Przyczyny utraty gwarancji na samochody używane z salonu
Promowane

Przyczyny utraty gwarancji na samochody używane z salonu

Każdy kierowca doskonale wie, że gwarancja, która udzielana jest na nowe auta, nie jest bezwarunkowa. Co to dokładnie oznacza? Jeśli nie będzie się w prawidłowy sposób eksploatowało i serwisowało samochodu, zwyczajnie przestanie ona obowiązywać. Co jednak bardzo ważne, ta sama zasada obowiązuje w przypadku samochodów używanych, które także otrzymują gwarancję. Jakie konkretnie zaniechania lub też nieodpowiednie działania mogą spowodować, że straci się tak istotną usługę, jak gwarancję na używane auto?

Kupienie używanego samochodu to dość trudne zadanie. Nie chodzi tu oczywiście o dostępność pojazdów, bo tych na rynku wtórnym jest naprawdę wiele, ale o ich jakość i stan techniczny. Z reguły używane samochody mają mniejsze lub większe wady, które mogą pociągnąć za sobą często duże wydatki na naprawy. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszą się te używane auta, które mają gwarancję. Przez cały czas jej trwania kierowca może liczyć, że wymienione w umowie usterki zostaną bezpłatnie usunięte.

Jeśli ktoś przegląda samochody używane z salonu, bez trudu może zauważyć, że duża część dostępnych pojazdów sprzedawana jest przez salony samochodowe. Dużą zaletą takich pojazdów jest fakt, że są one w dobrym stanie technicznym, a także cała ich historia serwisowania jest wiarygodna. Zdecydowanie najważniejszą jednak zaletą jest to, że posiadają one gwarancję.

Wiedzieć jednak trzeba, że samochody używane z salonu mogą gwarancję utracić. W pewnych sytuacjach, które oczywiście określone są precyzyjnie w umowie, w przypadku wystąpienia usterki auta serwis może odmówić naprawienia jej w ramach gwarancji, czyli bezpłatnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich okolicznościach można utracić taką gwarancję. O czym więc trzeba pamiętać, aby przez cały okres trwania gwarancji można było mieć pewność, że awaria auta nie będzie oznaczała poważnych problemów finansowych?

Bardzo często kierowcy kupujący samochody używane z gwarancją nie zdają sobie sprawy z tego, że absolutnie zakazane jest ich modyfikowanie. Bardzo popularny tunning aut zakłada liczne zmiany w zakresie mechaniki, lecz także wyglądu pojazdu. Wszelkie tego typu zmiany mogą skutkować utratą gwarancji. Czego zatem lepiej nie robić, jeśli nie chce się stracić bardzo atrakcyjnej gwarancji na używane auto? Jak można się domyślić, zabronione są wszelkie modyfikacje od strony oprogramowania auta, ingerencja w jego układ hamulcowy, zawieszenia czy też wydechowy. Tak naprawdę nie powinno się nawet zmieniać zderzaków czy też dodawać do auta dodatkowych elementów w postaci np. spoilerów.

Kolejnym powodem utraty gwarancji na używane auta jest nieprawidłowe przeprowadzanie przeglądów. Z racji tego, że samochód z drugiej ręki ma już kilka lat, znacznie bardziej narażony jest na różne usterki. Z tego też powodu, dla zachowania gwarancji, musi on być regularnie kierowany na przeglądy. Jeśli podczas wystąpienia awarii okaże się, że auto nie miało przeglądu, z całą pewnością serwis nie naprawi samochodu za darmo.

Jak więc widać, żeby zachować ważną gwarancję, trzeba pamiętać o kilku naprawdę istotnych kwestiach. Czy oznacza to, że gwarancja to więcej kłopotów niż pożytku? Oczywiście nie, ponieważ wszystkie powyższe sprawy wynikają przede wszystkim ze zdrowego rozsądku i są zupełnie naturalne. Jeśli więc będzie się normalnie dbało o auto i prawidłowo je eksploatowało, z całą pewnością nie dojdzie do utraty gwarancji.

02/06/2023

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl