Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Azja
Drogi kultowe, Filmy, Nowinki motocyklowe, Różne

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Azja

Guoliang droga, tunel w Chinach
Guoliang droga, tunel w Chinach

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Droga to pojęcie wielowymiarowe. Jest przysłowiowym „pudełkiem niespodzianką”. W dosłownym znaczeniu to szlak między dwoma punktami, w znaczeniu przenośnym oznacza sposób dotarcia do celu. Muszę przyznać, ze najbardziej podoba mi się sposób postrzegania drogi przez fizyków. Według nich  jest ona prostym pojęciem, w którym można wyróżnić początek i koniec.

Błotna autostrada do Jakucka w Rosji
Błotna autostrada do Jakucka w Rosji

Czy wszystkie drogi prowadzą do celu? To raczej trudne pytanie i nie odważę się na nie odpowiedzieć. Nie zaryzykowałabym nawet stwierdzenia, że wszystkie dokądś prowadzą. Niektóre z nich są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. Są to drogi, po których na pierwszy rzut oka przejazd wydaje się po prostu niemożliwy. Mówi się o nich trasy ekstremalne. W kierowcach wywołują ogromne uderzeniowe dawki adrenaliny. Jazda po nich jest wyzwaniem, ryzykownym przedsięwzięciem i z całą pewnością niesamowitą przygodą. Istnieją także na świecie drogi, które nie mają sobie równych pod względem widokowym. Są to spektakularne trasy z pięknymi krajobrazami, którymi można się zachwycać jadąc samochodem, motocyklem lub rowerem. Te drogi zapierają dech w piersi i odejmują mowę nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

Iroha Zaka w Japonii
Iroha Zaka w Japonii

Prawdziwi pasjonaci jazdy na motocyklu całe życie marzą o przejechaniu się trudnymi, potwierdzającymi odwagę i charakter drogami. Dzięki takim trasom mogą przede wszystkim potwierdzić poziom swoich umiejętności prowadzenia motocykla oraz na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze zakątki rozrzucone po wszystkich kontynentach.  Początek sezonu tuż, tuż. Wybierzcie więc sobie swoją drogę i jedźcie po fantastyczne doznania.

AZJA
1. Guoliang Tunnel Road w Chinach
2. Błotna autostrada do Jakucka w Rosji
3. Sichuan – Tibet Highway w Chinach
4. Jebel Hafeet Road w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
5. Halseme Highway na Filipinach
6. Droga Iroha-Zaka w Japonii

 

Guoliang droga, tunel w Chinach
Guoliang droga, tunel w Chinach

Guoliang Tunnel Road w Chinach to niesamowita górska droga o długości 120 m, szerokości 4 m i wysokości 5 m. Bez wątpienia jest wyzwaniem dla każdego kierowcy. Wykuto ją w górach Taihang w poprzek ściany skalnej. Już sam jej widok przeczy wszelkim prawom logiki. Droga – tunel jest oświetlona za pomocą kilkunastometrowych skalnych wyłomów wykutych w nieregularnych odstępach na całej długości trasy. Jednak dające światło otwory są pułapką dla nieostrożnych i lekkomyślnych kierowców. Nie ma tu żadnych barierek, a emocje i zachwyt jakie wzbudza jazda tunelem bywają dla wielu śmiertelną euforią. Chińczycy mają w wielkim poważaniu Guoliang Tunnel Road i nazywają ją „ drogą, która nie toleruje pomyłek”.

02_Guoliang-Tunnel-Road-w-Chinach

Błotna autostrada do Jakucka w Rosji
Błotna autostrada do Jakucka w Rosji

Błotna autostrada do Jakucka w Rosji to grząskie rodeo rodem z najgorszego koszmaru. Droga bez centymetra choćby asfaltu łączy stolicę Rosji z miastem położonym w północno – wschodniej surowej Syberii, 900 kilometrów od bieguna północnego. Aż wierzyć się nie chce, że ktoś na własne życzenie chciałby pojechać do tej stolicy zimna położonej na wiecznej zmarzlinie. A jednak są tacy szaleńcy!!! Zimą przy temperaturze minus 40 stopni Celsjusza autostrada jest zasypana śniegiem i przypomina jedną wielką zaspę. Latem po ulewnych deszczach droga do Jakucka zamienia się w breję płynnego błota, w której każdy kierowca walczy jak może o przetrwanie. Stanie kilka dni w kilkusetmetrowym korku jest raczej mierną przyjemnością. Dodatkowym niebezpieczeństwem są grabieże pojazdów i porwania ludzi, których dokonują miejscowi watażkowie – piraci!

Błotna autostrada do Jakucka w Rosji
Błotna autostrada do Jakucka w Rosji

 

Droga Syczuan - Tybet
Droga Syczuan – Tybet

Sichuan – Tibet Highway w Chinach to droga o długości około 2413 kilometrów, która prowadzi z Chengdu w prowincji Syczuan do Lhasy w Tybecie. Jej niezwykłość polega na tym, że rozpościera się wokół czternastu szczytów o wysokości 4.000 – 5.000 tysięcy m n.p.m. Kto chciałby przegapić takie widoków???!!! Na odważnych kierowców czekają piękne krajobrazy, niezapomniane wrażenia , ale i ogromne ryzyko , przepaści bez dna, obsunięcia ziemi, spadające odłamki skalne i ekstremalne kaprysy pogody. Motocykliści z pewnością docenią zalety nieutwardzonej i wyboistej drogi, na przebycie której potrzeba od ośmiu do dziesięciu dni. Uwaga – niektórych kierowców może dopaść choroba wysokościowa!

 

Droga Jebel Hafeet
Droga Jebel Hafeet

Jebel Hafeet Road w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to wyjątkowo fantazyjna trasa biegnąca na szczyt Jebel Hafeet. Jebel Hafeet to nazwa  góry położonej  na przedmieściach jednego z największych miast w Emiratach Arabskich – Al Aina i emiratu Abu Zabi. Od podnóża do wierzchołka droga liczy sobie tylko 12 kilometrów, ale trzeba pokonać aż 60 niebezpiecznych zakrętów. Trasa jest co prawda dość krótka, jednak zapewni nam fantastyczne widoki i mnóstwo emocji. Trzeba przyznać, że szejkowie arabscy mają fantazję i wyobraźnię! Kto prócz nich odważyłby się na stworzenie idealnie gładkiej  asfaltowej drogi pośrodku pustyni!? Czysty przepych i prawdziwy luksus!

 

Droga Halseme w Filipinach
Droga Halseme w Filipinach

Halseme Highway na Filipinach to 100-kilometrowa wymagająca górska droga prowadząca z Baguio do Sagady (wyspa Luzon) przecinająca wysokie pasmo górskie Cordillera Central.  Halseme Highway jest najwyżej położoną drogą na Filipinach – jej najwyższy punkt leży na wysokości 2200 m n.p.m. Odważni kierowcy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu adrenaliny, którą zapewnią im z całą pewnością niewiarygodnie ostre zakręty, spadające skały i śmiertelnie niebezpieczne obsunięcia ziemi. Początkowy odcinek drogi jest pokryty betonem, na następnych odcinkach nawierzchnia jest jednak nieutwardzona. Często występuje tu gęsta mgła, w wyniku której droga robi się niebezpiecznie śliska. W porze deszczowej filipińska arteria jest zupełnie nieprzejezdna.

 

Iroha Zaka w Japonii
Iroha Zaka w Japonii

Droga Iroha-Zaka w Japonii to składająca się z 48 zakrętów droga łącząca miasta Nikko i Oku-Nikko. Każdy z zakrętów jest dokładnie oznaczony w kolejności alfabetycznej osobną literą starożytnego alfabetu japońskiego hiragana. Tajemnicza japońska trasa składa się z dwóch dróg. Jedna z nich służy do wjazdu (Dai Ichi Iroha-zaka), druga do zjazdu (Dai-Ni Iroha-zaka). Droga Iroha-Zaka jest pokryta dobrej jakości asfaltem, a jej najwyżej położony odcinek leży na wysokości 400 m n.p.m. A zatem 広い道 – czyli szerokiej drogi!

05/06/2014

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl