Motocykle z napędem hybrydowym
Nowinki motocyklowe

Motocykle z napędem hybrydowym

Samochody z napędem hybrydowym nie są w dzisiejszych czasach niczym szczególnym. Nie wywołują już wielkich emocji, ochów i achów. Na rozwój tej nowoczesnej i innowacyjnej technologii wielkie koncerny przeznaczają co roku ogromne sumy pieniędzy. W końcu przyszedł także czas na hybrydowe motocykle!

Orange County Choppers - motocykle z napędem hybrydowym

Orange County Choppers
Ten odważny, ale jakże potrzebny krok zrobiła firma Paula Teutula, która na zlecenie Schneider Electric – globalnego specjalisty w zarządzaniu energią elektryczną stworzyła pierwszy na świecie chopper z hybrydowym napędem. Faza projektowania i konstrukcji zajęła inżynierom tylko 60 dni. Aż dziw, że w tak krótkim czasie można stworzyć coś tak genialnego! Generatorem energii elektrycznej i jednocześnie jednostką napędową w modelu Orange County Choppers jest silnik benzynowy V2. Przy tylnym kole konstruktorzy zamontowali dodatkowy motor/silnik elektryczny, który dysponuje mocą 48 KM. Orange County Choppers waży 430 kg, a jego średnie zużycie paliwa waha się w granicach 3,5-4 litrów/100 km.
Motocykl może pracować w czterech trybach. Najlepsze osiągi maszyna uzyskuje z całą pewnością w trybie hybrydowym (czwarty tryb), kiedy tylne koło jest napędzane przez obydwie jednostki czerpiące prąd z akumulatorów. Sumaryczna wartość momentu obrotowego wynosi wówczas aż 400 Nm, czyli tyle, ile generuje silnik benzynowy V8. Kiedy motocykl korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego, może przejechać nawet do 60 km. Ładowanie tego seryjnego pojazdu hybrydowego jest dziecinnie łatwe – można użyć do tego celu prądu z domowej sieci energetycznej (PHEV). Za kontrolę nad obrotami silnika i przepustnicą odpowiada sterownik PLC. Manetka przepustnicy na kierownicy pełni funkcję potencjometru, który przekazuje informację, czy chcemy jechać szybciej, czy wolniej. Silnik spalinowy ładuje akumulatory w trakcie jazdy.
Hybrydowy motocykl posiada dodatkowo inteligentny system zarządzania energią, co pozwala mu na bieżąco analizować dane i dokonywać wyboru optymalnego źródła zasilania. System kontroli zarządza zarówno zapotrzebowaniem, jak i przekazem energii. Efekt – stała oszczędność energii!
Orange County Choppers będzie można już wkrótce zobaczyć w Czechach podczas Schneider Electric Energy Party w Muzeum Techniki w Brnie.

SilentHawk - motocykle z napędem hybrydowym

SilentHawk
O hybrydowy motocykl pokusiła się również firma Logos Technology, która pracuje nad cichym pojazdem dla armii amerykańskiej. Ekipa inżynierów i konstruktorów opracowała ciekawy projekt o nazwie SilentHawk (tłum. Cichy Jastrząb). Prototyp tego motocykla hybrydowego przeszedł już pierwsze testy w warunkach bojowych, a prace nad nim są finansowane przez Pentagon. Żołnierze armii amerykańskiej będą mogli dojechać na miejsce akcji używając silnika spalinowego i przełączyć w dowolnym momencie na silnik elektryczny, aby bezszelestnie zbliżyć się do wyznaczonego celu. Silnik spalinowy będzie mógł pracować na dowolnej jakości paliwie, nawet na oleju napędowym. Według informacji producenta silnik ten będzie generował hałas na poziomie 75 decybeli, natomiast silnik elektryczny na poziomie 55 decybeli.
Motocykl zostanie wyposażony także w pakiet baterii, które umożliwią naładowanie laptopa i korzystanie z systemu nawigacji.

Tekst: TG

Na podstawie:
tech.wp.pl
motoryzacja.interia.pl
motocykle.onet.pl

31/03/2016

O autorze

tamara


Dodaj komentarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl