Jak się przygotować do nowego sezonu motocyklowego?
Promowane

Jak się przygotować do nowego sezonu motocyklowego?

Ostatnie tygodnie zimy to najwyższy czas, aby zabrać się za przygotowanie pojazdu, ekwipunku i odzieży do startującego sezonu motocyklowego. Ten zbliża się wielkimi krokami, a jeżeli dobrze przepracujesz luty i marzec, to na drogę będziesz mógł wyjechać już w czasie pierwszych, cieplejszych dni.

Zimowa przerwa dla odpowiedzialnych i doświadczonych motocyklistów jest czasem przygotowań. O sprawdzeniu jednośladu, ekwipunku czy odzieży warto pomyśleć już pod koniec zimy, aby bezpiecznie ruszyć w drogę na samym początku sezonu. Proces kontroli nie jest skomplikowany, a jeżeli poświęcisz na niego trochę czasu, to będziesz mógł jeździć bezpiecznie i komfortowo już wczesną wiosną.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie do sezonu jest tak istotne? Przede wszystkim wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo, ale też to, ile kilometrów ostatecznie przejedziesz w całym sezonie. Nieprzygotowany motocykl może bowiem uszkodzić się w poważny sposób, uniemożliwiając wyjazd w ciepłe, letnie dni.

W jaki sposób przygotować motocykl?

Zacznijmy od samego motocykla. Niezależnie od tego, gdzie przechowywałeś maszynę, musisz ją sprawdzić pod względem technicznym. Najbardziej istotne są tutaj takie elementy, jak: hamulce, amortyzatory, stan ogumienia i oświetlenie. Odpal motocykl i przysłuchaj się pracy silnika. Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości, oddaj go do warsztatu na sezonowy przegląd. Mechanicy dokładnie przeanalizują jego stan i zasugerują ewentualną naprawę.

Pamiętaj, że niektóre części mogą zużywać się inaczej w zależności od tego, gdzie motocykl był przechowywany. Jeżeli trzymałeś go pod przysłowiowym „kocem”, w garażu (najlepiej ocieplonym), to nie powinieneś obawiać się np. korozji. Poza kontrolą wystarczy Ci oczyszczenie pojazdu z kurzu i podłączenie akumulatora. Jeżeli nie zrobiłeś tego wcześniej, wymień też olej.

W przypadku, gdy motocykl stał przez zimę na zewnątrz, jego przygotowanie powinno być bardziej kompleksowe. Musisz oczyścić go z rdzy, dokładnie wysuszyć i skontrolować, czy wilgoć nie wpłynęła na rozwijanie się pleśni. Przed jazdą koniecznie oddaj jednoślad na przegląd, aby sprawdzić jego stan techniczny.

Przejrzyj wyposażenie

Kolejne istotne kwestie związane są z wyposażeniem. Jeżeli jesteś już przy motocyklu, możesz sprawdzić, w jakim stanie są Twoje torby i sakwy (jeżeli na czas zimowania nie zabrałeś ich do ciepłego, suchego pomieszczenia). W przypadku pojawiającej się pleśni, zastosuj specjalne środki, które pomogą Ci wyczyścić skórzane części (w tym również siedzisko czy oparcie).

Zwróć uwagę na kask motocyklowy. Przejrzyj go pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli zaopiekowałeś się nim zaraz po sezonie, to jego stan techniczny nie powinien budzić zastrzeżeń. Warto jednak dokładnie go obejrzeć. Sprawdź też, czy dobrze leży – jeśli kask przestanie pasować, będziesz musiał zainwestować w nowy.

Dokładnie zbadaj też stan ubrań. Buty na motocykl muszą stanowić jedną całość, nie mogą się rozklejać czy rozwarstwiać. Noga ma natomiast leżeć w nich komfortowo i stabilnie. O ile rozmiar stopy raczej nie uległ zmianie przez zimę, tak pozostałe części odzieży mogą okazać się zbyt małe lub za duże. Przez zimę mogłeś przecież przybrać na wadze lub zrzucić parę kilogramów. Sprawdź więc, jak leżą na Tobie kurtka czy spodnie motocyklowe. Zwróć uwagę na to, czy protektory przylegają do odpowiednich miejsc na ciele. Jeżeli ubrania nie pasują, musisz zakupić nowe. To kwestia, która wpłynie na Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Pierwsza jazda po zimowej przerwie – na co zwrócić uwagę?

Powoli możesz szykować się też do pierwszej jazdy, przypominając sobie najważniejsze zasady. Przede wszystkim początek sezonu to zwykle zdradliwa, nieprzewidywalna pogoda. Drogi mogą być dziurawe i śliskie. Nie przyspieszaj i nie hamuj gwałtownie, bo to najlepsza droga do upadku. Na pierwszą jazdę wybierz krótką trasę, aby poczuć się pewniej na motocyklu. Odradzamy dalekie wypady również ze względu na nie do końca znany stan techniczny jednośladu – może się okazać, że ukryta usterka uniemożliwi dalszą jazdę i konieczna będzie wizyta w warsztacie.

Staraj się nie wchodzić brawurowo w zakręty i – co niezwykle istotne – ubierz się ciepło. Nawet jeżeli termometr pokaże kilkanaście stopni Celsjusza, to na przełomie marca i kwietnia temperatura odczuwalna może być o wiele niższa. Wszystko m.in. przez nieprzyjemny wiatr. Do cieplejszej kurtki i spodni warto dołożyć jeszcze zestaw bielizny termoaktywnej.

Na przygotowanie do sezonu i ponowne „zapoznanie się” z motocyklem musisz poświęcić kilka dni. To inwestycja w Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy na cały sezon. Jeżeli wykonasz wszystkie punkty kontroli, a dodatkowo odpowiedzialnie podejdziesz do pierwszych wyjazdów, będziesz mógł cieszyć się spokojnym i udanym czasem spędzonym na jednośladzie.

18/02/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl