Międzynarodowe Prawo Jazdy – pobierz wniosek
Inne, Nowinki motocyklowe, Przydatne na wyprawy, Wyposażenie wyprawowe

Międzynarodowe Prawo Jazdy – pobierz wniosek

Międzynarodowe Prawo Jazdy
Międzynarodowe Prawo Jazdy

Międzynarodowe Prawo Jazdy wyrobić można w urzędzie miasta lub gminy w miejscu zamieszkania. W przypadku braku takiej możliwości wyrobisz je na pewno w starostwie powiatowym – wydział komunikacji. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć 1 zdjęcie paszportowe, kserokopię krajowego prawa jazdy i zapłacić 35 złotych.

Gdzie międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane

W obrębie Unii Europejskiej obywatel kraju członkowskiego mogą się posługiwać krajowym prawem jazdy. Ten sam przypadek dotyczy też m.in. w Szwajcarii i innych państw stowarzyszonych z UE oraz krajów Europy Zachodniej, nienależących do struktur UE). Ciekawostką jest fakt, że na terenie Stanów Zjednoczonych lepiej korzystać z polskiego dokumentu niż międzynarodowego (funkcjonariusze policji i przedstawiciele lokalnej administracji podchodzą do takiego dokumentu z pewną dozą nieufności).

Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument o określonym w umowie międzynarodowej wzorze. Powinien być rozpoznawalny dla organów państwowych – stron umowy. Ten dokument przynajmniej w założeniu powinien być honorowany na całym świecie. Realia bywają różne. Warunkiem koniecznym do jego wyrobienia jest posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, odpowiedniej kategorii prawa jazdy zgodnej z polskimi normami. Nie zdajemy żadnych dodatkowych egzaminów. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy (A, B, C, D lub E). Nie jest wydawane dla uprawnień kategorii: A1, B1, C1, D1, C1+E, D1+E, i T.

Międzynarodowe Prawo Jazdy ważne jest 3 lata, pod warunkiem, że jego ważność nie jest dłuższa niż klasycznego prawa jazdy. Jego wyrobienie zajmuje około tygodnia. Ten dokument warto też traktować jako dodatkowy dowód tożsamości napisany w kilku językach.

Jakie dokumenty należy złożyć?

– wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (dostępny w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub gminy, niektóre urzędy udostępniają go na swoich stronach internetowych),

– aktualna fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm; zdjęcie powinno być zrobione bez nakrycia głowy i ciemnych okularów zasłaniających oczy, a także musi obejmować lewy półprofil z odsłoniętym uchem, wszystko powinno być równomiernie oświetlone. Osoby chodzące na co dzień w okularach korekcyjnych mogą dołączyć zdjęcie w okularach; osoby noszące nakrycie głowy ze względów religijnych mogą załączyć zdjęcie w nakryciu. Te dwa wyjątki są dopuszczalne, o ile zdjęcie w dowodzie tożsamości również uwzględnia te atrybuty.

– kserokopia krajowego prawa jazdy (wydanego przez polski urząd), na wszelki wypadek warto mieć ze sobą krajowe prawo jazdy do wglądu i dowód tożsamości,

– dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu,

– oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk. (potwierdzającego zgodność z prawdą w innym przypadku grozi to karą pozbawienia wolności do lat trzech).

Ile zapłacimy za międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie międzynarodowego prawa jazdy jest jednorazowa i wynosi 35 złotych. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe urzędu.

Ile trzeba czekać na nowy dokument?

Jeśli nasz wniosek nie będzie wymagał zbierania dowodów, informacji ani wyjaśnień to dokument może być wydany w ciągu trzech dni roboczych. Niekiedy czas oczekiwania jest nieco dłuższy. Bywają też przypadki, gdy niezbędne będzie rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego. Wtedy czas oczekiwania wydłuża się do miesiąca. W przypadku spraw szczególnie zawiłych poczekamy znacznie dłużej.

W jaki sposób się odwołać?
Jeśli urząd wyda niezadowalającą nas decyzje to przysługuje nam odwołanie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Krok po kroku:
1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek – kliknij tu i pobierz.
2. Oświadczenie art. 233 kk – kliknij tu i pobierz.
3. Wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
4. Kserokopia krajowego prawa jazdy wydanego przez polski organ.
5. Udaj się do Urzędu, złóż wniosek wraz z w/w załącznikami. Zabierz ze sobą prawo jazdy oraz dokument tożsamości.
6. Dowód uiszczenia opłaty (35 zł) za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.
7. Odbierz międzynarodowe prawo jazdy (za ok. 3 dni). Informacje o przygotowanym do odbioru dokumencie uzyskasz we właściwym Urzędzie. Zabierz ze sobą prawo jazdy oraz dokument tożsamości.

PLIKI DO POBRANIA

Wniosek – Międzynarodowe Prawo Jazdy

Oświadczenie art. 233 § 1 kk

Międzynarodowe Prawo Jazdy
Międzynarodowe Prawo Jazdy

 

03/03/2014

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl