Kulisy Dakar 2017
Nowinki motocyklowe

Kulisy Dakar 2017

dakar_2017Przygotowania do Rajdu Dakar 2017 w toku. Kontrowersje, plotki, zmiany oraz najtrudniejsze sprawdziany super maratonu.

Tegoroczne zmagania w Rajdzie Dakar przyniosły spore zaskoczenia. Jakub Przygoński, uprzednio motocyklista zajął piętnaste miejsce w debiutanckim rajdzie za kierownicą samochodu. Wysokie dwudzieste miejsce zajął startujący po raz drugi w tych zawodach motocyklista Jakub Piątek. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uprzednio startujący jako motocykliści łącząc siły odrabiali straty spowodowane poważną awarią samochodu, kończąc ostatecznie rajd na dwudziestej ósmej pozycji a pewniak do zdobycia figurki beduina Rafał Sonik wycofał się z powodu awarii.

Ostatni Dakar zabrał dwie osoby, kibica który wybiegł pod koła Mitsubishi Lancer #409 pędzącego po odcinku specjalnym oraz pasażera pojazdu, który zginął zderzając się z ciężarówką serwisową holującą pechowy pojazd Mitsubishi #409.

dakar_2017_04Kontrowersje związane ze skracaniem odcinków w trakcie etapowych rywalizacji, wybór rejonów, w których warunki pogodowe rujnują 1/3 rywalizacji oraz odejście od wymagającego charakteru Rajdu Dakar sprawiły, że podczas trwania wyścigu w obozach zawodników krążyły opinie o powrocie imprezy do korzeni, czyli do Afryki.

Krążą plotki o powrocie Dakaru do Afryki, ale stabilnej politycznie południowej części. W grę mają wchodzić następujące państwa: RPA, Namibia, Botswana, gdzie znajdują się pustynie Namib i Kalahari.

Zmiany – dnia 15 lipca upłynął termin zgłoszeń dla motocyklistów i quadowców do 39. edycji rajdu a zespoły samochodów i ciężarówek muszą wyrobić się przed pierwszym listopada.
Zgłoszenia zawodników ścigających się na motocyklach i quadach przejdą przez specjalną komisję orzekającą o odpowiednim przygotowaniu do rajdu. Dopiero po dokładnej weryfikacji zostanie ogłoszona lista zawodników.

dakar_2017_03Motoryzacyjny super maraton połączy trzy południowoamerykańskie kraje:
Paragwaj z jednym etapem i startem w stolicy Asuncion,
Boliwia z pięcioma dniami jazdy na dużych wysokościach a ze stolicy w La Paz przez dobrze znany Salar de Uyuni, przez który zawodnicy pojadą dalej na południe do Argentyny,
Argentyna – dwa etapy transferowe z Paragwaju do Boliwii po czym ponowny powrót do tego kraju, po to by zaliczyć jedyny piaszczysty fragment trasy przez otoczony złą sławą Fiambala.

Po drodze trzy poważne sprawdziany:
duże wysokości w Boliwii to pierwszy test wytrzymałości dla zawodników i motocykli,
Salar de Uyuni, tutejsza sucha lub rozpuszczona sól sprawdzi przygotowanie sprzętów i odpowiedni dobór podzespołów,
Fiambala to ostatni trudny test, który na pewno przetasuje stawkę we wszystkich klasach.
Dopiero po tym ostatnim poznamy głównych pretendentów do zdobycia statuetki Beduina.

dakar_2017_02Plotki czy fakty ?
Jakby nie było najbliższy Dakar 2017 odbędzie się w Ameryce Południowej. Rajd rozpocznie się 2 stycznia w stolicy Paragwaju Asuncion a zakończy 14 stycznia w stolicy Argentyny Buenos Aires. Ta 12-dniowa Odyseja może być ostatnim sprawdzianem zawodników na kontynencie Ameryki Południowej. Po zakończeniu najbliższej edycji wyścigu, możemy spodziewać się informacji o powrocie rajdu do Afryki, o czym dowiemy się po zakończeniu Rajdu Dakar 2017. Może to odpowiednia niespodzianka, przygotowana na 40. jubileuszową edycję Rajdu Dakar.

13/10/2016

O autorze

Glazio


JEDEN KOMENTARZ DO ARTYKUŁU Do “Kulisy Dakar 2017”

Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl