XI Rajd Katyński – wyruszył na Kresy
W sobotę, 27 sierpnia o godzinie 10.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wyruszył XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Trasę 6 000 km pokona w tym roku blisko 80 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w uroczystym starcie Rajdu!
XI Rajd Katyński zakończy się 12 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę, 1 października o godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wcześniej o godzinie 10.00 odprawiona będzie msza święta w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Starym Mieście, przy ul. Świętojańskiej 8. Serdecznie zapraszamy do oficjalnego powitania rajdowców.
W hołdzie Kresom – XI Motocyklowy Rajd Katyński
W sobotę, 27 sierpnia o godzinie 10.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wyruszył XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Trasę 6 000 km pokona w tym roku blisko 80 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Rajd Katyński potrwa do 12 września, a oficjalne zakończenie odbędzie się 1 października w Warszawie.
Organizatorem XI Rajdu jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Patronat medialny nad XI Rajdem objął Program I Polskiego Radia.
Trasa tegorocznego Rajdu obejmie: Ukrainę, Rosję, Łotwę, Litwę i Polskę, prowadząc przez następujące miasta: Warszawa – Tarnogród – Żółkiew – Lwów – Malechów – Zadwórze – Huta Pieniacka (II Motocyklowy Zlot w Hucie Pieniackiej) – Jazłowiec – Okopy Św. Trójcy – Chocim – Kamieniec Podolski – Bar – Brahiłów – Latyczów – Chmielnik – Winnica – Berdyczów – Żytomierz – Kijów (Bykownia) – Briańsk – Kozielsk – Moskwa – Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj) – Katyń – Dyneburg – Zułów – Powiewiórka – Podbrodzie – Wilno – Miejszagoła – Ponary – Koniuchy
– Kopciowo – Giby – Narewka – Warszawa.
XI Rajd Katyński, podobnie jak w roku ubiegłym, rozpocznie uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnają bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz Powstańcy Warszawy. Uroczystego startu dokona Andrzej Pilecki, syn bohatera – Rotmistrza Witolda Pileckiego.
– To już nasza jedenasta podróż na Kresy Rzeczypospolitej Polskiej. Jedziemy, aby uczcić pamięć tych, którzy zostali tam pomordowani, ale i aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami – ludźmi o pięknych sercach, którzy zawsze gościnni i serdeczni kochają Polskę i bardzo za nią tęsknią – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.
– Jak co roku odwiedzimy miejsca symboliczne, te które na stałe wpisały się na karty naszej historii, jak Katyń, a także te, o których trzeba wciąż przypominać, jak Bykownia, Ponary, czy Huta Pieniacka, w której zorganizujemy II Zlot Motocyklowy – dodał Wiktor Węgrzyn.
Huta Pieniacka, wioska na terenie obecnej Ukrainy to miejsce szczególne, w którym w 1944 roku doszło do okrutnych zbrodni dokonanych przez bandy UPA i SS Galizien. Po raz kolejny Rajd Katyński spotka się tam z członkami rodzin pomordowanych oraz tymi, którzy ocaleli.
– Pragniemy, aby Huta Pieniacka w ten jeden wieczór ożyła. Aby symboliczna Msza Święta, którą odprawimy w miejscu spalonego kościoła i nasza tam obecność przywróciły pamięć o tych, którzy zginęli ponad 60 lat temu – powiedział Adam Świtalski, organizator II Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej.
– W ubiegłym roku przybyło ponad 300 osób, chcielibyśmy aby podobna liczba odwiedziła Hutę i w tym roku, do czego serdecznie zachęcamy – dodał Adam Świtalski.
Rajdy Katyńskie to także pomoc Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach, ich rodzinom i opiekunom. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Dzięki tym datkom Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, m.in.: ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, wyposażyło w polskie lektury kilkanaście bibliotek na Kresach, a także sfinansowało mundurki polskich harcerzy i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.
– Staramy się, aby do odwiedzanych przez nas na Wschodzie Polaków trafiły pomoce szkolne, zabawki, słodycze. Najważniejsze są jednak polskie książki, których tak bardzo na Kresach brakuje, takie jak, m.in.: powieści Sienkiewicza, Słowackiego, czy Mickiewicza – powiedział komandor Wiktor Węgrzyn.
Wśród uczestników XI Rajdu Katyńskiego są tacy, którzy jadą po raz pierwszy, a do wyjazdu przygotowywali się już od kilku lat.
– Odpowiedź na pytanie o to dlaczego jadę do Katynia jest oczywista: to mój obowiązek, tamto pokolenie złożyło tak wielką ofiarę, że już trzecie pokolenie z rzędu nie zaznało smaku wojny i dlatego należy im oddać hołd, zachować w pamięci i przekazać tę historię następnym. Chociaż jestem już żołnierzem zawodowym rezerwy, nadal mam kontakt z wojskiem. Z tego względu postanowiłem uczestniczyć w Rajdzie w mundurze, aby dodatkowo podkreślić mój szacunek dla bohaterów – powiedział Leszek Topólski, jadący na Hondzie CBR XX-1100.
Są także tacy motocykliści, dla których XI Rajd Katyński jest kolejnym, w którym biorą udział wspólnie ze swoimi najbliższymi.
– Do wyjazdu na Wschód zachęcił mnie mój mąż. 2 lata temu pojechał sam, rok później wybraliśmy się już razem. Przywieźliśmy mnóstwo wrażeń, poznaliśmy wspaniałych ludzi. Przekonałam się o tym, że wyjazd na Wschód uczy pokory, szacunku do siebie, innych uczestników, ale przede wszystkim to poznanie własnej historii, poznanie polskości – powiedziała Dominika Gardzińska, jadąca na Kawasaki GPZ 500. – Wzruszające są momenty, kiedy 3 tys. kilometrów od Warszawy słyszy się polskie pieśni, kiedy słowo „Ojczyzna”, ale i słowo „tęsknota” nabierają sensu, o jakim dotąd uczyliśmy się na lekcjach języka polskiego – przyznała Dominika.
XI Rajd Katyński zakończy się 12 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę, 1 października o godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego żołnierza w Warszawie. Wcześniej o godzinie 10.00 odprawiona będzie Msza Święta w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Starym Mieście, przy ul. Świętojańskiej 8.
*****************************************************************************************************************
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku bohaterów polskich gdziekolwiek one się znajdują, popularyzację prawdy historycznej o golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Polsce – swojej Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).
Stowarzyszenie Międzynarodowy Rajd Motocyklowy tworzy Komitet Honorowy składający się ze znamienitych osobistości, m.in.:. Jego Eminencja ks. Kardynał Józef Glemp Prymas Senior Polski; inspektor Andrzej Matejuk Komendant Główny Policji generalny; generał brygady Leszek Elas Komendant Główny Straży Granicznej; Frank Spula Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego; Virginia Sikora Prezes Związku Polek w Ameryce. W skład Komitetu Honorowego wchodziły także osoby, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego 10 kwietnia pod Smoleńskiem: ŚP Ryszard Kaczorowski Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej; ŚP Janusz Kurtyka Prezes Instytutu Pamięci Narodowej; ŚP Generał Franciszek Gągor Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ŚP Minister Janusz Krupski; Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ŚP Maciej Płażyński. Aktywnym członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz wielkim propagatorem i opiekunem motocyklowych wyjazdów do Katynia był Kapelan Rodzin Katyńskich ŚP Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski.
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest organizatorem Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze, który rokrocznie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy motocyklistów, pragnących w ten sposób zainaugurować sezon motocyklowy.
To największe tego typu wydarzenie w Europie (w 2011 roku na Jasną Górę przybyło ponad 35 tys. motocykli i 50 tys. osób).
Dodaj komentarz
You must be logged in to post a comment.