Marzanna utopiona – zima przegoniona
Nowinki motocyklowe

Marzanna utopiona – zima przegoniona

Topienie marzannyW wielu miastach Polski motocykliści pielęgnują tradycję, którą większość z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Bezcenny jest fakt, że ten zwyczaj nie zanika i wciąż jest żywy. To dobrze, że nie zachłystujemy się bezmyślnie tradycjami zaczerpniętymi z krajów zachodnich, chociaż ostatnio panuje taki trend.

Marzanna_Tarnobrzeg_2016
Moto Marzanna – Tarnobrzeg 2016

To co nasze …
Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Topienie podpalanej wcześniej kukły zwiastuje koniec zimy i nadejście wiosny, której symbolem jest Jaryło – domniemane słowiańskie bóstwo płodności i wiosny. Symbolika topionej kukły ma za zadanie przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Opisz Wasz zlot/imprezę. Zarejestruj/zaloguj się i napisz/dodaj artykuł >>>

Kukłę wykonaną ze słomy przyoblekano zwykle białym płótnem, zdobiono kolorami, wstążkami, lub łachmanami i strojami ludowymi w zależności od regionu. Według ludowej tradycji orszak z symboliczną kukłą obchodził  wszystkie domy we wsi, a po drodze podtapiano marzannę w każdej napotkanej wodzie. Orszak złożony z dzieci przekazywał wieczorem kukłę młodzieży. Niesione uprzednio w korowodzie gałązki jałowca palono i w poświacie ognia wyprowadzano marzannę ze wsi. Na koniec podpaloną marzannę wrzucano do wody.

Marzanna_Jaroslaw_2016
Moto Marzanna – Jarosław 2016

Chrześcijaństwo próbowało zakazać tego starego świeckiego starosłowiańskiego zwyczaju, jednak tradycja okazała się silniejsza i przetrwała do dziś.

Obecnie rytuał topienia marzanny stanowi bardziej zabawę dla uczestników, a jego pierwotny charakter został prawie zapomniany. Dawniej obchodzony w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zakorzenił się w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który przypada na dzień 21 marca każdego roku (w ten dzień długość trwania dnia zrównuje się z nocą (12h+12h=24h)).

Aktualnie z uwagi na zaistniałe zmiany związane z podporządkowaniem tygodnia do warunków pracy, topienie marzanny odbywa się 21 marca lub w najbliższy weekend. W tym roku motocykliści spotkali się tłumnie aby pożegnać odchodzącą zimę w sobotę lub niedzielę poprzedzającą wspomniany dzień równonocy, który przypadł na 19 i 20 marca 2016 roku.

Dodaj swój/Wasz zlot/imprezę MOTOCYKLOWĄ – bez konieczności logowania ! >>>

Mimo mało sprzyjającej aury, motocykliści pożegnali zimę w:
– Jarosławiu >>>
– Rzeszowie >>>
– Tarnobrzegu >>>
– Zamościu >>>
… napisz – dopiszemy 🙂

Marzanna_Tarnobrzeg1_2016
Moto Marzanna – Tarnobrzeg 2016

Przesądy związane z topieniem marzanny: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku. Przesądów dotyczących styczności z marzanną  jest bardzo dużo – każdy region ma swoje odmienne i ciekawe tradycje.

Jeśli znacie jakieś przesądy, ubiory, podzielcie się z nami ich treścią. Pisząc, nie zapomnijcie podać z jakiego regionu wywodzi się dany przesąd. Czekamy na Wasze opowieści o marzannie!

Topienie marzanny 2014 i tak co rok …

 

Czytaj więcej:
Marzanna utopiona >>>
Zdjęcia/filmy z topienie marzanny >>>

20/03/2016

O autorze

Glazio


2 komentarze Do “Marzanna utopiona – zima przegoniona”

Dodaj komentarz

Maj 2019
PWŚCPSN
« Kwi  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl