Żarówki H11 LED a żarówki halogenowe – porównanie
Promowane

Żarówki H11 LED a żarówki halogenowe – porównanie

Żarówki typu H11 stosowane są w reflektorach świateł mijania i drogowych. Mogą być też montowane w przednich lampach przeciwmgielnych w zderzaku. Na rynku dostępne są żarówki H11 LED. Czym się cechują?

Żarówki H11 LED a żarówki halogenowe

Zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, żarówki halogenowe można zastąpić ledowymi. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. W żarówce H11 LED za emisję światła odpowiadają diody umieszczone na specjalnej płytce. Osiągają one wysokie temperatury, dlatego w ich przypadku konieczne jest odprowadzanie ciepła za pomocą radiatorów. Ze względu na niski pobór mocy przez żarówki LED H11 należy używać rezystora – aby likwidować błędnie wysyłany przez komputer komunikat dotyczący przepalonej żarówki. Najwięksi producenci żarówek H11 LED, czyli Philips i Osram, zalecają zewnętrzny rezystor. Tańsze produkty, od mało znanych dostawców, mogą mieć rezystor na płytce drukowanej. W efekcie otrzymujemy produkt słabej jakości, który szybko się przepala. Rezystor zmienia bowiem energię elektryczną w cieplną, przez co zwiększa się temperatura LED, która ma negatywny wpływ na efektywność i trwałość żarówki ledowej. Żarówki LED H11 Philips i Osram mają inteligentny system chłodzenia, który kieruje ciepło z dala od najbardziej istotnych elementów oświetlenia. Takie żarówki są trwalsze.

Aby zachować większe bezpieczeństwo podczas jazdy nocą, ważne jest stworzenie odpowiedniego pola widzenia. Żarówki LED mają mocną wiązkę świetlną, która znacznie poprawia widoczność z przodu, jak i po bokach pojazdu. Dzięki temu łatwiej zauważyć przeszkodę na drodze i zachować odpowiedni tor jazdy.

Diody w żarówkach LED H11 umieszczone są na tej samej wysokości, co w halogenowych. Pozwala to uzyskać odcięcie, dzięki któremu oświetlenie ledowe nie oślepi kierujących pojazdami z naprzeciwka.

Do najważniejszych zalet żarówek LED H11 można więc zaliczyć:

  • jasne światło,
  • brak oślepiania kierowców jadących w przeciwnym kierunku,
  • długą żywotność,
  • większą oszczędność energii,
  • niższe spalanie ze względu na mniejsze zużycie energii,
  • lepszą widoczność w trakcie jazdy,
  • łatwy montaż.

Najważniejsze parametry żarówek H11 LED

W zależności od przeznaczenia, w żarówkach H11 LED stosuje się diody o różnej temperaturze barwowej. Im jest ona wyższa, tym kolor światła jest zimniejszy, bardziej niebieski. Wartość efektywnego strumienia świetlnego żarówek H11 LED wynosi 4000 lm. Generowany jest on przy znacznie mniejszym poborze mocy niż w przypadku modeli halogenowych. Dla samochodów osobowych moc żarówek H11 LED wynosi 12–18 W. Oznacza to, że generując około dwa razy więcej światła, żarówka ta jest jednocześnie około trzy razy bardziej oszczędna, jeśli chodzi o pobór energii elektrycznej. Ma to przełożenie na niższe spalanie.

Zaletą żarówek H11 LED jest świecenie jaśniejszym światłem niż w przypadku modeli halogenowych. Gwarantuje to większą widoczność. Jest to światło zbliżone do dziennego, co znacznie podwyższa komfort jazdy, zwłaszcza nocą. Żarówki te oświetlają aż do 250 metrów drogi z przodu auta oraz pobocze. Daje to poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość szybszej reakcji w przypadku napotkania przeszkody.

Żywotność żarówek LED H11 jest 25 razy dłuższa niż żarówek halogenowych. Oświetlenie działa natychmiast po włączeniu, nie potrzebuje czasu na rozgrzanie. Żarówka ta zapewnia wartość strumienia na poziomie 3500-6000 lumenów. Oznacza to, że oświetlenie jest wydajne i stwarza lepszą widoczność na drodze. W zestawie z żarówkami LED H11 zwykle można znaleźć niezawodny kontroler, który stabilizuje napięcie i filtruje przepięcia. Nie powoduje on zakłóceń w innych urządzeniach w pojeździe. Taki zestaw ma odkręcany radiator, co przekłada się na łatwiejszy montaż żarówki w aucie.

Żarówki LED H11 w samochodach a prawo

Przepisy Unii Europejskiej nie zezwalają na montaż żarówek LED w starszych autach. Nie można więc nimi zastąpić żarówek halogenowych. Za poruszanie się po drogach publicznych starszym pojazdem wyposażonym w żarówki H11 LED można otrzymać mandat. Natomiast w niektórych nowych pojazdach reflektory są w całości wykonane w technologii LED. Takie samochody mają prawo poruszać się po drogach publicznych z ledowym oświetleniem. Obecnie nowe pojazdy, sprzedawane na rynku europejskim, wręcz powinny posiadać na wyposażeniu światła typu LED.

Ze względu na wiele różnych czynników żarówki H11 LED nie są kompatybilne z każdym pojazdem. Można to sprawdzić, skanując kod QR z opakowania produktu. Żarówki Philips H11 LED mają kompaktowe wymiary, takie jak żarówki halogenowe, które coraz częściej zastępują. Ten typ żarówek można montować w reflektorach dostosowanych do oświetlenia LED. Nie należy tego robić w autach starszych, które mają lampy przeznaczone do oświetlenia halogenowego. Zgodnie z wymogami unijnymi, pojazdy wyprodukowane po 2011 roku powinny być fabrycznie wyposażone w światła ledowe do jazdy dziennej. W droższych modelach aut reflektory automatycznie regulują zasięg i natężenie światła, co nie oślepia kierowców jadących z naprzeciwka.

23/08/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl