XIII NWM – wycieczka dla zainteresowanych
Nowinki motocyklowe, Zloty / Imprezy

XIII NWM – wycieczka dla zainteresowanych

W ramach XIII NWM mamy propozycję wycieczek krajoznawczych dla zainteresowanych poznawaniem najbliższej okolicy Kowalówki, w tym m.in. miejsce, w którym kręcono sceny do filmu „1670”. Na trasie znajdą się zabytkowe drewniane cerkwie, pałace i inne obiekty pogranicza Roztocza Wschodniego.

Szczegółowe opisy wycieczek poniżej (dwie opcje i dwa terminy 24 i 25 luty 2024)zapisy online (kliknij tutaj i zapisz się na wyjazd – zapisy zbieramy do dnia 15.02.2024 r. >>>)

Wycieczka 1 
Ku pograniczu…
kultur, światów, narodowości – kres podkarpackiej części Roztocza Wschodniego

Wycieczka przygotowana przez Muzeum Kresów w Lubaczowie dla uczestników „Naszych Wypraw Motocyklowych”, prowadzenie: Renata Ferenc-Pupek (instruktor przewodnictwa, przewodnik beskidzki).

Opis:

Przycupnięta pod miedzą kordonu „chłopska warownia” – dziś obiekt rangi UNESCO w Radrużu stanie się celem zimowej wyprawy miłośników podróży na dwóch kołach, globtroterów, cywilizacyjnych szwendaczy, w ramach XIII Naszych Wypraw Motocyklowych.

Spotkanie przy zabytkowym cmentarzu greckokatolickim w Kowalówce (czyli przy bramie wjazdowej do Leśnej Chaty). Z dawnej niemieckiej osady Freifeld, dzisiejszej Kowalówki podążymy ku kolebce roztoczańskiej kamieniarki, do Brusna. Kładąc dłonie na porowatym wapieniu, gładząc jego powierzchnię, dotkniemy fenomenu rzeźbiarzy – samouków, skąd przeniesiemy się w rewiry cudów i uzdrowień, czyli do kapliczki na wodzie w Nowinach Horynieckich. Licząc na magiczne działanie źródlanej wody i nagłą poprawę ostrości widzenia. Podążymy wschodnim traktem przez uzdrowiskowe eldorado Horyńca-Zdroju do ścisłej (obecnie) strefy nadgranicznej. Tam czeka wytrwale (od kilku stuleci!) na wędrowców chcących schronić się w jej cieniu lub ogrzać w drewnianym, pachnącym kadzidłem wnętrzu cerkiew pw. św. Paraskewy. Wsłuchamy się w jej szepczące opowieści, obejrzymy wnętrze pełne kolorytu i patyny, pokłonimy głowy przed świętą ścianą ikonostasu…

Podczas takiej podróży wiele może się wydarzyć – chcesz się przekonać? Wyrusz z nami, zapraszamy!

Informacje praktyczne:

1. Wycieczka ma charakter jezdno-pieszy, uczestnicy organizują transport we własnym zakresie.
2. Trasa przejazdu około 70 km; czas realizacji wycieczki 5-6 godzin. Organizator zastrzega prawo modyfikacji trasy i czasu trwania imprezy z przyczyn niezależnych od niego.
3. Zachęcamy do integracji (max. obłożenia środków transportu) i ograniczenia tym samym ilości pojazdów tworzących kolumnę wycieczkową, co skróci czas dojazdu, ułatwi parkowanie, etc.
4. Zważywszy na warunki zimowe należy zadbać o odpowiedni strój, suchy prowiant i ciepłe napoje.
5. Wymagane posiadanie dokumentu tożsamości (!) – część trasy przebiega w strefie nadgranicznej.

Koszt uczestnictwa: 30 zł od osoby

Wycieczka zostanie zorganizowana przy minimum 25 uczestnikach

 

Wycieczka 2
Śladami granic wsi,
zaborów i kultur oraz granic geologicznych

Wycieczka przygotowana przez Muzeum Kresów w Lubaczowie dla uczestników „Naszych Wypraw Motocyklowych”, prowadzenie: Małgorzata Skulimowska (przewodnik beskidzki, pilot wycieczek).

Opis:

Zasłuchani w szepty dawnych mieszkańców i szypoty wody w poszukiwaniu źródełka miłości na granicach… miłośnicy podróży na dwóch kołach podążą na zimową wyprawę w ramach XIII Naszych Wypraw Motocyklowych.

Spotkanie przy zabytkowym cmentarzu greckokatolickim w Kowalówce (czyli przy bramie wjazdowej do Leśnej Chaty). Kolejnym punktem będzie dawna cerkiew pw. Narodzenia NMP, której wnętrze zdobi unikatowy, chociaż niekompletny ikonostas. Następnie podążymy ku kolebce regionalnego drzeworytu, do Płazowa. Poznamy tajniki najstarszej techniki graficznej i posłuchamy historii jak to twórczość zwykłego chłopa z Płazowa wpłynęła na sztukę ludową w Polsce.

Kierując się ku dawnej wsi Florianów (obecnie miasto Narol), a następnie Hucie i Rudzie Różanieckiej doświadczymy zmian zachodzących w krajobrazie kulturowym Roztocza Wschodniego, mijając drewniane i murowane cerkwie, okazałe pałace… zarówno te „żywe”, jak i te, których ostatnie ślady świadczą o historii i kulturze tego regionu…

Chcesz podsłuchać historii „na granicach”, wyciszyć się w otoczeniu pachnących drewnem cerkwi i zadumać nad biegnącym czasem…?
Bierz motocykl, auto, zabierz przyjaciół i podążaj z nami!

Informacje praktyczne:

1. Wycieczka ma charakter jezdno-pieszy, uczestnicy organizują transport we własnym zakresie.
2. Trasa przejazdu około 50 km; czas realizacji wycieczki 4 – 5 godzin. Organizator zastrzega prawo modyfikacji trasy i czasu trwania imprezy z przyczyn niezależnych od niego.
3. Zachęcamy do integracji (max. obłożenia środków transportu) i ograniczenia tym samym ilości pojazdów tworzących kolumnę wycieczkową, co skróci czas dojazdu, ułatwi parkowanie, etc.
4. Zważywszy na warunki zimowe należy zadbać o odpowiedni strój, suchy prowiant i koniecznie ciepłe napoje (!).

Koszt uczestnictwa: 30 zł od osoby (uzależniony od liczby uczestników).
Wycieczka zostanie zorganizowana przy minimum 25 uczestnikach.


 

Polub nas na Facebook i udostępnij nasze wydarzenie

Zapraszamy !
Radiator Mototurystyka
Wstęp Wolny !

Propozycje noclegów w Kowalówce i pobliżu wydarzenia – lista na Forum >>>

Aktualizacja i szczegółowy program XIII Nasze Wyprawy Motocyklowe poznasz tu (kliknij) >>>

XIII Nasze Wyprawy Motocyklowe

WSPARCIE

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe naszej akcji poprzez wpłatę darowizny na konto stowarzyszenia Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość”.

Dane do przelewu:
Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” (LCIS sprawdź nas w KRS >>>)
ul. Zielona 13
37-600 Lubaczów
NIP: 7931528310
Regon: 651550788
Nr konta:
73 9101 0003 2001 0007 0364 0001
Bank Spółdzielczy w Lubaczowie
koniecznie z dopiskiem: darowizna na cele statutowe „Nasze Wyprawy Motocyklowe”.
Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.
Radiator Mototurystyka, jesteśmy częścią LCIS

06/02/2024

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl