Jak sprawdzić, czy auto używane nie ma przekręconego licznika?
Promowane

Jak sprawdzić, czy auto używane nie ma przekręconego licznika?

Zjawisko cofania liczników samochodów było powszechne wśród handlarzy przez wiele lat. Dziś za taki proceder grozi nawet kara wiezienia. Warto wiedzieć, z perspektywy kupującego, jak nie dać się oszukać.

Jakie kary za przekręcanie licznika?

To szokujące, ale przed 25 maja 2019 roku w Polsce nawet 70 proc. wszystkich pojazdów oferowanych do sprzedaży jako używane mogło mieć sfałszowany przebieg. Teraz jednak za taki występek grozi odpowiedzialność prawna. Art. 306a Kodeksu karnego wskazuje, że kto zmienia wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wielu handlarzy to jednak nie odstrasza. Wystawiając auta na sprzedaż, są oni skłonni przekręcić licznik tylko po to, by zbyć szybciej lub drożej samochód. Co powinien uczynić kupujący, żeby nie podpisać umowy dotyczącej auta z nieprawdziwym przebiegiem?

Kup auto z gwarancją

Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup auta, na które sprzedający daje gwarancję autentyczności licznika. Auta używane z gwarancją sprzedaje na przykład firma Używane jak Nowe, prowadząca auto skup w Warszawie.

Otrzymanie gwarancji od firmy prowadzącej sprzedaż używanych aut daje nam pewność pochodzenia pojazdu i wiedzę na temat jego stanu technicznego. Samochód sprawdzany jest pod kątem statusu prawnego oraz realności przebiegu, co gwarantuje bezpieczeństwo zakupu danego auta.

W Polsce prowadzona jest kampania „Sprawdzony – Niekręcony”, która ma na celu wyeliminowanie z rynku nieuczciwych sprzedawców samochodów używanych i przedsiębiorstw świadczących usługi fałszowania liczników. Uczciwi sprzedający informują o pochodzeniu pojazdu, co dla potencjalnych kupujących jest bardzo istotne i powinno być postrzegane jako norma na rynku sprzedaży używanych samochodów.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2014 roku stacje kontroli pojazdów mają obowiązek zapisywania stanu licznika pojazdu z dnia kontroli na zaświadczeniu wydawanym klientowi oraz w swoim systemie informatycznym. Zatem, jeśli sprzedający, nie ma nic do ukrycia, to powinien pokazać takie zaświadczenia z poprzednich lat potencjalnemu kupującemu. Ostatni zarejestrowany stan licznika można również sprawdzić, korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

29/11/2019

O autorze

Andrzej


Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl