Spowodowałeś wypadek samochodowy? Dowiedz się, co w takiej sytuacji dają Ci ubezpieczenia komunikacyjne
Promowane

Spowodowałeś wypadek samochodowy? Dowiedz się, co w takiej sytuacji dają Ci ubezpieczenia komunikacyjne

ubezpieczenia komunikacyjne

Spowodowanie wypadku może przytrafić się każdemu, nawet najlepszemu i najbardziej doświadczonemu kierowcy. Konsekwencje tego zdarzenia nie będą szczególnie dotkliwe pod warunkiem, że prowadzący auto zadbał wcześniej o jego pełne ubezpieczenie. Jego brak natomiast może okazać się bardzo kosztowny.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC

Jeśli spowodowaliśmy wypadek, najważniejszym ubezpieczeniem dla nas będzie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Obowiązek rekompensaty szkód nie będzie spoczywał bezpośrednio na nas, ale na firmie, która wystawiła polisę. Naszym obowiązkiem będzie jedynie podpisanie oświadczenia, że wina za zdarzenie spoczywa na nas – dokument ten poszkodowany musi przekazać naszemu ubezpieczycielowi, który na jego podstawie przejmuje odpowiedzialność za szkody. Co ważne, OC działa nie tylko wtedy, gdy przyznajemy się do winy, ale również wtedy, gdy pozostajemy na miejscu zdarzenia, a o ewentualnej winie orzeka policja.

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe, a OC należy do tych, które wykupić musimy. Jeśli więc policja zatrzyma nas bez ubezpieczenia komunikacyjnego OC, grozi nam wysoka kara, nawet, jeśli nie spowodowaliśmy wypadku.

Ubezpieczenia komunikacyjne dobrowolne

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak autocasco (AC) czy assistance, chronią nasze auto na wypadek zaistnienia nieprzewidzianego zdarzenia. W katalogu tych zdarzeń mieści się stłuczka z winy ubezpieczonego, zniszczenie samochodu w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, kradzież. Choć autocasco nie jest obowiązkowe, jego brak może być bardzo dotkliwy, szczególnie w przypadku samochodu wysokiej klasy, gdy za zlikwidowanie nawet najmniejszego uszkodzenia należy zapłacić z własnej kieszeni.

By dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo w drodze, warto również wykupić pakiet assistance, który okaże się nieoceniony na przykład wtedy, gdy po wypadku nie da się uruchomić auta. Jeśli wypadek zdarzy się na odludziu, odstawienie samochodu do warsztatu może okazać się nie tylko problematyczne, ale również kosztowne. Jeśli jednak posiadamy pakiet assistance ubezpieczyciel zorganizuje to za nas. W wyższych pakietach  możemy liczyć również na auto zastępcze, nocleg, lub transport samochodu do kraju, gdy wypadek zdarzy się za granicą.

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dotyczy nie naszego auta, ale nas samych, często jest również rozszerzone o pasażerów (NNW KiP). Tu również, podobnie jak w przypadku AC, mamy do czynienia z zamkniętym katalogiem zdarzeń objętych ubezpieczeniem i, podobnie jak w przypadku AC, spowodowanie stłuczki z innym autem mieści się w zakresie praktycznie wszystkich dostępnych na rynku ubezpieczeń NNW. Świadczenia, które możemy uzyskać z tytułu wykupienia tego dobrowolnego ubezpieczenia, są regulowane szczegółową umową – zazwyczaj dotyczą darmowej hospitalizacji, zwrotu kosztów leczenia lub finansowego zadośćuczynienia, którego wysokość ustalana jest w sposób zależny od ubezpieczyciela.

24/04/2017

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl