XIII NWM – A jak początek
Nowinki motocyklowe, Zloty / Imprezy

XIII NWM – A jak początek

Renata i Zbyszek wracają do początków … Dlaczego właśnie Armenia i Azerbejdżan? Armenia z jej monasterami okazała się idealnym miejscem do wyciszenia, wewnętrznej rozmowy i odnajdywania spokoju ducha. Azerbejdżan miał być tylko spojrzeniem – dosłownie „rzutem oka” na Morze Kaspijskie od południowej strony Gór Kaukazu. Im bardziej malały szanse na wjazd do Azerbejdżanu, tym bardziej pragnienie … stawało się większe.

XIII Nasze Wyprawy Motocyklowe (XIII NWM)

23-25 II 2024

Prezentacja pt.: A jak początek

Prezentujący: Renata i Zbyszek Święcińscy

24 II 2024 (sobota), godz. 17:00

Kowalówka, Ośrodek Wypoczynkowy Leśna Chata (Cieszanów 2A, 37-611 Kowalówka) – podkarpackie (u podnóży Roztocza >>>)

2022 rok pozwolił jedynie na wyprawę do Słowenii i we włoskie Alpy. Ta podróż jeszcze bardziej rozbudziła niezaspokojone pragnienia i potrzebę zrealizowania planowanej od kilku lat podróży do Armenii i Azerbejdżaniu, która miała stać się podsumowaniem wschodniego-azjatyckiego, podróżniczego wątku. Dlaczego właśnie Armenia i Azerbejdżan?

A to piękna litera dająca początek wszystkim kolejnym literom alfabetu. W alfabecie ormiańskim „ԵՎ” wygląda jakby składała się z dwóch literek, które bez trudu można skojarzyć ze słowem „TY”, niewiele mającym wspólnego z naszym poczciwym „A”. A jednak te dwie literki „ԵՎ” skłaniają do refleksji, że czasami warto i należy poświęcić sobie czas i pozwolić na wyciszenie oraz spokój.

A- jak początek. Taką nazwę nadaliśmy wyprawie, która doprowadziła nas do początków naszej kultury i przeniosła do kraju, wobec którego nie mieliśmy żadnych oczekiwań, a który uwiódł nas, pozostawiając w stanie permanentnego niedosytu i pragnienia powrotu. Armenia z jej monasterami okazała się idealnym miejscem do wyciszenia, wewnętrznej rozmowy i odnajdywania spokoju ducha. Cudowne krajobrazy zaspokoiły tęsknotę za stepami Mongolii, pozwalając na wytchnienie, ale też i przypominając, że przyroda niekoniecznie bywa naszym sprzymierzeńcem i musimy traktować ją z należnym szacunkiem.

Azerbejdżan miał być tylko spojrzeniem – dosłownie „rzutem oka” na Morze Kaspijskie od południowej strony Gór Kaukazu. Chcieliśmy się przekonać czy jest tam równie sympatycznie, co w odwiedzonej w 2016 roku Machaczkała, leżącej nad pilnie strzeżonym wybrzeżem Morzem Kaspijskiego rosyjskiej, niepokornej republice Dżagestanu.

Brak jakichkolwiek roszczeniowych oczekiwań wobec tych dwóch krajów, uczynił te wyprawę niezapomnianą, a im bardziej malały szanse na wjazd do Azerbejdżanu, tym bardziej pragnienie odwiedzenia tego niedostępnego od 2020 roku kraju, stawało się większe, zgodnie z zasadą, że owoc zakazany najlepiej smakuje.
O tym, czy się nam udało je spełnić opowiemy już wkrótce na wydarzeniu „Nasze wyprawy motocyklowe” Radiator MotoTurystyka.

Słów kilka o podróżnikach…
Renata Święcińska – architekt (absolwentka PK Wydział Architektury w Krakowie)- pasjonuje się fotografią i uwielbia pisać. Od 2015 roku prowadzi pamiętnik z każdego dnia odbytych podróży, ale jak sama twierdzi- uwielbia wkładać kij w mrowisko, poruszając trudne i zaczepne tematy na prowadzonym na FB przez siebie blogu „I GO for Niki” >>> .
W 2023r. wydała swoją pierwszą książkę „Droga”- I GO for NIKI.

Zbigniew Święciński – architekt oraz artysta malarz (absolwent PK Wydział Architektury w Krakowie oraz ASP w Krakowie Wydział Malarstwa w Pracowni Prof. Juliusza Joniaka). Od 2015 roku tworzone przez niego obrazy- „Notatki z podróży kolorem malowane” są objęte wspólną nazwą: „Pomóżmy Michałowi wrócić w góry”. Obrazy są prezentowane podczas wystaw w galeriach sztuki w całym kraju, czasami wystawa prac łączy się z prelekcjami o podróżach, na bieżąco są prezentowane na FB malarstwo >>> oraz na stronie www. zbigniewswiecinskart.com i https://www.instagram.com/ zbigniewswiecinskart

Nasi podróżnicy przybliżą nam nowy etap konfliktu między dwoma krajami o sporny Karabach, który ciągnie się od wielu lat. Kolejny etap działań wojennych zaczął się wiosną 2023 roku a w grudniu Azerbejdżan i Armenia wymieniły jeńców. Czy to prawdziwy koniec konfliktu w Górskim Karabachu?

Czy napięcia miedzy dwoma krajami dały się we znaki Renacie i Zbyszkowi dowiemy się podczas ich prezentacji. Warto tego posłuchać!

Renata i Zbyszek na XII NWM – Tam Gdzie Bliżej Tego Na Górze – Iran- Pakistan 2019 >>>

Renata i Zbyszek na XII NWM – Podróż Do Źródeł Życia ИДТИ НИКИ – Syberia-Mongolia 2018 >>>


Polub nas na Facebook i udostępnij nasze wydarzenie

Zapraszamy !
Radiator Mototurystyka
Wstęp Wolny !

Propozycje noclegów w Kowalówce i pobliżu wydarzenia – lista na Forum >>>

Aktualizacja i szczegółowy program XIII Nasze Wyprawy Motocyklowe poznasz tu (kliknij) >>>

XIII Nasze Wyprawy Motocyklowe

WSPARCIE

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe naszej akcji poprzez wpłatę darowizny na konto stowarzyszenia Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość”.

Dane do przelewu:
Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość” (LCIS sprawdź nas w KRS >>>)
ul. Zielona 13
37-600 Lubaczów
NIP: 7931528310
Regon: 651550788
Nr konta:
73 9101 0003 2001 0007 0364 0001
Bank Spółdzielczy w Lubaczowie
koniecznie z dopiskiem: darowizna na cele statutowe „Nasze Wyprawy Motocyklowe”.
Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.
Radiator Mototurystyka, jesteśmy częścią LCIS

21/01/2024

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl