Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia
Drogi kultowe, Filmy, Nowinki motocyklowe, Różne

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia

01_droga_Troli
Droga Trolli w Norwegii

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Droga to pojęcie wielowymiarowe. Jest przysłowiowym „pudełkiem niespodzianką”. W dosłownym znaczeniu to szlak między dwoma punktami, w znaczeniu przenośnym oznacza sposób dotarcia do celu. Muszę przyznać, ze najbardziej podoba mi się sposób postrzegania drogi przez fizyków. Według nich  jest ona prostym pojęciem, w którym można wyróżnić początek i koniec.

02a_Lysebotn
Lysebotn w Norwegii

Czy wszystkie drogi prowadzą do celu? To raczej trudne pytanie i nie odważę się na nie odpowiedzieć. Nie zaryzykowałabym nawet stwierdzenia, że wszystkie dokądś prowadzą. Niektóre z nich są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. Są to drogi, po których na pierwszy rzut oka przejazd wydaje się po prostu niemożliwy. Mówi się o nich trasy ekstremalne. W kierowcach wywołują ogromne uderzeniowe dawki adrenaliny. Jazda po nich jest wyzwaniem, ryzykownym przedsięwzięciem i z całą pewnością niesamowitą przygodą. Istnieją także na świecie drogi, które nie mają sobie równych pod względem widokowym. Są to spektakularne trasy z pięknymi krajobrazami, którymi można się zachwycać jadąc samochodem, motocyklem lub rowerem. Te drogi zapierają dech w piersi i odejmują mowę nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

03a_Atlantic_Ocean_Road
Atlantic Ocean Road w Norwegii

Prawdziwi pasjonaci jazdy na motocyklu całe życie marzą o przejechaniu się trudnymi, potwierdzającymi odwagę i charakter drogami. Dzięki takim trasom mogą przede wszystkim potwierdzić poziom swoich umiejętności prowadzenia motocykla oraz na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze zakątki rozrzucone po wszystkich kontynentach.  Początek sezonu tuż, tuż. Wybierzcie więc sobie swoją drogę i jedźcie po fantastyczne doznania.

EUROPA – NORWEGIA
1. Droga Trolli w Norwegii.
2. Lysebotn w Norwegii.
3. Atlantic Ocean Road w Norwegii.

01a_droga_Troli
Droga Trolli w Norwegii

Droga Trolli w Norwegii jest z całą pewnością ozdobą i niewątpliwą atrakcją Półwyspu Skandynawskiego. Jedna z najpiękniejszych tras Skandynawii zwana jest „drabiną trolli” lub „złotą drogą”. Trollstigen to 11 zapierających dech w piersi serpentyn, które w większości zakręcają pod kątem 180°. Średnie nachylenie drogi wynosi 9 %! Droga jest dodatkowo bardzo wąska, dlatego na całej jej długości obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się. Zjawiskowo prezentuje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen mniej więcej w połowie trasy. Drogę Trolli z trzech stron otaczają wysokie góry, więc jej użytkownicy mogą liczyć na bajeczne widoki. Trollstigen czynna jest jedynie w sezonie od maja do października. Jesienią i zimą ze względu na obfite opady śniegu jest zupełnie wyłączona z ruchu. A więc lykke til, czyli powodzenia!
Przeczytaj relację z drogi Trolli – kliknij i czytaj więcej >>>02_Lysebotn
Lysebotn w Norwegii

Lysebotn w Norwegii to prawdziwa perełka i obowiązkowy punkt podczas wizyty na Półwyspie Skandynawskim. Droga na południowo – zachodnim zboczu góry Lysebotn (ok. 860 m. n.p.m.) liczy 32 widowiskowych zakrętów, których atrakcyjność podbijają dodatkowo duża różnica wysokości i malownicza sceneria. Średni spadek wynosi 8,5 %. Na wysokości ok. 200 metrów droga prowadzi do tunelu o długości 1100 metrów, który ma kształt podłużnej pętli z kątem zwrotu ok. 360°. Jeśli ktoś cierpi na zaawansowaną akrofobię powinien się dwa razy zastanowić, zanim zdecyduje się na jazdę tą niesamowicie usytuowaną drogą.

03_Atlantic_Ocean_Road
Atlantic Ocean Road w Norwegii

Atlantic Ocean Road w Norwegii to 8-kilometrowa futurystyczna droga nawiązująca swoim wyglądem do wzburzonego morza. Ta niezwykła trasa niedaleko Trondheim łącząca miejscowości Molde i Kristiansund prowadzi przez archipelag wysp w zachodniej Norwegii. U większości kierowców wywołuje okrzyk zdziwienia i zachwytu. Biegnąca zygzakami przez zjawiskowe mosty i wiadukty trasa atlantycka jest wspaniałą okazją do przygody w krainie norweskich fiordów. Decydując się na jazdę osławioną drogą atlantycką trzeba przejechać tunelem pod Oceanem Atlantyckim. To niezwykłe doznanie trwa około 30 minut. Podczas ładnej pogody, kiedy ocean nie straszy sztormem lub dużymi falami można podziwiać wieloryby i foki.

23/03/2015

O autorze

Glazio


JEDEN KOMENTARZ DO ARTYKUŁU Do “Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia”

Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl