Pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby Policji
Nowinki motocyklowe

Pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby Policji

Pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby PolicjiNowy Rok 2018 w Rzeszowie rozpoczął się od historycznego wydarzenia. Powrót marki Harley Davidson do miejscowej drogówki. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc dnia 12 stycznia uroczyście przekazał Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie zakupiony przez miasto motocykl. To pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby Policji w najnowszej historii Polski (po 1989 roku).

Zakupiony przez miasto Harley-Davidson Road King, to najnowsza wersja policyjna, wyposażona w silnik Milwaukee-Eight™ 107 o pojemności 1745cm3. Koszt zakupu 68 tys. zł netto.

Harley-Davidson Road King Police – podstawowe parametry techniczne:
Długość: 2,45 m
Waga: 365 kg
Silnik: Milwaukee-Eight™ 107
Moc: 90 KM
Osiągana prędkość: 190 km/h

Zmodyfikowany motocykl w wersji policyjnej wyposażono w wydajniejszy alternator, efektywniejszy system chłodzenia oraz dodatkowe źródła prądu niezbędne do podłączenia urządzenia radiolokacyjnego, sygnalizacji świetlnej i dźwiekowej. Ponadto Harley-Davidson Rzeszów wyposażył policjantów motocyklistów w markową odzież (kurtki, spodnie, rękawice oraz kaski).

Prezydent Miasta Tadeusz Ferenc przekazując motocykl rzeszowskiej Policji powiedział:
„Najlepszy motocykl, jaki istnieje na świecie, jest przekazywany służbom, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Gratuluję Policji, gratuluję mieszkańcom Rzeszowa i niech służy w zachowaniu bezpieczeństwa”.

Komentarz Komendanta Miejskiej Policji w Rzeszowie, Bogusława Kanii:
„Jestem przekonany, że ten motocykl stanie się wizytówką nie tylko naszej Policji, ale i miasta. Przypomnę, że w Rzeszowie corocznie odbywa się wiele imprez o charakterze międzynarodowym i ten motocykl będzie służył również do ich zabezpieczenia”.

Przedstawiciel dostawcy pojazdu Paweł Pomianek, podkreślił historyczną wagę wydarzenia powołując się na przedwojenne tradycje H-D w szeregach policji:
„W najnowszej historii Polski, czyli po roku 1989, jest to pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby Policji. Co więcej, według naszych informacji obecnie jest to jedyny motocykl marki Harley-Davidson służący w policji w całej Europie Środkowowschodniej. W Polsce były wcześniej miasta, które testowały w swoich formacjach Harleye, ale do zakupu i stałego użytkowania ostatecznie jednak nie doszło. Dzisiejsze wydarzenie nawiązuje do pięknych tradycji przedwojennych i służby maszyn H-D w szeregach polskiej Policji i jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy mieć w to swój wkład”.

Zdjęcia: Magdalena Florczyk

WIESZ O ZLOCIE CZY IMPREZIE ?
Dodaj swój zlot bez konieczności logowania – KLIKNIJ i wypełnij >>>
Instrukcja wypełniania >>>

Historia marki Harley-Davidson w polskiej Policji (*)

Pierwsze motocykle Harley-Davidson pojawiły się w Policji Państwowej na początku lat 20. Był to wówczas podstawowy motocykl tej formacji. W 1927 roku, gdy rodziły się w naszym kraju zręby Policji Drogowej, do patrolowania dróg funkcjonariusze używali właśnie amerykańskich Harleyów-Davidsonów i Indianów. Pozostały one w służbie do 1939 roku.Historia marki Harley-Davidson w polskiej Policji

Po zakończeniu II wojny światowej, nowo powstała Milicja Obywatelska zaczęła używać pozostałych w Polsce po wojnie wojskowych modeli Harley-Davidson WLA. Z braku innych pojazdów o podobnych parametrach, milicjanci jeździli na motocyklach H-D WLA w latach 1945-1952 do momentu, w którym Stalin nakazał cały imperialistyczny sprzęt zniszczyć. Niestety później na kolejne 40 lat zapomniano w służbach porządkowych o Harleyach. Po latach policjanta na białym Harleyu-Davidsonie można było zobaczyć dopiero na początku lat 90, gdy pojazdy te były testowane pod kątem ewentualnych zakupów dla tej formacji.Historia marki Harley-Davidson w polskiej Policji

(*) Źródło zdjęć oraz informacji historycznych: Tomasz Szczerbicki – dziennikarz, publicysta, dokumentalista, autor książki „Motocykle amerykańskie w Polsce 1914-1945”.

Z całą pewnością jest to sentymentalny powrót do kultowej marki motocyklistów, która po dziś dzień rozsławiana jest słowami zespołu Dżem – Harley mój, to jest to, kocham go …
Jako motocykliści z uwagą będziemy śledzić przydatność nowego sprzętu w szeregach policji.
Czy do szeregów policji dołączą kolejne pojazdy tej marki ? Na odpowiedź musimy poczekać.

17/01/2018

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl