Motocykli coraz więcej…
Nowinki motocyklowe

Motocykli coraz więcej…

Motoserce - Lubaczów 2012
Motoserce – Lubaczów 2012

Motocykli coraz więcej …
Pozytywnie nastraja mnie fakt, że w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba zarejestrowanych motocykli. Jest ich już ponad 1,1 mln! Świadczy to o miłości do jednośladów, fascynacji i przyjemności jazdy nimi. Motocykle najczęściej można spotkać na drogach w sezonie wiosenno-letnim, ale nie brakuje też pasjonatów którzy z uroków jazdy motocyklem korzystają późną jesienią i zimą. Motocykliści to coraz liczniejsza grupa użytkowników dróg, którym należy się szacunek. Zatem kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych i innych – uwaga! Motocykle są wszędzie! Dajcie im szansę!

Obalić stereotypy
Jak jeżdżą motocykliści i kim są? Może nie będę obiektywna, ale zdecydowana większość motocyklistów to osoby rozsądne i konsekwentne, których nie trzeba obawiać się na drogach. Jednak w każdej, nawet najlepszej rodzinie znajdzie się zawsze jakaś czarna owca. Wśród motocyklistów są niestety tacy, których można określić jako „drogową pomyłkę”. Jest to  wąska grupa osób, starająca się zwrócić na siebie niepotrzebną uwagę. Ekstremalnie szybkie przejazdy przez zakorkowane miasto, niebezpieczne wyścigi uliczne, przywiązywanie się stalowymi linkami do kierownicy i wykonywanie niebezpiecznych dla życia swojego i innych wygibasów to tylko kilka przykładów zachowań psujących opinię motocyklistom. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest wymuszenie pierwszeństwa i nadmierna prędkość. Jednak zdarzenia drogowe, w których zawinił motocyklista stanowią zaledwie 20 proc. wszystkich wypadków z ich udziałem. Te dane dają do myślenia i świadczą z całą pewnością na korzyść kierowców jednośladów. Może już nadszedł czas, żeby obalić mit „motocyklisty wariata” i „motocyklisty nierozsądnego szaleńca”?!

Obecnie w Polsce trwa akcja „Ja motocyklista”, której celem jest zmiana stereotypowego i negatywnego postrzegania motocyklistów. Organizatorzy akcji Torres Art. i Fundacja Jednym Śladem chcą dowieść, że kierowcy motocykli to nie przestępcy czy gangsterzy ale zwykli normalni ludzie.

Elefantetreffen, fot. mutuamotera.blogspot.com
Elefantetreffen, fot. mutuamotera.blogspot.com

Bezpieczeństwo ponad wszystko
Na początku wiosennego sezonu motocyklowego policja wystosowała apel do wszystkich użytkowników dróg w Polsce, a w szczególności do motocyklistów. Mili funkcjonariusze w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przypominają, że motocykliści, którzy przez ostatnie zimowe miesiące nie korzystali ze swoich pojazdów, muszą się z nim ponownie oswoić i przyzwyczaić. Rozważna i nieco wolniejsza jazda na początku sezonu z pewnością nie zaszkodzi, a co niektórym na pewno pomoże ponownie się zaadaptować.

Policja apeluje o rozwagę, rozsądek i kulturę jazdy na drodze. Przypomina także kierowcom samochodów, że rozpoczął się sezon motocyklowy i trzeba pamiętać o wzmożonej liczbie motocykli poruszających się po polskich drogach. Według danych policji 77% wypadków na drodze powodują kierowcy samochodów osobowych. Na drugim miejscu znajdują się rowerzyści, na trzecim kierowcy samochodów ciężarowych. Motocykliści plasują się dopiero na czwartej pozycji, co nienajgorzej o nich świadczy.
Z winy motocyklistów doszło w 2013 roku do 967 wypadków. Przyczyną aż 565 spośród nich (ponad 58 proc.) była nadmierna prędkość, zaś 141 (blisko 15 proc.) nieprawidłowe wyprzedzanie.
Od początku 2014 roku w 226 wypadkach z udziałem motocyklistów zginęło 27 kierujących motocyklami i jeden pasażer motocykla. Rannych zostało 201 motocyklistów i 22 pasażerów. Kierujący motocyklami doprowadzili do wypadku w 121 przypadkach.

W  zeszłym roku motocykliści uczestniczyli w 2210 wypadkach – co stanowiło o 185 mniej niż w roku 2012. W ubiegłorocznych wypadkach zginęło 242 kierujących motocyklami oraz 11 ich pasażerów, a 1808 motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych.

Zatem kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych patrzcie w lusterka i szanujcie motocyklistów, bo jest ich na drogach coraz więcej i ciągle będzie przybywać.

Czytaj więcej:
Z prawem jazdy kat. B można jeździć motocyklami
Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl od 2013 roku
Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl
Międzynarodowe Prawo Jazdy – pobierz wniosek
Pomysł na wyprawę – prolog
Poradnik podróżującego motocyklisty – bezpieczny motocyklista część III
Motocykl to nie zabawka
Bądź bohaterem. Bądź bezpieczny!

Poradnik Podróżującego Motocyklisty
Poradnik Podróżującego Motocyklisty
22/05/2014

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl