdu (przeglądając umowę sprzedaży), sprawdzenie za pomocą numeru VIN historii, zweryfikowanie rzeczywistego przebiegu. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup nie pozostanie nic innego jak podpisanie stosownej umowy. Następnie w ciągu maksymalnie 30 dni należy udać się do wydziały komunikacji i przerejestrować samochód na siebie, a także zadbać o polisę OC. 

22/10/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl