Jak otrzymać odszkodowanie z OC oraz AC?
Promowane

Jak otrzymać odszkodowanie z OC oraz AC?

Odszkodowanie z OC oraz AC dla wielu z nas stanowi źródło pytań, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji z niego skorzystać. Jakie dokładnie świadczenia nam przysługują? Co należy robić, by otrzymać odszkodowanie z OC lub AC? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Odszkodowanie z OC sprawcy – jakie świadczenia przysługują?

 Świadczenia przysługują z OC sprawcy określone są odgórnie przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, czy przez unijne dyrektywy. Zgodnie z nimi z OC sprawcy poszkodowany może dochodzić odszkodowania za zniszczoną karoserię, wyposażenie pojazdy, czy nawet za rzeczy, które były w nim przewożone.

Jeśli dodatkowo nasz pojazd po wypadku nie będzie nadawał się do pojazdy, to ubezpieczyciel sprawcy zobowiązany jest do tego, by pokryć wszystkie koszty związane z transportem go do warsztatu. To jednak dopiero początek, ponieważ możemy domagać się także pojazdu zastępczego, a jego koszty spadną także na ubezpieczyciela. Jeśli pojazd ulegnie zniszczeniu, to odszkodowanie z OC sprawcy będzie wiązać się z wypłaceniem świadczenia, zaś w przypadku doznania urazu, czy kontuzji można domagać się zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, czy zarobków utraconych w wyniku wypadku.

Z OC sprawcy można też ubiegać się o wypłatę renty, odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, czy nawet zadośćuczynienia za ból, bo z ubezpieczenia pokrywane są nie tylko szkody na mieniu, ale i osobowe.

Odszkodowanie z OC sprawcy – jak je otrzymać?

Jeśli będziemy chcieli uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, to należy jak najszybciej zgłosić szkodę. W tym przypadku należy przygotować zgłoszenie i określić w nim rodzaj i wysokość roszczenia. Jeśli będziemy mieli do czynienia z niewielką szkodą, której wysokość roszczenia jest adekwatna do uszkodzeń mienia, to towarzystwo ubezpieczeniowe może skorzystać z uproszczonej ścieżki i obejdzie się bez udziału rzeczoznawcy.

Jeśli szkoda będzie większa, to niestety cała procedura może potrwać o wiele dłużej, a zbadaniem całej sytuacji zajmie się rzeczoznawca. Na podstawie jego ekspertyzy, jak również katalogiem Audatex lub EurotaxGlass’s ustali wysokość odszkodowania, a następnie zajmie się jego wypłatą.

Odszkodowanie z AC – kiedy można się o nie ubiegać? 

O odszkodowanie z AC możemy ubiegać się wtedy, gdy do szkody dojdzie na skutek czynników atmosferycznych, a więc na przykład przez pożar. Do tego odszkodowanie z AC jest zasadne wtedy, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu, czy wtedy, gdy szkoda jest spowodowana wypadkiem drogowym.

Co ciekawe, nie ma w tym przypadku znaczenia, czy to my jesteśmy stroną winną, bo również dobrze po odszkodowanie a AC możemy wystąpić wtedy gdy sprawca nie jest znany lub są problemy z wypłatą odszkodowania z jego OC. W takich przypadkach możemy poprosić ubezpieczyciela o wypłatę pieniędzy ze swojego AC. Jednak zanim to zrobimy, to pamiętajmy, że dokładny zakres AC ustalany jest indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela, jak również wybranego przez nas wariantu.

Odszkodowanie z AC – jak otrzymać?

Jeśli będziemy chcieli otrzymać odszkodowanie z AC, to należy jak najszybciej zgłosić szkodę. Tak samo jak w przypadku OC, wysokość odszkodowania będzie zależeć od wyceny rzeczoznawcy. Dlatego należy unikać napraw przed jego przybyciem, a na oględziny najlepiej umówić się w warsztacie, co jest zasadne zwłaszcza przy wewnętrznych uszkodzeniach pojazdu. Na podstawie ekspertyzy rzeczoznawcy ubezpieczyciel ustali wysokość odszkodowania i nam je wypłaci.

21/07/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl