Nowinki motocyklowe

Ocena szkód na japońskim rynku motocyklowym po fali tsunami

Fala tsunami w Japoni. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweOcena szkód na japońskim rynku motocyklowym po kataklizmie

Ciągle jest prowadzona pomoc humanitarna dla Japonii, która została dotknięta katastroficznym w skutkach trzęsieniem ziemi. Szkody materialne w tym kraju są ogromne. W dużej mierze dotyczą przemysłu motoryzacyjnego, w tym wielu głównych producentów japońskich motocykli.

Wielu producentów z branży motocyklowej ogłosiło zawieszenie produkcji na czas dokładnego rozeznania  i wyjaśnienia sytuacji.

Japonia tsunami. Zdjęcie wykonane przez satelitę RapidEye. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowePrzerwy w dostawach części, problemy z dystrybucją, jak również katastrofalne szkody w infrastrukturze i niedobory energii – utrudniają w znaczny sposób produkcję motocykli. Chaos w kraju, opóźnienia w transporcie i brak benzyny powodują duże problemy logistyczne. Linie produkcyjne nie są w pełni sprawne, w wielu zakładach produkcja motocykli została więc zawieszona. Dodatkowym problemem są opóźnienia w dostarczaniu podzespołów i części motocyklowych. Powodem są uszkodzenia wielu urządzeń portowych, które w wyniku silnych wstrząsów nie pracują tak jak powinny.

Japonia podmorskie trzęsienie ziemi wywołało potężną falę Tsunami. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweHonda
Koncern wstrzymał produkcję aż w sześciu zakładach, w tym także w fabryce Kumamoto – jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Japonii. Do około 20 marca firma zawiesiła regularną produkcję w zakładach znajdujących się na terenie prefektury Tochigi. Honda chce przeznaczyć 300 milionów jenów na pomoc kryzysową oraz przekazać do dyspozycji 1000 generatorów i 5000 pojemników z gazem. Firma planuje także zmienić sposób rekrutacji czyli zatrudniania przyszłych pracowników z regionów dotkniętych klęską żywiołową. Osoby z tych regionów będą miały więcej czasu na złożenie dokumentów wymaganych przez firmę i niezbędnych do podjęcia pracy. Honda chce w ten sposób wesprzeć nowych pracowników oraz ich rodziny.

Fabryki z okręgu Tochigi odgrywają zasadniczą rolę w przemyśle motoryzacyjnym i produkcji samochodów. Honda posiada także zakłady produkujące motocykle oraz samochody w Ameryce. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo spowolnienia amerykańskich linii produkcyjnych, ze względu na utrudnienia wywołane trzęsieniem ziemi i załamanie się rynku w Japonii.

Tsunami w Japonii. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweWygląda na to,że koncern Honda może mieć w najbliższym czasie poważne problemy związane z produkcją. Hans Greimel – wydawca Automotive News Asia donosi,że Honda ma aż stu trzynastu dostawców z rejonów dotkniętych klęską żywiołową, z czego z czterdziestoma czterema straciła na razie kontakt. Greimel porównuje tę sytuację do trzęsienia ziemi o dużo mniejszej skali z 2007 roku. Szkody dotknęły wtedy wielu wiodących dostawców, w tym producenta pierścieni tłokowych Riken. Zanotowano w tamtym okresie drastyczny spadek produkcji –  aż o 125 tysięcy jednostek.

Tsunami w Japonii. Zdjęcie satelitarne elektrowni atomowej Fukushima. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweSuzuki
Koncen Suzuki zawiesił produkcję w sześciu zakładach, w tym w fabrykach Takatsuka i Toyokawa.  W zakładzie  Takatsuka produkowane są silniki motocyklowe, natomiast w fabryce Toyokawa odbywa się składanie i montaż motocykli. Obydwie fabryki zostały zamknięte 14 marca.Taki stan rzeczy ma potrwać do 17 marca, dopiero wtedy koncern będzie mógł przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie kroki.Na oficjalnej stronie Suzuki możemy przeczytać: „Koncern Suzuki śledzi na bieżąco sytuację urządzeń fabrycznych, dystrybutorów oraz dealerów”.

Tsunami w Japonii. Boje pomiarowe Dart. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweYamaha
Trzęsienie ziemi w Japonii i jego skutki nie dotknęły w dużym stopniu zakładów produkcyjnych koncernu Yamaha. Salony sprzedaży i sklepy detaliczne w Sendai „odniosły tylko nieznaczne szkody”. Koncern informuje również, że niektóre nie związane z produkcją motocykli zakłady mogą mieć problemy z dostawami energii elektrycznej. Żaden z pracowników koncernu Yamaha nie odniósł poważniejszych obrażeń podczas trzęsienia ziemi. Firma nie mogła nawiązać kontaktu tylko z jednym z pracowników.
Japonia - wysokość fali tsunami na Pacyfiku. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweJeśli chodzi o długotrwałe skutki katastroficznych wydarzeń w Japonii, koncern Yamaha wydał na ten temat następujące oświadczenie: „Obecnie badamy,czy jakiekolwiek skutki trzęsienia ziemi będą miały wpływ na wydajność produkcji naszych fabryk.Jeśli okaże się, że w negatywny sposób wpłynęły na sytuację ekonomiczną firmy – podamy to jak najszybciej do opinii publicznej.

Kawasaki
Koncern Kawasaki Heavy Industries nie wydał jeszcze oficjalnego ogłoszenia w tej sprawie.

Trzęsienie ziemi, fala tsunami - Japonia - schemat. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweFabryka kasków SHOEI w Ibaraki, położona blisko Tokio odniosła nieznaczne straty i najprawdopodobniej w przeciągu tygodnia będzie pracować normalnie. Fabryka w Iwate natomiast, znajduje się w rejonie bardzo mocnych wstrząsów sejsmicznych. W dalszym ciągu szacowane są straty. Stan kasków w magazynach Europy liczy 25 000 sztuk dlatego nie powinno być problemu z ich dostępnością.

Podobne oświadczenie wydało europejskie biuro kasków Arai, którego siedziba znajduje się także na wschodnim wybrzeżu w miejscowości Saitama. Wszyscy pracownicy przeżyli wstrząsy oraz falę. Nie odnotowano także większych zniszczeń, które mogłyby wpłynąć na produkcję kasków.

Nasu Plant w Tochigi – Fabryka opon Bridgestone
Wznowienie produkcji opon w fabryce planowane jest na 16 marca.Ta fabryka jest jedynym producentem opon do japońskich motocykli i jedynym miejscem produkcji opon motocyklowych Bridgestone na świecie.

W oficjalnym oświadczeniu firma Bridgestone podaje informację, że nie było żadnych ofiar śmiertelnych wśród pracowników koncernu. Produkcja w zakładach została wstrzymana ze względu na „ograniczenia energii elektrycznej i inne problemy”. Fabryka nie zgłosiła poważnych uszkodzeń w żadnym ze swoich pięciu zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenach dotkniętych klęską żywiołową.

W porozumieniu z siedzibą główną koncernu Bridgestone w Tsunami w Japonii. Skala trzęsień. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocykloweTokio – Bob Graham manager i przedstawiciel koncernu w Stanach Zjednoczonych potwierdza, że wznowienie produkcji opon w fabryce Nasu Plant jest planowane na 16 marca. Koncern zapewnia,ze nie dojdzie do niedoboru  opon. W amerykańskich magazynach znajdują się zapasy opon, które przez trzy miesiące mogą stanowić podporę rynku japońskiego. Amerykańscy dystrybutorzy tego typu opon również mogą być pomocni w takiej sytuacji.

Produkcja opon w zakładach Bridgestone zostanie wznowiona Tsunami w Japonii - siła trzęsień ziemi. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowepo zakończeniu analizy raportów dotyczących bezpieczeństwa. W jednym z głównych zakładów produkuje się łożyska rozpraszające energię sejsmiczną. Ten produkt wykorzystuje się przy budowie wysokich budynków, w celu rozproszenia energii sejsmicznej emitowanej przez trzęsienie ziemi.

Przed Japończykami jeszcze długa walka związana z awarią elektrowni atomowej Fukushima, likwidacją szkód, sprzątaniem… Z dnia na dzień będziemy poznawać nowe fakty związane z ciągle rosnącą liczbą ofiar, która w tej chwili szacowana jest na ok. 12 000.

Tsunami w Japonii. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowe  Tsunami w Japonii. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowe

Tsunami w Japonii. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowe  Tsunami w Japonii. Nowinki motocyklowe - Radiator - Turystyka motocyklowa - Wyprawy motocyklowe - Podróże motocyklowe - Forum motocyklowe

Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie: motorcycle-usa.com

16/03/2011

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl