Odgrzewam temat z uwagi na ostatnie wydarzenia - trzęsienie ziemi
Nemrut Dağı (góra Nemrut) – jeden z najwyższych szczytów o wysokości 2134 m n.p.m. leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru. To stanowisko archeologiczne, którego nazwa pochodzi z kręgu kultury Mezopotamii III tysiąclecia p.n.e. i wywodzi się od legendarnego Nemroda.

To najlepiej zachowany zespół świątynno-sepulkralny zbudowany ok. r. 62 p.n.e. Składa się z kurchanu o wysokości 50 m usypanego z odłamków skalnych oraz trzech tarasów do których prowadziła niegdyś osobna Droga Procesyjna. Każdy taras ozdobiony jest grupą pięciu monumentalnych (8 m wysokości) rzeźb chronionych przez liczne posągi lwów i orłów.
Obiekt przez długie wieki znany był jedynie okolicznym pasterzom. Odkryty ponownie w 1881 roku w nienaruszonym stanie. Obecnie znany nam obraz tego miejsca zmieniły silne trzęsienia ziemi, które zwaliły głowy wszystkich posągów.
Ostatnie duże trzęsienie ziemi w Turcji (magnituda 7,5) miało miejsce w październiku 2011 r. Zginęło wtedy 600 osób.
Rok później (2012 ) przejeżdżając przez region nawiedzony trzęsieniem ziemi brakowało naocznych oznak tak niszczącej siły trzęsienia ziemi jakie nastąpiły w lutym 2023 roku. Siła trzęsienia o magnitudzie 7,8 spowodowała ogromne zniszczenia m.in. zniszczenia budynków mieszkalnych a liczba ofiar jest olbrzymia (Turcja ponad 29,6 tysiącach zabitych. Syria co najmniej 4,3 tysiące ofiar.) i ciągle rośnie.
Skrajne punkty na naszej trasie:
Na północy:
Biełomorsk w Rosji - 64°31′N 34°46′E (pojechaliśmy ok 15 km na północ by w pełni szczęścia wdepnąć do urokliwego Morza Białego)
Na południu:
Kahanmaras w Turcji - 37°35\\\'N 36°56\\\'E (do tego miasta wjeżdżaliśmy od strony południowej)
To ostatnie ze wspomnianych powyżej, to miejsce epicentrum tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi.
https://goo.gl/maps/43f9HvPq2BBFUj9r7O trzęsieniu ziemi i skutkach informuje PAP

Specyficzne położenie w rejonie sejsmicznym jest głównym
Za: Państwowy Instytut Geologiczny
Państwowy Instytut BadawczySilne trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
6 lutego 2023 r. o godz. 01:17:36.1 UTC (czas lokalny 06/02/2023 r., godz. 04:17:36.1) w regionie sejsmologicznym Centralnej Turcji (Turcja - Syria) miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie M7.8. Epicentrum tego zdarzenia zlokalizowane było ok. 30 km na WNW od Gaziantep w Turcji. Źródło wstrząsów zlokalizowane było na głębokości 20 km (wg EMSC). Trzęsienie ziemi było skutkiem rozładowania naprężeń powstałych na styku Platformy Arabskiej i Anatolijskiej na Uskoku Wschodnioanatolijskim.
Najważniejsze parametry tego zjawiska zaprezentowane zostały w tab. 1 na podstawie danych EMSC i NEIC (National Earthquake Information Center – USGS), zaś lokalizację epicentrum tego trzęsienia pokazano na rys.1 w relacji do najbliższych regionalnych szczegółów geograficznych i politycznych.
Tab. 1. Parametry zjawiska sejsmicznego z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36.1 UTC, region: Central Turkey


Rys. 1. Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie M7.8 z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36.1 UTC w regionie sejsmologicznym Central Turkey – oprac. PSG, mapa bazowa: CIA

Rys. 2. Zdjęcie po wystąpieniu tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi o magnitudzie M7.8 (AP. Reuters)
Trzęsienie ziemi w regionie Centralnej Turcji (na pograniczu Turcji i Syrii) spowodowało ogromne straty. Obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 km — od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Zginęło ponad tysiąc osób, a kolejne tysiące są ranne. Po obu stronach granicy ratownicy i mieszkańcy poszukują ludzi uwięzionych w gruzach. Sytuację pogarszają dodatkowo śnieżyce i dotkliwe zimno występujące obecnie w regionie. Tysiące budynków uległo zniszczeniu. Zjawisko było odczuwalne nie tylko na Turcji i Syrii, ale również w Iraku, Libanie i na Cyprze. Mapy odczuwalności zjawiska opracowane przez EMSC i USGS zostały przedstawione na rys. 3.

Rys. 3. Mapa prezentująca odczuwalność zjawiska o magnitudzie M7.8 - opracowania EMSC (lewy) oraz USGS (prawy)
Wstrząs o magnitudzie M7.8 spowodował znaczne zwiększenie aktywności sejsmicznej w regionie. Lokalizacje epicentrów wszystkich zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w dniu 06/02/2023 r. (stan na 11:30 UTC na podst. EMSC) zostały przedstawione na rys. 4. Tylko do godz. 11:30 UTC w regionie miało miejsce 148 wstrząsów, w tym 8 wstrząsów o magnitudzie M≥5.5. Lista najsilniejszych wstrząsów została przedstawiona w tabeli 2, a ich szczegółowa statystyka w tabeli 3.

Rys. 4. Mapa prezentująca aktywność sejsmiczną regionów Central Turkey oraz Turkey-Syria Border z lokalizacją epicentrów zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w dniu 6/02/2023 r. – stan na 11:30 UTC (oprac. PSG, wg danych EMSC, mapa CIA)
Tab. 2. Wykaz zjawisk sejsmicznych o magnitudzie M≥5.5 (wraz z parametrami), zarejestrowanych w regionach Central Turkey oraz Turkey-Syria Border w dniu 06/02/2023 r. – stan na 11:30 UTC (oprac. PSG, wg danych EMSC)

Tab. 3. Statystyka zjawisk sejsmicznych z lokalizacją epicentrów w regionach Central Turkey oraz Turkey-Syria Border zarejestrowanych w dniu 06/02/2023 r. wg danych EMSC (stan na 11:30 UTC)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie M7.8 z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36.1 (UTC) na pograniczu Turcji i Syrii zarejestrowane zostało również w sieci PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej.
Na rys. 5 zaprezentowano zapisy falowe składowych Z, N, E wektora prędkości fal sejsmicznych zarejestrowane w laboratorium geodynamicznym PSG na stacjach PG14 (Hołowno, gm. Podedwórze, pow. parczewski) i DZIW (Dziwie, gm. Przedecz, pow. kolski) monitoringu sejsmicznego w laboratoriach geodynamicznych PSG. Odległość stacji PG14 od epicentrum wstrząsów wynosi ok. 2500 km (23°) natomiast od stacji DZIW ok. 2800 km (25°).
Pierwsze wstąpienia fal sejsmicznych (P) zarejestrowane zostały na stacji PG14 o godz. 01:21:36.9 UTC, tj. po upływie 4 min 00.8 s od momentu zdarzenia, natomiast na stacji DZIW o godz. 01:22:04.9 UTC, tj. po upływie 4 min 28.8 s.

Rys. 5. Obraz falowy z zapisem rejestracji trzęsienia ziemi o magnitudzie M7.8 z epicentrum w regionie Centralnej Turcji z dnia 06/02/2023 r., godz. 01:17:36 (UTC) zarejestrowany przez szerokopasmowe stacje sejsmologiczne PSG zlokalizowane w laboratoriach geodynamicznych w Hołownie (PG14) i Dziwiu (DZIW). Na wykresie składowej Z zaznaczono pierwsze wstąpienia fali sejsmicznej P
Informację przygotował zespół Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w składzie: Kamila Karkowska, Tomasz Czerwiński, Mirosław Musiatewicz, Przemysław KowalskiNa poniższym obrazie można zobaczyć w jakich kierunkach przemieszczają się płyty litosfery, aby to było łatwiejsze do zrozumienia, to przytoczę porównanie (w jakim kierunku przemieszczają się kry lodowe na wodzie) - i konsekwencje kolizji płyt.
Szokujący efekt trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Nowy uskok w skorupie ziemskiej ma 300 kmPo sprawdzeniu zdjęć satelitarnych przed i po trzęsieniu ziemi w Turcji okazało się, że powstały dwa potężne, nowe uskoki w skorupie ziemskiej. Najdłuższy z nich ma 300 kilometrów długości i biegnie w kierunku północno-wschodnim od brzegu Morza Śródziemnego.

Dwie szczeliny w skorupie ziemskiej o szerokości do 5 m i długości 300 i 125 km otworzyły się w wyniku niszczycielskiego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Turcji w poniedziałek, 6 lutego.
Zdjęcie satelitarne: Copernicus/NERC/COMET /domena publicznaWedług naukowców uskok powstał w wyniki pierwszego z dwóch potężnych wstrząsów o sile 7,8 stopnia, które miało miejsce 6 lutego o godzinie 4:17 czasu lokalnego. Drugie pęknięcie o długości 125 kilometrów pojawiło się po drugim trzęsieniu ziemi o sile 7,5 w skali Richtera, które miało miejsce ok. 9 godzin później.Przesunięcie ziemi w wyniku trzęsienia ziemi dobrze pokazują tory kolejowe w Turcji na terenie, gdzie zatrzęsła się ziemia.
Źródło: geekweek.interia.pl