Zeznania organizatorów z Podkarpackiego Topienia Marzanny na Podpromiu 2019
Nowinki motocyklowe, Relacje

Zeznania organizatorów z Podkarpackiego Topienia Marzanny na Podpromiu 2019

Zeznania organizatorów z Podkarpackiego Topienia Marzanny na Podpromiu 2019

Trochę historii o słowiańskiej tradycji

Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Topienie podpalanej wcześniej kukły zwiastuje koniec zimy i nadejście wiosny, której symbolem jest Jaryło – domniemane słowiańskie bóstwo płodności i wiosny. Symbolika topionej kukły ma za zadanie przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Cd. historii (czytaj więcej >>>)

Podkarpackie topienie marzanny 2019

Podkarpackie topienie marzanny 2019

Poprosiliśmy organizatorów o wprowadzenie w arkana szeregu zabiegów związanych z przyjęciem setek a może tysięcy motocyklistów. Oto krótki wywiad oraz kilka zdjęć.

Jak wyglądały przygotowania VIII imprezy z cyklu?

Organizatorka: Przygotowania do imprezy, która nabrała w ciągu lat dużego rozpędu nie są błahe – topienie oficjalnie trwało tylko 3 godziny, natomiast my swoje działania rozpoczęliśmy prawie 2 miesiące przed. Podstawa to formalności – w tym roku napotkaliśmy pewne problemy (w pewnym momencie zwątpiliśmy, że impreza się odbędzie!), ale po dużej mobilizacji daliśmy radę. Po załatwieniu kwestii formalnych zabraliśmy się za wszystkie aspekty imprezy – przedmioty potrzebne, konkursy, bezpieczeństwo, kto co ma robić i załatwiać. Nie było łatwo – poświęcaliśmy swój czas pracy bądź wolnego na załatwianie różnorakich kwestii. Raz w tygodniu spotkanie organizacyjne, a ostatni tydzień przed imprezą dopinanie wszystkich szczegółów. Bramy podpromia były pilnowane od 4 nad ranem w niedzielę, a organizatorzy z wypożyczonymi busami jeździli o północy z 13.04 na 14.04 i ładowali barierki na pakę – aby potem układać je rozdzielając np. strefę palenia gumy. Zaangażowanie osób, które organizowały wydarzenie jest nieocenione.

Podkarpackie topienie marzanny 2019Liczba osób zaangażowanych w organizację?

Organizator: Niestety, czasem brakowało rąk do pomocy. Najwięcej pracy było z ustawianiem motocykli i tu jest potrzebna na prawdę duża liczba osób, by sprawnie i szybko pokierować ruchem. Co do ilości to ciężko powiedzieć, ale około 30 osób.

Podkarpackie topienie marzanny 2019Bezpieczeństwo ponad wszystko. Jakie poczyniliście zabiegi?

Organizatorka: Przede wszystkim, na tak dużym wydarzeniu służby niezbędne to policja, straż pożarna i karetka. Bez nich impreza nie ma prawa się odbyć. Został także opracowany regulamin wydarzenia – m.in. mówił on o zakazie palenia gumy poza strefą do tego wyznaczoną. Organizatorzy zwracali na to szczególną uwagę ze względu na oczywiste niebezpieczeństwo dostania „odłamkiem” gorącej gumy – uczestnikami wydarzenia są również rodziny z dziećmi, z czego niezmiernie się cieszymy i nie chcielibyśmy, żeby ktokolwiek zniechęcał się do nas, motocyklistów.

Podkarpackie topienie marzanny 2019Zainteresowanie mediów?

Organizatorka: Przed topieniem wracając z pracy dało się usłyszeć, że w Esce dawali info o topieniu, bardzo miło z ich strony. Czy ktoś od nas powiadamiał radio to nie wiemy, każdy miał swoje zadania i tego się trzymaliśmy. Podczas samego wydarzenia nie widzieliśmy żadnej telewizji, jednak przy paleniu gumy w stefę „palenia”, do środka wdarło się kilku fotografów spoza organizatorów. Na przyszłość trzeba tego przypilnować – żeby osoby nieupoważnione nie wchodziły do strefy. Dlaczego? Ze względu właśnie na bezpieczeństwo. Oprócz tego, informacje o topieniu i relacje po imprezie pojawiły się na Rzeszów News.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
PODKARPACKIE TOPIENIE MARZANNY >>>

Co było nowego?

Organizatorka: Co roku staramy się, żeby impreza była lepsza i żeby atrakcji było jak najwięcej. W tym roku np. nowością była zbiórka na ciężko chorą dziewczynkę z regionu oraz Food Truck z pysznym jedzonkiem. Był też fantom medyczny oraz motoambulans. Z roku na rok przybywa uzdolnionych fotografów – to cieszy, gdyż ludzie lubią szukać się na zdjęciach i są zadowoleni, gdy to zdjęcie znajdą.

Podkarpackie topienie marzanny 2019Jakie wnioski po kolejnej imprezie?

Organizator: Wydaje mi się, że z roku na rok jest coraz lepiej. Dochodzą nowe pomysły i udaje nam się lepiej bądź gorzej je zrealizować, ale jednak udaje się. Potrzeba nam chętnych rąk do pomocy przy tym wydarzeniu, ludzi co bezinteresownie nam pomogą z organizacją. Otwieramy się też na nowe osoby, które zasiliłyby nasze szeregi i uczestniczyły też z nami w innych wydarzeniach na Podkarpaciu. Myślałem też o powiększeniu Podpromia – żarcik, hehe. Trzeba pomyśleć o patronacie miasta Rzeszowa – tak żeby pomogli nam z parkingiem, a raczej tym co spotkaliśmy rano przed imprezą, czyli porozbijane butelki i dość sporo samochodów na parkingu. Przed nami jeszcze sporo rozmów o tym co trzeba poprawić, mamy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy 🙂

Podkarpackie topienie marzanny 2019Czy warto angażować się w organizację?

Nie wszystko co napisaliśmy brzmi kolorowo, ale mimo to jesteśmy pewni – tak! Atmosfera, ludzie, których poznajemy oraz satysfakcja jest niesamowita. Cieszymy się, że dokładamy cegiełkę do tak fajnego wydarzenia, które jest z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalne w regionie.
Radiator: Na zakończenie dobre słowo od organizatorów na Nowy Sezon Motocyklowy 2019.
Organizatorka: Jeszcze raz, w imieniu wszystkich organizatorów z Forum Podkarpackich 2 Kółek, chcemy podziękować firmom, które zasponsorowały to wydarzenie, służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem wydarzenia oraz uczestnikom, którzy nadają sens całej imprezie. Motocyklowe Topienie Marzanny nie istaniło by bez wszystkich wymienionych.

WIESZ O ZLOCIE CZY IMPREZIE ?
Dodaj swój zlot bez konieczności logowania – KLIKNIJ i wypełnij >>>
Instrukcja wypełniania >>>

SPRAWDŹ KALENDARZ AKTUALNYCH WYDARZEŃ MOTOCYKLOWYCH >>>

 

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo oraz życie jest najważniejsze, dlatego prosimy – uważajcie na siebie! Dobrze wiemy z czym wiąże się nasza pasja, nasze hobby i szanujmy siebie i nasze zdrowie – oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Życzymy wszystkim, aby ten nowy sezon 2019 były owocny w kilometry oraz żeby liczba wyjazdów z domu równała się liczbie powrotów do domu.
S. i C.

Podkarpackie topienie marzanny 2019

 

Kliknij i czytaj więcej
Marzanna Utopiona >>> 
Marzanna Utopiona – Zima Przegoniona >>> 
Tysiące Motocyklistów Na Rozpoczęciu Sezonu >>> 
Topienie Moto Marzanny – Rzeszów 2014 / Film >>> 

18/04/2019

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Maj 2019
PWŚCPSN
« Kwi  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl