Jak dobrać kask? / film
Filmy, Kaski, Nowinki motocyklowe, Ochrona motocyklisty, Poradnik

Jak dobrać kask? / film

budowa_kaskuKask jest najważniejszą częścią motocyklowego stroju, między innymi dlatego że ze złamaną np. ręką całkiem nieźle się jeszcze funkcjonuje.

Każdy motocyklista powinien wiedzieć jak ogromne znaczenie ma właściwy dobór rozmiaru. Źle dobrany kask nie dość że nie spełni swojego zadania to potrafi jeszcze bardziej zaszkodzić.

Przy produkcji motocyklowego nakrycia głowy wykorzystywany jest kilak (model głowy człowieka) oraz kilka technik instalowania kasku. Skupmy się na najmniej inwazyjnym najprostszym sposobem.

Zawinięte uszy to błąd techniki i nie ma co winić kasku za ten fakt.  Gdy uda nam się już wtargnąć do środka zwróćmy uwagę na to jak nasza głowa wypełnia wnętrze.
Bardzo pożądane jest maksymalne przyleganie głowy do wnętrza kasku – nawet można je określić jako mało komfortowe. Z czasem wypełnienie będzie się “ugniatać” i maleć, jednak pierwsza godzina bywa bardzo nieprzyjemna. Żaden producent kasków nie jest w stanie przewidzieć jaki kształt głowy (kilak) będzie starał się zostać nosicielem jego produktu. Dlatego wyściółka kasków jest dość mocno plastyczna, zwłaszcza ta jej cześć która bezpośrednio styka się z głową. Na filmie widać że w rozmiarze L jest stanowczo za duży luz a w S nie jestem w stanie się zainstalować a pomimo tego rozmiar M rusza się na głowie. Jeśli dotkniecie palcem własnego Policzka zobaczycie że skóra i tak przemieszcza się względem kości policzkowej. Nie da się zamontować kasku na stałe (no może klejem lub gwoździem, ale to zdecydowanie utrudnia demontaż) Zawsze pozostanie jakiś luz, sztuką jest dobrać tak rozmiar by był on jak najmniejszy a pomimo tego nie powodował bólu (uczucia czegoś twardego wbijającego się w głowę) i pozwalał na zamknięcie ust (ślizganie się skóry po zębach i wyciśnięcie policzków w tzw. chomika jest pożądane).
Zwróćcie też uwagę na to by kask był właściwie założony, bo czasem to niewłaściwe ułożenie na głowie powoduje zupełne niepotrzebne cierpienie.

Zawsze warto poradzić się sprzedawcy – z reguły są to motocykliści a wykonywany zawód ułatwia im dostęp do różnej maści kasków. Nie jeden mieli na głowie i na wielu szkoleniach byli.

Źródło: YouTube

Czytaj więcej (poniżej) na temat kasków motocyklowych:

– Test porównawczy tanich kasków motocyklowych
– Akcesoria motocyklowe – kaski
– Ocena i czarna lista kasków motocyklowych

15/05/2014

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Maj 2019
PWŚCPSN
« Kwi  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl