Nowinki motocyklowe

Srebrny listek zmotoryzowanego seniora

Srebrny listek zmotoryzowanego seniora

Foto: BP Witold Trólka – slaskie.pl

Srebrny listek zmotoryzowanego seniora

Śląskie rusza z akcją bezpieczeństwa w ruchu drogowym “Srebrny listek” = senior za kółkiem. Inicjatywa ma na celu zmniejszenie liczby wypadków a zarazem pewności za kierownicą osób w wieku 60+.

“Wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem” – mówi Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

Będą rozdawać seniorom srebrne liście do naklejania na szybę samochodów oraz nakłaniać centra handlowe do wydzielania miejsc parkingowych oznaczonych tak samo.

Srebrny liść nawiązuje do reliktu z lat 70-tych ubiegłego wieku, zielonego liścia klonowego informując innych użytkowników dróg, że za kierownicą pojazdu siedzi początkujący kierowca. Wówczas była to cenna wskazówka dla innych – zachowaj ostrożność, bądż wyrozumiały … Ta funkcjąnujaca niegdyś praktyka odeszła w zapomnienie w latach 90-tych, choć sporadycznie do dziś można spotkać takie oznaczenia.

Na drogi województwa śląskiego wraca relikt przeszłości w zmienionej kolorystyce, przekazując nieco inną informację użytkownikom dróg. W czasach wzmorzonego ruchu drogowego srebny liść klonu ma na celu jasny przekaz.

„Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

W taki sposób Śląskie zachęca osoby starsze do przyklejania na szyby swoich pojazdów srebrnych listków. Znaczki będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. Do udziału w akcji nakłaniane są również inne samorządy. Słuszność akcji poprierają również policjanci.

„Słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia” – podkreśla st. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W inauguracji akcji brał udział najstarszy senior Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju, który ponownie zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 88 lat.

„To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek. Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą” – przekonywał Piotr Lipa.

Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji inne miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

 

Źródło: slaskie.pl

28/08/2018

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl