Nowinki motocyklowe

Jakie będą motocykle przyszłości?

Moonrider. Latający motocyklJakie będą motocykle przyszłości?

Jednoślady nieustannie ewoluują. Rosną ich osiągi, poprawiają się właściwości jezdne, a lista obowiązkowego wyposażenia jest coraz dłuższa. Jakie będą motocykle przyszłości?

Takie pytanie zadało sobie Stowarzyszenie Europejskich Motocyklistów. FEMA opracowała raport, starający się opisać, jak będzie wyglądał motocykl przyszłości. Bez wątpienia wzrośnie udział inteligentnych systemów, które ułatwiają kierowcy wyjście obronną ręką z kryzysowych sytuacji.

FEMA przewiduje, że wzrośnie popularność poduszek powietrznych, systemy ABS, ESP i kontroli trakcji oraz aktywnych zawieszeń, które ograniczają nurkowanie pojazdu podczas hamowania. Konstruktorzy z pewnością położą duży nacisk na ergonomię. Optymalne rozmieszczenie przycisków do obsługi urządzeń i wyświetlacze na wizjerze kasku ułatwią obsługę motocykla, przy okazji podnosząc bezpieczeństwo.

W motocyklach przyszłości mogą znaleźć się również aktywne tempomaty, systemy monitorujące martwe pola widzenia oraz światła do jazdy dziennej. Aktualnie firmy prowadzą testy systemów komunikacji między pojazdami. Wymiana informacji ma pozwolić m.in. na poinformowanie motocyklisty o opadach na wybranej przez niego trasie, co ułatwi ominięcie śliskich odcinków asfaltu.

FEMA przypomina jednak ustawodawcą, że główną przyczyną wypadków są błędne decyzje kierowców. Jeżeli faktycznie zależy nam na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, nie możemy skupiać się wyłącznie na aspektach technicznych – czytamy w raporcie Stowarzyszenia Europejskich Motocyklistów.

Czytaj podobne artykuły:

Latający motocykl >>>
Czy tak będą wyglądały motocykle przyszłości >>>
Walka żywiołów – ogień czy woda? Koncept motocykla-Skinny Badass >>>
Asystent lewoskrętu BMW >>>

Więcej artykułów pokrewnych znajdziesz w zakładce – nowinki motocyklowe.

Źródło: onet

09/06/2011

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl