Aktualności: W związku obecnie obowiązującymi przepisami RODO prosimy o zapoznanie się z Polityka prywatności i Polityką cookies pod adresem https://www.radiator-mototurystyka.pl/polityka-prywatnosci/
Listopad 17, 2019, 06:39:52 am

Autor Wątek: Wrześniowy wypad 2016  (Przeczytany 5967 razy)

Offline Jaco

• Hero
Odp: Wrześniowy wypad 2016
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 14, 2016, 05:40:15 pm »
Głaziu brak zdjęć!

Offline siCk_BoY_

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 14, 2016, 06:23:47 pm »
I nie będzie widać tych zdjęć. Linki z dropboxa, które wstawiasz nie zaczytają samego zdjęcia. Być może uda mi się znaleźć dodatek - jeżeli takowy istnieje - i dodać do forum, żeby fotografie się wyświetlały. Ale to postaram się sprawdzić w wolnej chwili.

A co do tematu to zazdraszczam sprzętów do jazdy po błotku - sam chętnie bym się popluskał w bagienku :) Zobaczymy co przyniesie przyszłość może kupię jakiegoś trupka do taplania się... :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2016, 06:26:30 pm wysłana przez siCk_BoY_ »

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 17, 2016, 04:09:33 pm »
Tak jakoś się nie składało a i dużo materiału było do przeglądnięcia więc dopiero teraz wrzucam filmik z pięknej niedzieli wokół komina koło Lubaczowa i ścieżkami Roztocza Wschodniego.

<a rel="nofollow" href="http://www.youtube.com/watch?v=iivZVFaajRE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iivZVFaajRE</a> <span class="alert smalltext" title="To curb spam posts, external links are set [nofollow] (which means no pagerank) until 999999 posts">[nofollow]</span>

Jesień na Roztoczu Wschodnim zbliża się dużymi krokami - tak było w ubiegłym roku >>> [nofollow]
więc tak na marginesie dodaję, że jesteśmy umówieni z jednym kolegą fotografem, który zrobi nam świetne ujęcia podczas jesiennych klimatów.
Śledźcie forum ponieważ to może być szybka akcja. W grę wchodzi pogoda i oczywiście jesienne kolory.

Offline Jaco

• Hero
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 18, 2016, 11:53:25 am »
Czekam zatem na info!

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 18, 2016, 08:24:30 pm »
Nieco odwleczone ale film i zdjęcia w komplecie.

Umówieni na Orlenie ruszamy motocyklami w skromnej ekipie Jaco, Boloo91, Globus i ja Głazio. Dachnów-Futory-las-Niemstów

Póki na drodze dominował asfalt, wiało nudą. Pierwsze spotkanie z terenem zaowocowało dwoma ślizgami. A właśnie przestałem nagrywać aparatem.
Pierwszy moim oczom ukazał się ślizg boloo91 jadącego na Bandicie. Tak to bywa, dobry moment obrotowy sprzętu, odrobina gazu, uślizg koła i gleba. Wystarczyło odwrócić głowę i oczom ukazał się kolejny leżący, Globus.

http://www.radiator-mototurystyka.pl/wp-content/uploads/2016/09/DSCN1633.jpg [nofollow]
A jeszcze przed chwilą walczyłem z nieudanym formatowaniem karty micro SD. Może ten dłuższy postój tak ich naładował i pozwolił dać upust zgromadzonej energii ?
W drugim przypadku gleby motocykl Globusa znajdował się zdecydowanie dalej od miejsca uślizgu. Jak już pisał Jaco powodem było błoto, może kamień a na pewno odkręcona manetka ;-) W tym suchym okresie radość z napotkanego błota była zróżnicowana. Jedno jest pewne, brak deszczu od dłuższego czasu pozwolił nabrać pewności siebie i sprawił, że ta radość była zbyt wczesna.
Przestroga.
Nieco ostrożniej do przodu.

Uszkodzenia sprzętów:
- Boloo zgiął prawy crashpad,
- Globus zgiął dźwignię zmiany biegów o 90 stopni w prawo zostawiając przy okazji ślad gumy z buta na baku.

Po naprostowaniu dźwigni biegów (we trzech) robimy dodatkowe oględziny ewentualnych uszkodzeń.
Wszystko w porządku więc ruszamy dalej.

W Niemstowie przystajemy pod dawnym pałacem, który baron Wattman ofiarował swojemu zięciowi Zdzisławowi Avenarius. Aktualnie w wyremontowanym pałacu znajduje się Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

W latach dwudziestych XX w. w Niemstowie hodowano konie pełnej i półkrwi angielskiej. Do połowy XIX w. wieś należała do Sieniawskich, następnie do Czartoryskich. Kolejno weszła w skład tzw. klucza cewkowskiego, którego właścicielami byli Zamoyscy. W 1895 r. na rozległych dobrach Niemstowa i w miejscowym folwarku gospodarował baron Wattman z Rudy Różanieckiej. Baron Hugo Wattman ofiarował Niemstów swojemu zięciowi jako posag swojej córki Ingeborgy - Zdzisławowi Avenarius (jego ojciec był przedstawicielem koncernu Škoda w Polsce). Właśnie wtedy zaczęto budowę pałacu w Niemstowie, ale II wojna światowa nie pozwoliła tego obiektu wykończyć ani zamieszkać. Został on w części spalony i rozszabrowany.
Właściciel pałacu Zdzisław Avenarius studiował we Lwowie. Poseł III kadencji Sejmu (II RP). W czasie II wojny światowej ukrywał się w Warszawie-Lublinie. Jak to było za czasów PRL prawowity właściciel posiadłości utracił prawa do majątku.
Zmarł 1 marca 1975 i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W roku 1997 zmarła żona Ingeborga została pochowana wraz z mężem.

Do niedawna obiekt w ruinie mogli dotknąć i zobaczyć wszyscy. Osobiście pamiętam jak rozgrywaliśmy tam PaintBalla. Czasami bolało ;-)

Fot. GERP Horyniec

Fot. GERP Horyniec

Z tego miejsca rozciąga się widok na pobliskie pola przekształcone za czasów PRL w tzw. PGR-y.

Dalsza trasa wiodła przez Zalew Lubliniecki-Stary Lubliniec-Nowy Lubliniec, w którym na chwilę zatrzymała mnie dawna cerkiew murowana, wybudowana po spaleniu uprzedniej drewnianej przez Tatarów. Moją uwagę przykuło otoczenie a tak na prawdę gniazdo bocianów, które zdążyły już odlecieć do ciepłych krajów.

Chwilę później boloo91 wraca na asfaltowe ścieżki. Drogi, które wybraliśmy są mało odpowiednie.

Wieś Nowy Lubliniec powstała około 1569 roku. Za czasów rozbiorów władze austriackie sprzedały w drodze licytacji we Lwowie ziemie Starego i Nowego Lublińca w ręce barona Hermana Brunickiego. Oprócz tych dwóch w jego posiadaniu barona znalazły się również pobliskie miejscowości: Ruda Różaniecka, Tepiły, Kowalówka (Freifeld), Gorajec oraz miasteczko Płazów. Spory majątek, nieprawdaż?

W Lublińcu baron Brunicki wybudował murowany dwór z ogrodami, gorzelnią i budynkami gospodarczymi folwarku.
Podczas powstania styczniowego w dworze lublinieckim mieścił się punkt medyczny dla rannych powstańców a jego właściciele (Piotr Brunicki syn Hermana) dostarczali walczącym oddziałom polskim zaopatrzenia w broń i żywność. Właśnie w okolicach Lublińca i Rudy Różanieckiej rozegrała się ważna i niedoceniana bitwa pod Kobylanką.
Majątek zmieniał swoich właścicieli. Kolejno należał do: Wattmannów, Sanderów i dr Emila Parnasa. Zniszczony podczas II wojny światowej przez sowieckich i polskich partyzantów podczas wspólnej akcji na funkcjonujących w tych zabudowaniach niemiecki ligenschaft. Za czasów PRL tereny przejęły PGR i Kółko Rolnicze. O dworze pamiętają jedynie stare drzewa lipowe.

Powoli zmierzaliśmy w kierunku Rudy Różanieckiej docierając do pobliskich stawów hodowlanych. Są tu ich spore hektary.

Pokusa wejścia na łódeczkę była ogromna. Będąc wewnątrz kolejny raz przekonałem się, że drewno+woda to istne lodowisko, do tego bujane.

Na jednej ze ścieżek do Rudy Różanieckiej Jaco wypatrzył jakieś tablice. Po nawrotce okazało się, że inne drogowskazy prowadzą do pomnika i bunkru. Długo się nie zastanawialiśmy. Takie napisy wciągnęły nas wgłąb lasu.
O ile pierwsze drogowskazy były czytelne, tak kolejne jakby zapadły się pod ziemię. Takim sposobem krążyliśmy trochę po okolicy a nasze próby odnalezienia owych budowli okazały się owocne w połowie.

Dojeżdżamy do pomnika. Na miejscu okazuje się, że pomnik ma uczcić niedocenianą bitwę pod Kobylanką. Pomnik mało znany w naszej okolicy a droga dojazdowa mogłaby być lepiej oznakowana. Fundatorem pomnika był wspomniany powyżej dr Emil Parnas. Postawiony w 1907 roku przetrwał do dziś ze słowami "Pamięci poległych w boju za Wolną Ojczyznę pod Kobylanką dnia 2 maja 1863 roku".

Bitwa pod Kobylanką
Pierwsze starcie 1 maja 1863 oddział powstańców (740 osób) dowodzony przez gen. Jeziorańskiego z brakującą amunicją, zmusił Rosjan (1000 osób) do odwrotu w kierunku Borowych Młynów.

Mapa: rzeczpospolitajozefowska.pl [nofollow]

Drugie starcie 6 maja 1863 Rosjanie nie darowali porażki. Tym razem siły rosyjskie liczyły już ponad 2000 osób. W międzyczasie trzykrotnie mniejszy oddział Jeziorański uzupełnił braki amunicji. Zwycięzców wizytował  książe Adam Sapieha dołączając dwa pododdziały kawalerii kpt. Alberta Potockiego i Karola Sieniawskiego oraz członków rozbitego oddziału Marcina Borelowskiego. Wzmocniono obwarowanie obozu. Wszystkie drogi do obozu zostały zabarykadowane.

Po przełamaniu umocnień przez Rosjan sam Jeziorański zdając dowództwo gen. Aleksandrowi Waligórskiemu, poprowadził brawurowy atak na bagnety. Po ciężkich walkach wojska rosyjskie zmuszone zostały do odwrotu. Jeziorański został ranny.
Historycy oceniają, że bitwa pod Kobylanką była jedną z większych bitew powstania styczniowego.

To jedna z wielu tajemnic które kryja nasze lasy.

Składamy należny hołd pod pomnikiem upamiętniającym powstańców walczących o wolną ojczyznę i ruszamy dalej.

Poszukując bunkru dojeżdżamy do kolejnych tablic upamiętniających starcia bitwy pod Kobylanką.

Mimo wszystko nie poddawaliśmy się w poszukiwaniu bunkru. Dzięki temu znaleźliśmy w lesie pług leśny, przerdzewiała kupa żelastwa, leśną dobrze oznakowaną drogę aż nagle droga stała się jakaś znajoma.
Jesteśmy na szlaku do Szałasu nad Tanwią. [nofollow]
Szałas nad Tanwią-Huta Szumy-Narol-Dahany

Skoro już tu jesteśmy postanawiamy udać się na dół do miejsca naszych wiosennych imprez ...

Woda w Tanwii ze względu na niski stan i słaby nurt wydaje się czysta jak kryształ.

Po chwilowym relaksie i wspomnieniach z ostatniej imprezy wracamy na górę. Spotykamy naszego znajomego, który już chciał zagadnąć napotkanych motocyklistów czy znają jakiegoś ... a to on we własnej osobie.
Chwilowa pogaducha i ruszamy pod górkę.

Umówieni telefonicznie z Andrzejem nad Szumami nad Tanwią u Gargamela ruszamy do sklepiku. Uzupełnimy odrobinę energii. Już wcześniej mijaliśmy turystów ale tutaj jest ich na prawdę sporo.

Wcale nas to nie dziwi. W końcu w tym roku to miejsce zostało sklasyfikowane wśród 7 Nowych Cudów Polski w szóstej edycji konkursu National Geographic [nofollow]

Po chwili relaksu pojawia się oczekiwany Andrzej.

To również dobre miejsce na lans ... ale jaki ;-) Mam sentyment do Fiata 126p

Nie czekając zbyt długo ruszamy w dalszą trasę po przygodę po Roztoczu Wschodnim. [nofollow]

Naszym kolejnym punktem niedzielnej wycieczki stała się rzeka Tanew i wielokrotna przeprawa przez jej piaszczyste koryto. To właśnie ona wyciągnęła z nas świeżo skonsumowaną energię co możecie zobaczyć na filmiku umieszczonym powyżej.
Owocami tej zabawy były przemoczone, podtopione i wypiaskowane sprzęty wraz z ich jeźdźcami.

Tutaj przybył nowy ślad gumy z buta, tym razem na baku Jaca.

Zabawa była przednia a przegrzanie organizmu od razu można było schłodzić w ciągle płynącej rzece.

Po dłuższych zmaganiach, walce w wycieńczającym piasku naszymi ciężkimi enduro podążyliśmy do Narola skąd bocznymi pylastymi i asfaltowymi ścieżkami docieramy do cudownej leśnej łąki w Dahanach. [nofollow]

Bliskość Wielkiego Działu, pustelni Brata Alberta k. Werchraty sprawia, że tutaj czas płynie inaczej. Kiedyś to miejsce tętniło życiem. Po dawnej wsi praktycznie nie ma śladu, podobnie jak po wielu innych osadach w okolicy. Pozostało jednak wiele dowodów na istniejące niegdyś osady - dziko rosnące drzewa owocowe.

Dalsza droga bocznymi ścieżkami zawiodła nas do Lubyczy Królewskiej (google nie posiada tych tras - większość tras na mapie jest po prostu poglądowa). Strażnicy graniczni powiedzieli, że w Hrebennem nie mamy czego szukać. Polecają lokal Xawier przy głównej drodze. Tutaj zjedliśmy smakowity obiad. Chłopaki polecają placki po lubycku ... czy jakoś tak. Ja zadowoliłem się pierogami - takie miałem smaki ;-)
Zawadziliśmy na chwilę o dworek mojej babci.

Najedzeni zaczęliśmy knuć plany dalszej części wycieczki.
Lubycza Królewska-Nowiny Horynieckie-Radruż-Budomierz-Łukawiec-Tuchla-Lubaczów

Z Lubyczy wróciliśmy do Hrebennego. Boczną ścieżką do Werchraty walcząc z piaskami, szutrami połączone kawałkami asfaltów. Dalej do Nowin Horynieckich przez Radruż i inne boczne ścieżki. Z uwagi na coraz szybciej zachodzące słońce przystanków było coraz mniej. Zatrzymywaliśmy się jedynie na chwilę aby ustalić kolejny etap trasy.

Uwieńczeniem całego wyjazdu był fragment bocznej drogi usłany błotnymi kałużami, którym nie potrafiliśmy się oprzeć. Wszystko w okolicy Wielkich Oczu. Kapliczka 5 sosen, Powrót do Lubaczowa w promieniach zachodzącego słońca i pojawiającej się mgły.

Poglądowa trasa - mapa Lubaczów-Budomierz [nofollow]

Poglądowa trasa - mapa Budomierz-Lubaczów [nofollow]

Efekty końcowe naszych zmagań

« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2018, 09:07:35 am wysłana przez Glazio »

Offline Jaco

• Hero
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 18, 2016, 09:42:59 pm »
Tak było 😉
Głazio nieźle przygotowałeś opis pod względem historycznym. Nasze tereny obfitują w miejsca zapomniane i tak naprawdę niewiele ludzi zna lub chce poznać historię tych miejsc. Stare, nieistniejące wsie, młyny czy pomniki. Nie wspomnę o krzyżach, których dawniej nie stawiano od tak sobie. Wszystko to wiąże się z naszą tożsamością i mam nadzieję, że dzięki takim wypadom będziemy moglądać nie tylko sobie ale innym przybliżyć te piękne miejsca i ich historie.

Z miłą chęcią pisze się na kolejny jesienny wypad!

Offline Pawko

• Młodszy użytkownik
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 21, 2016, 09:23:17 pm »
Dziś widziałem filmidło z tego wypadu na YT :) Rewelacja !!! Super pozytywny klimat, extra kręcone i zmontowane ! Dodałem sobie do ulubionych na jesienną deprechę w UK ;/ Na moje szczęście wracam już na początku grudnia do PL na stałe i mam nadzieję, że śniegi jeszcze nas wtedy nie zasypią i uda się coś jeszcze ubłocić :) Pozdrowionka !!!

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 22, 2016, 08:05:34 am »
... Na moje szczęście wracam już na początku grudnia do PL na stałe i mam nadzieję, że śniegi jeszcze nas wtedy nie zasypią i uda się coś jeszcze ubłocić :) Pozdrowionka !!!

I świetnie. Ja mam nadzieję, że pokażesz nam nowe ścieżki a sam aktywnie będziesz wrzucał nowe posty, artykuły ... nawet z UK. Masz jeszcze chwilę więc możesz nam pokazać inne, na pewno mało nam znane dróżki (nawet asfaltowe) :-)

Offline Pawko

• Młodszy użytkownik
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 22, 2016, 08:15:14 pm »
... Na moje szczęście wracam już na początku grudnia do PL na stałe i mam nadzieję, że śniegi jeszcze nas wtedy nie zasypią i uda się coś jeszcze ubłocić :) Pozdrowionka !!!

I świetnie. Ja mam nadzieję, że pokażesz nam nowe ścieżki a sam aktywnie będziesz wrzucał nowe posty, artykuły ... nawet z UK. Masz jeszcze chwilę więc możesz nam pokazać inne, na pewno mało nam znane dróżki (nawet asfaltowe) :-)
W takim razie na pierwszy ogień polecam trasę o nazwie LASY JANOWSKIE. Jakiś czas temu na stacjach benzynowych można było nabyć PRZEWODNIK 4X4 wydany przez Skodę z okazji premiery jakiegoś ich SUVa. W przewodniku znalazła się wyżej wymieniona trasa. Bardzo fajnie została ona opisana tutaj wraz ze zdjęciami http://aktywnie.mberkan.pl/trasy-motocyklowe/polska/lasy-janowskie/ [nofollow]
Kiedyś gdzieś obiło mi się o uszy, że jest taka trasa, która wiedzie lasami z Biłgoraja do Janowa Lubelskiego, ale brakowało mi bliższych namiarów. Po zdobyciu śladu trasy na mojego Garmina postanowiłem trasę pokonać. Znalazłem kompana z Lublina na F650GS i ruszyliśmy w kwietniu. Niestety po małym zboczeniu z trasy trochę za bardzo "wciągnęły" nas okloliczne tereny z czego pozwolę sobie umieścić parę fotek. Kwiecień okazał się troszkę za wczesną porą na zrobienie tej trasy. Może gdybyśmy sztywno trzymali się śladu to było by ok, ale tego już nie sprawdziliśmy bo po ok 30km topienia się w kałużach, błotach i śmierdzących torfach prawie zastała nas noc i trzeba się było ewakuować do domów :) Następne podejście zrobiliśmy w lipcu i było super. Bardzo dużo piachu, super krajobrazy, szybkie szutry, zapomniane wioski, lasy, nawet jakieś jeziora :) Fajna trasa na pojeżdżenie w większym gronie bo samotnie bym się tam nie zapuszczał, szczególnie na wiosnę i jesień po opadach. Mam nadzieję, że uda się tam wspólnie polatać w przyszłym roku :)

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 22, 2016, 08:55:53 pm »
Ooooo już mi się podoba ;-)
Ślady tras też można wrzucać i do tego pobrać jeden z przykłądów (kliknij i sprawdź) >>> [nofollow]
Każdy użytkownik zalogowany na Radiatorze może dodawać artykuły, zdjęcia, tracki ...
Miło będzie jak zapodasz ślad tej trasy. Z tego co pamiętam mój kolega Brzezik z Biłgoraja mówił mi o tej trasie jak walczyli właśnie 4x4. Nasłuchałem się różnych historii. Najbardziej mi utkwiła ta zimowa, kiedy to wyciągali się na wyciągarce tocząc przed sobą zwały kry :-)

Z tego co się nasłuchałem i co widzę na zdjęciach to na wiosnę jedynie na ultralekkich sprzętach.

Offline Jaco

• Hero
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:54:53 pm »
No no .... niezła trasa. W pojedynkę bym się raczej nie zapuścił.
Glaziu musimy spróbować!  😉

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:57:23 pm »
Koniecznie ;-)
Zakręciły mnie te kałuże ;-)

Offline Pawko

• Młodszy użytkownik
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 22, 2016, 11:05:20 pm »
Jutro postaram się znaleźć dla was ten ślad bo widzę, że chyba się nie powstrzymacie:) Można by zrobić takie hardcorowe powitanie wiosny 2017 na tym szlaku :) Jak jest paru chłopa to idzie się przedrzeć nawet na ciężkich sprzętach :) Głaziu a co do tych historii to pewnie chodzi o słynny trakt janowski czyli dawna droga jaką car wytyczył dla wojsk rosyjskich. Wiodła ona w swym założeniu praktycznie w linii prostej: Biłgoraj - Janów Lubelski. Trasa "Lasy Janowskie" nie wiedzie cały czas przez ten trakt więc nie jest aż tak źle choć często jest ciekawie :) Moja rada jakbyście się zapuszczali brzmi: NIE PRZEJEŻDŻAJCIE PRZEZ KAŁUŻE BEZ ZBADANIA GRUNTU!!! (Raz podczas rutynowego sprawdzania głębokości kałuży wpadłem po pas a nawet ciut wyżej) i druga rada: UWAGA NA OBJAZDY KAŁUŻ LASEM!!! (objazd kałuży bokiem może oznaczać utkwienie w torfowisku śmierdzącym jak ToyToy na Woodstoku):) Jak wyczujecie zapach gnojówki porostu uważajcie :) Niby trawka, niby zielono, sucho a tu nagle...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2016, 11:10:43 pm wysłana przez Pawko »

Offline Pawko

• Młodszy użytkownik
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 22, 2016, 11:29:08 pm »

Offline Glazio

• Administrator
  • Hero
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 23, 2016, 06:50:09 pm »
Tak mnie nakręciły te zdjęcia, że wrzuciłem track tej trasy na Radiatora:
http://www.radiator-mototurystyka.pl/9898/offroad-lasy-janowskie-pobierz-slad-trasy/ [nofollow]

Dodałęm nieco więcej niż w powyższych opisach. Sprawdź :D
Dobre. Podoba mi się ta trasa :-) Trudno mi powiedzieć czy wytrzymam do Twojego przyjazdu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16