Techniki jazdy quadem
Promowane

Techniki jazdy quadem

Jazda na quadzie pozwala nam poczuć odrobinę adrenaliny – to doskonała forma rozrywki, dzięki której możemy oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić czas wraz z najbliższymi bądź samemu. Nie można się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie przejażdżki tą czterokołową maszyną! Warto jednak pamiętać, że jazda quadem wiąże się nie tylko w ogromną radością, ale i odpowiedzialnością – na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, dlatego warto znać odpowiednie techniki jazdy quadem.

Bezpieczeństwo podczas jazdy – o tym pamiętaj!

Doskonale rozumiemy, że jazda na quadzie stanowi zastrzyk adrenaliny i pozytywnych emocji, ale podczas poruszania się tym czterokołowcem należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i właściwej techniki jazdy quadem. Wywrotka może skończyć się nie tylko uszkodzeniem ukochanej maszyny, ale i uszczerbkiem na naszym zdrowiu – nie warto ryzykować!

Odpowiedni ubiór

Zanim zasiądziemy za kierownicą pojazdu, powinniśmy pamiętać o założeniu dopasowanego kasku – stanowi on ochronę przed poważnymi urazami głowy. Quady to maszyny dość lekkie, charakteryzujące się względnie niewielkim rozstawem kół, dlatego wywrotka podczas jazdy niestety nie należy do rzadkości.

Ważne są także rękawice, ochraniacze na kolana oraz łokcie, jak i buty sięgające ponad kostki. Każdy z tych elementów nie tylko chroni części naszego ciała, ale i poprawia uchwyt kierownicy, zwiększając naszą kontrolę nad pojazdem, a także usztywnia stopę.

Sprawne części quada

Niezwykle istotne jest również, aby poruszać się pojazdem poddawanym regularnemu przeglądowi technicznemu – pozwoli to na wczesne wykrycie jakichkolwiek usterek! Niestety częste sprawdzanie sprawności elementów w pojeździe nie uchroni nas przed uszkodzeniami, do których dojdzie w wyniku wywrotki czy nieodpowiedniej jazdy. Niekiedy uszkodzenie może dotyczyć bardzo istotnych części, takich jak m.in. sworzeń wahacza zwrotnicy. Każdy z objawów tej usterki powinien być dla nas sygnałem alarmowym, którego nie należy ignorować – sprawność sworznia ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa!

Wybierane przez nas części do quada powinny wyróżniać się wysoką jakością, precyzją wykonania oraz wysokogatunkowymi materiałami wykorzystanymi do produkcji – sworzeń wahacza zwrotnicy o takiej charakterystyce znajdziesz na sklep.abcmotoru.com.pl/sworzen-wahacza-zwrotnicy!

Powolna nauka jazdy

Jeśli chcemy doznać adrenaliny płynącej z jazdy na quadzie, a jesteśmy początkującymi miłośnikami tej dyscypliny, powinniśmy rozpocząć naukę od trasy pozbawionej większych przeszkód. Dopiero kiedy poczujemy się pewniej, możemy przenieść się na odrobinę trudniejszy teren.

Obserwacja terenu

Niezależnie od naszego doświadczenia, podczas jazdy na quadzie powinniśmy pozostawać czujni – w szczególności w trakcie pokonywania zakrętów i nierównych tras. Obserwacja terenu pozwoli nam na dostrzeżenie wszelkich niebezpieczeństw oraz da nam więcej czasu na reakcje.

Jak jeździć quadem?

Aby opanować technikę jazdy quadem, należy nauczyć się odpowiedniej pracy ciała – pozwoli nam to zachować równowagę podczas przemierzania nierównych terenów. Konieczne jest wychylanie ciała w przeciwną stronę do wychylania się masy czterokołowca – szczególnie, jeśli poruszamy się z dużą prędkością bądź jeździmy po trasie z zakrętami czy wzniesieniami. W przypadku zakrętu warto odrobinę zwolnić i delikatnie wychylić się w tę samą stronę, co zakręt. W ten sposób ciężar ciała zostanie przeniesiony do wewnątrz łuku. Po wykonaniu manewru w postaci pokonania przeszkody czy zakrętu, ciało kierowcy powinno jednak wrócić na pozycję w centrum quada.

Prawidłowa technika jazdy quadem obejmuje lekkie ugięcie ramion oraz rąk – w ten sposób możemy lepiej balansować ciałem i amortyzować wszelkiego rodzaju wstrząsy. Ponadto, w pozycji stojącej kolana powinny być lekko zgięte, dzięki czemu zyskujemy większą kontrolę nad czterokołowcem.

Bardzo ważne jest również, aby kierownicę chwycić obiema rękami, a nogi zawsze trzymać w miejscu do tego przeznaczonym! Zdecydowanie zabrania się wystawiania nóg przy skręcie – może skończyć się to poważną kontuzją, np. złamaniem.

Podczas jazdy quadem powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym bezpieczeństwem – brawura powinna zostać odstawiona na bok, aby zwolnić miejsce dla racjonalnego myślenia. Jeśli zobaczymy przeszkodę, należy się zastanowić, czy jest ona możliwa do bezpiecznego pokonania, czy może jednak lepiej ją sobie odpuścić.

Podsumowując, prawidłowa technika jazdy quadem obejmuje:

  • wychylanie się w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu,
  • lekkie ugięcie rąk, ramion i kolan,
  • trzymanie kierownicy obiema rękami,
  • trzymanie nóg w miejscu do tego przeznaczonym,
  • racjonalne ocenianie możliwości pokonania napotykanych przeszkód.

 

23/08/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl