Nowinki motocyklowe

Kierowco – te zasady są dla Ciebie !

Motocykle są wszędzie. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweJeździsz “puszką”? Te zasady są dla ciebie!

Od kwietnia do września notuje się wzmożony ruch motorowerzystów i motocyklistów, dlatego kierowcy samochodów powinni odpowiednio przygotować się na spotkanie z nimi.
Każda osoba zaczynająca sezon motocyklowy doskonale wie, że musi uważać na innych uczestników drogowych przez cały okres jeżdżenia jednośladem. Jednak to początek wiosny bywa okresem, w którym szczególnie trzeba uważać.

Spragnieni swoich maszyn motonici czekają z wytęsknieniem na pierwszy ciepły dzień. Są gotowi do jazdy. Tego samego nie można powiedzieć o innych użytkownikach dróg, którzy po zimowych mękach uważają jedynie na wyrwy i nierówności w asfalcie.

Setki razy każdy z nas słyszał o tym na co zwracać szczególną uwagę. Rzadko jednak można natrafić na wskazówki dla kierowców pojazdów czterokołowych. Poniżej przedstawiamy ciekawe zasady, które przygotowali instruktorzy Szkoły Jazdy Renault. O ile z samym tekstem nie we wszystkim można się zgodzić, to zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców warte są zapamiętania.

“Widząc motocykl na drodze, kierowcy powinni zachować dystans minimum 4 sekund, czyli jeszcze większą odległość niż od poprzedzającego samochodu. W odróżnieniu od kierowców samochodów motorowerzyści i motocykliści nie są chronieni karoserią, poduszkami powietrznymi czy pasami. Widząc motocykl, myślmy o nim jako o człowieku, a nie o pojeździe – przestrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Motocykle są wszędzie. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweSzczególną ostrożnością trzeba wykazać się, gdy na drodze widzimy motorower czy motocykl wiozący pasażera. Druga osoba na pojeździe zmienia sposób jego zachowania z powodu dodatkowej wagi i niezależnych ruchów. Należy spodziewać się opóźnionego ruszania, wydłużenia drogi hamowania czy wolniejszego wyprzedzania. Wioząc drugą osobę, kierowcy motocykli potrzebują więcej miejsca na wykonanie manewrów jak wyprzedzanie czy omijanie przeszkód. Możliwość sprawnego manewrowania jest jedną z cech jazdy motocyklem, szczególnie przy małej prędkości, niemniej jednak kierowcy nie mogą oczekiwać, że motocykliści zawsze z łatwością usuną się im z drogi, dając miejsce do przejazdu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że motocykliści często zmuszeni są lawirować między ubytkami w jezdni, przeszkodami, zmieniają ustawienie na pasie, aby być bardziej widoczni.”

„Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że dodatkowe manewry nie muszą być oznaką bezmyślności, popisów lub chęci dzielenia miejsca na pasie – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Należy dokładnie rozglądać się, analizując otoczenie szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo – radzą specjaliści. Miejmy na uwadze, że motorowery i motocykle mogą zniknąć z pola widzenia w martwym punkcie lub mogą zostać przysłonięte przez większe pojazdy”.

Na koniec trochę informacji i danych statystycznych. “Uprawnienia do jazdy motorowerami mogą zdobyć już 13-latkowie. Według danych policyjnych, najczęstszymi sprawcami wypadków motorowerowych są nieletni kierowcy (w 2009 r. wina leżała po ich stronie w 451 przypadkach). To bardzo ważna informacja, mamy tu bowiem do czynienia z niedoświadczonymi i nie w pełni wyszkolonymi uczestnikami ruchu drogowego, w kontakcie z którymi powinniśmy zachować wzmożoną czujność. W 2009 r. motorowerzyści uczestniczyli w 2 294 wypadkach, w niespełna połowie z nich zostali uznani za sprawców. Motocykliści uczestniczyli w 2 576 wypadkach, w 1 151 wina leżała po ich stronie. Jednymi z głównych przyczyn wypadków powodowanych zarówno przez motocyklistów jak i motorowerzystów są: niedostosowanie prędkości, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.”

Motocykle są wszędzie. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweZasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów:
• myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe
• uważaj zwłaszcza na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo
• zachowaj dystans minimum 4 sekund od motocykla
• uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów
• udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki
• pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy

Zasady bezpiecznego zachowania dla motocyklistów i motorowerzystów:
• zawsze miej na głowie kask, wymagaj tego również od pasażera
• zakładaj odblaskowe elementy
• ustawiaj się na pasie tak, abyś był dobrze widoczny
• sygnalizuj swoje zamiary: zawsze używaj kierunkowskazów
• pamiętaj, że Twój pojazd zachowuje się inaczej, gdy wieziesz pasażera

Źródło: bikers.pl

22/03/2011

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl