Nowinki motocyklowe

Czy mandat otrzymany z fotoradaru jest niezgodny z prawem?

Czy mandat otrzymany z fotoradaru jest niezgodny z prawem?

Jak informuje portal „wprost.pl”, w warszawskim sądzie rejonowym zapadł wyrok, który może mieć wpływ na losy wielu polskich kierowców. Orzeczono bowiem, że wykonywanie zdjęć przez fotoradary GITD nie ma umocowania ustawowego.

Portal „wprost.pl” opisuje historię jednego z warszawskich adwokatów, który kilka miesięcy temu otrzymał wezwanie do zapłaty mandatu za przekroczenie prędkości. Na fotografii, którą udało mu się otrzymać w siedzibie GITD, nie było


widocznego kierowcy, lecz jedynie numery rejestracyjne pojazdu.

 

Właściciel samochodu nie przyjął mandatu, gdyż nie przypominał sobie, kto w tamtym czasie kierował jego autem. Sprawa trafiła więc do sądu. Organ, który zajmował się sprawą orzekł, że działanie GITD nie ma umocowania ustawowego. Może to oznaczać, że podobne sprawy zakończą się takim samym wyrokiem.

Wynika to z faktu, iż GITD przechowuje i przetwarza dane dotyczące pojazdów naruszających przepisy, w oparciu o ustawę Prawo o ruchu drogowym. Według niej, sposób i tryb gromadzenia i przetwarzania tych danych powinny być zawarte w rozporządzeniu ministra transportu. Ten jednak tego nie zrobił.

Należy jednak pamiętać, że przytoczony wcześniej wyrok sądu rejonowego jest nieprawomocny.

Autor: (pp)
Źródło: MotoFakty.pl

21/11/2012

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl