Autostrada A4 łączy granice
Nowinki motocyklowe

Autostrada A4 łączy granice

autostradaPierwsza autostrada w Polsce łącząca przeciwległe granice kraju, gotowa do użytku. Ostatni odcinek drogi z Jarosławia do Rzeszowa otwarto 20 lipca 2016 roku.

Oddano do ruchu ostatni odcinek (ponad 41 kilometrów) autostrady A4, łączący węzły: Rzeszów Wschód i Jarosław Zachód. To ostatni fragment drogi A4 oddany do ruchu. Tym samym stajemy się świadkami uruchomienia najdłuższej autostrady w Polsce, liczącej 672 km i przejezdnej na całym przebiegu dzięki zaangażowaniu konsorcjum firm: Budimex S.A. (lider) i Strabag Sp. z o.o., które przejęły prace po spółce Polimex-Mostostal.
Jedynym utrudnieniem na trasie będzie fragment, ok. 2 km drogi, gdzie ruch pojazdów będzie odbywał się po jednej jezdni w obu kierunkach. Oficjalne oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady bez utrudnień planowane jest na 31.08.2016 r. a całości prac wokółautostradowych na 20.10.2016 r.
Przypomnijmy. Autostrada A4 miała być gotowa przed Euro 2012, jednak opóźnienia w pracach wykonywanych przez spółkę Polimex-Mostostal podyktowały zerwanie umowy przez GDDKiA.

Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi 672 km.

Zalety
Korzyści płynące z przejezdności trasy odczują mieszkańcy Rzeszowa, Łańcuta, Przeworska, Jarosławia i innych okolicznych miejscowości. Dla przykładu są to:
– wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrów miast,
– odsunięcie pojazdów ciężkich poza obszary mieszkaniowe,
– oszczędność czasu w przewozach pasażerskich i towarowych,
– oszczędność paliw, ilości spalin i hałasu,
– zwiększenie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 4,
– ożywienie gospodarcze.

Autostrada A4 jest częścią trasy biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę, leżącej w III Paneuropejskim Korytarzu Transportowym Wschód – Zachód. Droga prowadzi ruch z Brukseli przez Akwizgran – Kolonię – Drezno prowadząc do przejścia granicznego Niemiec z Polską w Jędrzychowicach, dalej przez Wrocław – Katowice – Kraków – Rzeszów do przejścia granicznego Polski z Ukrainą w Korczowej wiodąc do Lwowa i Kijowa.

Podsumowując
Jesteśmy świadkami historycznego momentu. Do użytku oddano najdłuższą autostradę w Polsce, pierwszą w całości przejezdną, łączącą dwie przeciwległe granice. Teraz możemy korzystać z wszelkich zalet z tego tytułu płynących. Najważniejsze jest to, że możemy przejechać autostradą A4 od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej bez większych utrudnień, oszczędzając czas i zdrowie tracone w korkach. Czas pokaże jak wpłynie to na ożywienie gospodarcze dobrze skomunikowanego regionu Polski Wschodniej.

21/07/2016

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl