Kupno nowego pojazdu – jak sprawdzić auto po vin?
Promowane

Kupno nowego pojazdu – jak sprawdzić auto po vin?

Galopująca inflacja sprawia, że coraz częściej szukamy oszczędności. Nic dziwnego, że w ostatnich miesiącach sprzedaż nowych samochodów osobowych w naszym kraju nieustannie spada. Sporym zainteresowaniem cieszą się jednak pojazdy z drugiej ręki. Na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy dziesiątki tysięcy ofert sprzedaży pojazdów w każdym wariancie cenowym. Nim podejmiemy decyzje o wyborze samochodu, warto dobrze sprawdzić jego historię i aktualny stan techniczny. Nie brakuje bowiem osób, które chcą wykorzystać niewiedzę kupujących. Jak możemy sprawdzić, czy pojazd w przyszłości był uszkodzony?

Numer VIN – Vehicle Identification Number – to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Można z niego wyczytać nie tylko rocznik i kraj pochodzenia pojazdu, ale także dane dotyczące wyposażenia danego modelu czy fabryczny kolor lakieru. Po numerze VIN możemy sprawdzić także historię pojazdu.

Jak sprawdzić historię pojazdu po vinie?

Sprawdzenie auta po VIN jest możliwe bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystamy z internetowej bazy danych. W kilkanaście sekund możemy uzyskać informacje, czy pojazd był kiedykolwiek uszkodzony. Topowe bazy danych rejestrują szkody o wartości od 150 do nawet 200 000 zł – od zwykłego wybicia szyby po szkodę całkowitą. Wiedza ta może okazać się bezcenna podczas negocjowania ceny. Może nas także odwieść od nietrafionego zakupu.

Co obejmuje Raport Historii Szkód Pojazdu? W dokumencie tym wskazane są dokładne miejsca uszkodzeń, wartość szkód, a nawet kraj ich wystąpienia. Ponadto zdarzenia te posegregowane są chronologicznie. Raport uwzględnia także zapisane przebiegi, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się, że kupimy pojazd z cofniętym licznikiem. Całość uzupełniona jest szeregiem porad i pytań do sprzedającego. To prawdziwa skarbnica wiedzy, która może zaważyć na naszej decyzji zakupowej. Pamiętajmy, że zakup nowego samochodu to zwykle inwestycja na wiele lat. Warto rozważyć każdy aspekt przed podpisaniem umowy sprzedażowej.

Gdzie sprawdzić auto po vinie?

Sprawdzanie VIN (Vehicle Identification Number) jest dostępne w większości renomowanych warsztatów samochodowych, które zajmują się sprawdzaniem pojazdów przed zakupem. Jeśli jednak nie chcemy tracić czasu na wizyty w warsztatach – sprawdzenia auta po VINie możemy dokonać także online. Wystarczy, że wejdziemy na stronę www.historiaszkod.pl, wpiszemy 17-znakowy numer VIN i w ciągu kilku sekund naszym oczom ukaże się informacja, czy w największej bazie szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA odnotowano jakąkolwiek szkodę. Za samo sprawdzenie rejestru nie musimy płacić. Dopiero gdy będziemy chcieli zapoznać się ze szczegółowym raportem – wówczas możemy zadecydować o zamówienie Raportu Historii Szkód Pojazdu za kwotę 59 zł brutto.

Sprawdzanie aut po VIN jest powszechną praktyką zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli sprzedawca odmawia nam podania numeru VIN, wówczas powinniśmy poważnie zastanowić się nad jego intencjami i najlepiej zrezygnować z zakupu. Wspomniany pojazd zapewne w przeszłości odniósł szkody, o których obecny właściciel nie chce wspominać, aby nie zaniżać wartości pojazdu. Sprawdzenie auta po VIN może nas ustrzec przed nietrafionym zakupem. Inwestując niewielką kwotę, możemy zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również nerwów i pieniędzy.

23/11/2022

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl