Dalekie podróże – szczepienia
Granica, Nowinki motocyklowe, Poradnik, Przydatne na wyprawy

Dalekie podróże – szczepienia

Wskazane szczepienia ochronne, fot. wsse.szczecin.pl
Wskazane szczepienia ochronne, fot. wsse.szczecin.pl

Każdy z Was na pewno ma już za sobą wiele sezonów i dłuższych wyjazdów motocyklowych. Kiedy planujemy podróż w egzotyczne kraje jesteśmy podekscytowani przygodami, jakie na nas czekają i zajęci zbieraniem odpowiedniego ekwipunku – paszport, wizy, bagaż, przygotowanie motocykla itp.

lista szczepieńCzęsto w ferworze tych przygotowań zapominamy o naszym zdrowiu i traktujemy je trochę „po macoszemu”. Pamiętajmy, że dobrze jest przed podróżą motocyklową dokształcić się trochę na temat warunków klimatycznych i sanitarnych panujących w danej części świata i podjąć pewne działania profilaktyczne dla zdrowia. Niektóre miejsca prócz ekscytujących atrakcji oferują często nieświadomym turystom różnej maści zdrowotne zagrożenia.

Na pewno ważną kwestią są szczepienia, które pozwolą nam poczuć się pewniej i uniknąć wielu chorób, które mogą nam zagrażać na różnych kontynentach (szczególnie w tropikach). Zatem do podróży trzeba się kompleksowo przygotować – warto poddać się kontroli lekarskiej i zapytać (najlepiej kilka miesięcy przed planowaną wyprawą) o potrzebne szczepienia. Jeśli wybieramy się w objazdową  podróż po kilku egzotycznych krajach lub kontynentach warto pomyśleć o harmonogramie szczepień. O szczepieniach ochronnych szczególnie warto pamiętać przed wyjazdem do krajów rozwijających się oraz państw o niskim poziomie higieny. Szczepiąc się dostaniemy Międzynarodową Książeczkę Szczepień,  czyli tzw. żółtą książeczkę –  dokument wymagany przy przekraczaniu granicy.

Po pierwsze jeśli wybieramy się podróż – nieważne długą czy krótką – nie zapominajmy o apteczce. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać. Na każdy wyjazd oprócz przyjemnych rzeczy składają się niestety czasami też kłopotliwe i męczące detale typu zatrucie, choroba czy zmęczenie. Z zawartością apteczki nie należy oczywiście przesadzać. Do sprawy trzeba podejść konkretnie i racjonalnie. Co powinno się znaleźć w apteczce? Wszelkie dane na ten temat znajdziecie na naszej stronie w zakładce APTECZKA. Jadąc w tropiki nie zapominajmy także o repelentach czyli środkach silnie odstraszających owady i zawierających wysokie stężenie DEET (N,N-dietylo-m-toluamid).

A więc przeciwko jakim chorobom warto się szczepić?

AFRYKA – dur brzuszny, wścieklizna (tzw. profilaktyka przedekspozycyjna), wirusowe zapalenie wątroby typu B (żółtaczka wszczepienna), wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenie meningokokowe (Afryka Środkowa), polio (choroba Heinego-Medina), błonica, tężec, krztusiec, żółta febra i cholera (subsaharyjskie kraje Afryki). Obligatoryjnie powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw leków przeciwmalarycznych!
DLA WIĘKSZOŚCI AFRYKAŃSKICH KRAJÓW SZCZEPIENIA SĄ BARDZO PODOBNE!

AMERYKA PÓŁNOCNA
Stany Zjednoczone Ameryki i Kanada – zalecane szczepienia na wirus zapalenia wątroby typu B, błonicę, tężec i wściekliznę;
Meksyk – zalecane szczepienia na dur brzuszny, wirus zapalenia wątroby typu A, wirus zapalenia wątroby typu B, błonicę, tężec i wściekliznę;

AMERYKA POŁUDNIOWA
Argentyna – błonica, tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B;
Chile – błonica, tężec, dur brzuszny;
Urugwaj, Paragwaj – szczepionka na błonicę, tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B;
Boliwia, Brazylia, Peru, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Gujana – szczepienie ochronne przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
wrażliwsi i bardziej dbający o swoje zdrowie podróżnicy mogą się jeszcze dodatkowo zaszczepić przeciwko żółtej febrze oraz wściekliźnie.

AMERYKA ŚRODKOWA
Belize, Bahama (wyspy), Bermudy (wyspy),  Dominikana (wyspa), Gwatemala, Haiti, Honduras, Kostaryka, Kuba, Nikaragua, Panama, Slawador – błonica, tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz  profilaktyka malarii i wścieklizny.

AUSTRALIA I OCEANIA
Australia – błonica, tężec, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka (MMR), wirusowe zapalenie wątroby typu  B, wścieklizna i japońskie zapalenie mózgu. Jeśli przed przyjazdem do Australii odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie.
Nowa Zelandia – wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu.

AZJA
Azjatycka część Rosji – zaleca się szczepienie na błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu (Syberia);
Kazachstan i Azja Centralna (Afganistan, Pakistan) – zaleca się szczepienie na błonicę, tężec, dur brzuszny, polio wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz przeciw wściekliźnie;

Mongolia – zaleca się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie;
Chiny – szczepienie na  błonicę, tężec i dur brzuszny;
Indie i Nepal – szczepienie na tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B;

Kraje Azji Południowo-wschodniej  – szczepienie na tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Japonia –  szczepienie na błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opcjonalnie wścieklizna.
W/w szczepienia, w przypadku podróży do Azji, nie są obowiązkowe ale mają charakter profilaktyczny i warto skorzystać przynajmniej z niektórych.
Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), wymagane przy wjeździe do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Jeśli zatem wybieracie się w podróż – pamiętajcie o szczepionkach i uważajcie na siebie!

Żółta książeczka szczepień
Żółta książeczka szczepień

Tekst: Tamara Głaz

22/01/2014

O autorze

Glazio


JEDEN KOMENTARZ DO ARTYKUŁU Do “Dalekie podróże – szczepienia”

Dodaj komentarz

Październik 2019
PWŚCPSN
« Wrz  
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl