Offroad przez Lasy Janowskie – pobierz ślad trasy
Tracki

Offroad przez Lasy Janowskie – pobierz ślad trasy

lasy_janowskie_0606LASY JANOWSKIE
Długość: 95 km, z czego 65 km w terenie.
Nawierzchnia: asfalt, szutry, piaski, błoto.
Różnica wysokości: 61 m.
Średnia wysokość: 196 m.n.p.m.
Trudność: średnia.
Czas przejazdu: około 4-5 h.
Atrakcje: drewniany kościół w Mamotach Górnych, Łążek Garncarski.
Start: Janów Lubelski.
Koniec: Flisy k. Janowa Lubelskiego.

Start: Janów Lubelski – warto zobaczyć.
Rynek z ulicami rozchodzącymi się w cztery strony miasta z kościołem i klasztorem dominikanów w jego zachodniej części. Na rynku znajduje się pomnik patrona miasta Jana Chrzciciela obok którego ulokowano dwa granitowe obeliski ze stosownymi tablicami. Unikatowa atrakcja na skalę europejską, to źródełka bijące prawie w centrum miasta, przy tzw. Stokach Janowskich. Tuż obok nich znajduje się ponad stuletni Browar Janów Lubelski, który niestety upadł w 2009 roku. Spacer po Parku Miejskim z fontanną czerpiącą wodę wprost z podziemnego źródła, pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz siedmioma pomnikami przyrody.
Dla zmęczonych lub spragnionych dodatkowych atrakcji, zalew o powierzchni 30 ha. Przy zalewie znajdują się dwa hotele i małe domki do wynajęcia (czynne cały rok). Raj dla wędkarzy, plażowiczów i amatorów wodnych rozrywek. Muzeum istniejącej tu niegdyś kolejki wąskotorowej (Skansen Wąskotorowej Kolei Leśnej). Nasza atrakcja to przejażdżka przez Lasy Janowskie, po dziś dzień można w nich zobaczyć pozostałości świadczące o istnieniu kolejki w formie nasypu, ślady po torowisku, urokliwe mostki przebiegające nad leśnymi rzeczkami. Na skraju Janowa i Lasów Janowskich znajduje się Uroczysko Kruczek z kaplicą św. Antoniego i bijącym pod nią źródełkiem. Jego wody mają uzdrawiające właściwości.

W drogę …
Potoczek – miejscowość z dworem z  XIX w., którego właściciel rozwinął intensywną gospodarkę rybną (stąd w okolicy bogactwo stawów). Uruchomił cegielnię, wapiarnię, dwa młyny, tartak, krochmalnię, smolarnię i inne.
Maliniec – z miejscami noclegowymi.
Osówek – do II wojny światowej wieś a teraz pusta polana z małym kościółkiem.
Kruszyna, Lipowiec (podkarpackie) – z gospodarstwem agroturystycznym, Dębowiec.
Łążek Garncarski (wracamy do lubelskiego) – jak sama nazwa wskazuje, wieś słynie z garncarstwa. Umiejętności rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie pielęgnowane są do dziś. Od kilku lat Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim organizuje Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie, które przyciągają liczne rzesze zainteresowanych poznaniem tajników garncarskiego zawodu.
Momoty Dolne.
Momoty Górne (lubelskie) – warto zrobić przerwę, zwiedzając współczesny drewniany kościół wykonany przez wiernych pod kierownictwem księdza Kazimierza. Początkowo kaplica (1972-1975) została rozbudowana bez zezwolenia, planów czy pomocy fachowców. Powiększono prezbiterium, poszerzono nawę główną, dobudowano fronton kościoła z chórem. W latach 1975-1992 ks. Kazimierz Pińciurek (rzeźbiarz samouk) zajął się wystrojem świątyni. Końcowe zdobienia wykonali rzeźbiarze z ASP w Warszawie.
Przy parafii znajduje się schronisko na 40 miejsc sala spotkań i jadalnia. Obok zlokalizowano obozowisko dla harcerzy, boisko do piłki nożnej, siatkówki, jak również pole namiotowe dla rodzin.
Kiszki, Ujście, leśniczówka, Szewce – wioski spacyfikowane przez Niemców podczas II wojny światowej.
Meta: Flisy – w 1944 roku w pobliżu wsi odbyła się Bitwa na Porytowym Wzgórzu.

lasy_janowskie_dsc_0251

23/09/2016

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl