Nowe zasady badań technicznych pojazdów
Nowinki motocyklowe

Nowe zasady badań technicznych pojazdów

Motoserce Lubaczów 2017Najnowsze zmiany badań technicznych pojazdów dotyczą dwóch elementarnych spraw. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów przechodzi pod Transportowy Urząd Techniczny oraz zmienia się sposób przebiegu badań technicznych, które weszły w życie z dniem 13 listopada 2017 roku.

Nadzór – nowe zasady badań technicznych pojazdów

Stacje kontroli pojazdów podległe wcześniej starostom przechodzą pod skrzydła Transportowego Urzędu Technicznego. Zmiany zapoczątkowane we wrześniu 2017 roku będą trwały do 20 maja 2018 roku. Wszelkie informacje na temat pojazdów poruszających się po naszym kraju trafią w jedno miejsce, czyli do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Opłaty – nowe zasady badań technicznych pojazdów

Przebieg badań technicznych jest obowiązkowy dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów poruszających się regularnie po naszych drogach, z wyjątkiem przyczepek lekkich.
Sedno zmian dotyczy opłaty za badanie techniczne, które będzie pobierane przed jego rozpoczęciem, bez względu na jego wynik. Obecnie jest to wydatek dla:
– motocykli i ciągników rolniczych – 62 zł,
– samochodów osobowych, autobusów przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c., pojazd trójkołowy powyżej 0,4 t masy własnej – 98 zł,
tabela opłat za badania techniczne pojazdów – cennik >>>
Do tego, do powyższych kwot dochodzi opłata ewidencyjna o wysokości 1 zł.

WIESZ O ZLOCIE CZY IMPREZIE ?
Dodaj swój zlot bez konieczności logowania – KLIKNIJ i wypełnij >>>
Instrukcja wypełniania >>>

Przebieg badań technicznych – nowe zasady badań technicznych pojazdów

Po stwierdzeniu pierwszej usterki pojazdu, diagnosta kontynuuje badanie, podczas którego mogą wyniknąć kolejne. Po zakończeniu całej procedury właściciel pojazdu otrzymuje listę, na której zostaną wymienione wszystkie usterki. Dowód rejestracyjny otrzymamy z powrotem jeżeli stwierdzone usterki nie zagrażają bezpieczeństwu
Po stwierdzeniu usterek klient otrzymuje 14 dni na ich usunięcie i wykonanie ponownego badania technicznego. Na ponownym badaniu ponosimy opłaty jedynie za stwierdzone uprzednio usterki. Jest to opłata od 13 do 36 zł w zależności od ich rodzaju.
Informacja o pojazdach z negatywnym wynikiem badania technicznego trafia automatycznie do CEPiK, co ma wyeliminować przypadki turystyki przeglądowej odbywającej się po różnych stacjach, aż do uzyskania pieczątki.
Po pozytywnym przejściu badania technicznego każdy kierowca pojazdu otrzyma wpis do dowodu rejestracyjnego z datą ważności. Po upływie terminu, pojazd uważany jest za niesprawny a za poruszanie się nim bez ważnych badań technicznych, można otrzymać mandat oraz narazić się na dodatkowe koszty.

Wprowadzane zmiany mają na celu wykluczenie z ruch pojazdów stwarzających zagrożenie dla właścicieli oraz innych użytkowników dróg. Ponadto za sprawą CEPiK kupujący używany pojazd, będzie mógł sprawdzić całą historię wykrytych wcześniej usterek stwierdzonych przez diagnostów.

14/11/2017

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl