Off przez Maramuresz
Filmy, Nowinki motocyklowe, Tracki

Off przez Maramuresz

Off przez MaramureszMaramuresz (rum. Maramureș) – wyjątkowy obszar na mapie Rumunii. Kraina historyczna zlokalizowana w północnej części kraju oraz w południowej Ukrainie. Przez wielu traktowana jako część Siedmiogrodu. Część ukraińską i rumuńską rozgranicza rzeka Cisa. Główne miasta regionu to Satu Mare, Baia Mare, Vișeu de Sus i Baia Sprie.

Malownicze Karpaty Marmaroskie to słabo zaludnione góry z połoninami stadami zwierząt gospodarskich, z których można wywieźć jedynie dobre wspomnienia, uważając na psy pasterskie.

Przez wzgląd na swoje położenie, pomiędzy wysokimi masywami górskimi, przez długi czas Maramuresz był obszarem trudno dostępnym a zarazem samowystarczalnym. To z kolei sprzyjało wytworzeniu się w tym miejscu unikalnej kultury. Duży wpływ na tutejszy folklor miały wydarzenia historyczne. Przechodząc z rąk do rąk; Austro-Węgry, Czechosłowacja ZSRR i Rumunia w tej mało dostępnej krainie, ludzie żyli własnym rytmem pielęgnując włąsne tradycje.

Na uwagę zasługują stroje ludowe, które tutejsza ludność przyodziewa w każdą niedzielę udając się na mszę do pięknie ozdobionych rzeźbami drewnianych i murowanych cerkwii. Na uwagę zasługuje również jedna z największych atrakcji tego regionu – wesoły cmentarz w Sapancie (rum. Săpânța).

Tutaj prezentujemy ślad trasy, którą przebyli Pawlicho, Kajtek, Ex, Louis. Jak pisze ten ostatni;
“Byliśmy na tych połoninach jako pierwsi, nie licząc miejscowych ale oni tylko na lekkich tam latali. Kolejne ekipy korzystały własnie z naszego śladu. Nikt nie zginął, nikt nie zaginął, więc chyba jest ok”.

Zobacz film chłopaków z przebytej trasy przez Maramuresz.

Podsumowując, życzymy szerokości i wspaniałych wspomnień z rumuńskich bezdroży.

02/06/2017

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Maj 2019
PWŚCPSN
« Kwi  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl