Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Rumunia (Karpaty)
Drogi kultowe, Filmy, Nowinki motocyklowe, Różne

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Rumunia (Karpaty)

P1150888
Transalpina 2012

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata
Europa, Rumunia (Karpaty) – Trasa Transfogaraska, Transalpina

Droga to pojęcie wielowymiarowe. Jest przysłowiowym „pudełkiem niespodzianką”. W dosłownym znaczeniu to szlak między dwoma punktami, w znaczeniu przenośnym oznacza sposób dotarcia do celu. Muszę przyznać, ze najbardziej podoba mi się sposób postrzegania drogi przez fizyków. Według nich  jest ona prostym pojęciem, w którym można wyróżnić początek i koniec.

Czy wszystkie drogi prowadzą do celu? To raczej trudne pytanie i nie odważę się na nie odpowiedzieć. Nie zaryzykowałabym nawet stwierdzenia, że wszystkie dokądś prowadzą. Niektóre z nich są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. Są to drogi, po których na pierwszy rzut oka przejazd wydaje się po prostu niemożliwy. Mówi się o nich trasy ekstremalne. W kierowcach wywołują ogromne uderzeniowe dawki adrenaliny. Jazda po nich jest wyzwaniem, ryzykownym przedsięwzięciem i z całą pewnością niesamowitą przygodą. Istnieją także na świecie drogi, które nie mają sobie równych pod względem widokowym. Są to spektakularne trasy z pięknymi krajobrazami, którymi można się zachwycać jadąc samochodem, motocyklem lub rowerem. Te drogi zapierają dech w piersi i odejmują mowę nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

P1080219
Trasa Transfogaraska 2008

Prawdziwi pasjonaci jazdy na motocyklu całe życie marzą o przejechaniu się trudnymi, potwierdzającymi odwagę i charakter drogami. Dzięki takim trasom mogą przede wszystkim potwierdzić poziom swoich umiejętności prowadzenia motocykla oraz na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze zakątki rozrzucone po wszystkich kontynentach.  Początek sezonu tuż, tuż. Wybierzcie więc sobie swoją drogę i jedźcie po fantastyczne doznania.

EUROPA – RUMUNIA
1. Trasa Transfogaraska.
2. Transalpina.

P1080184
Trasa Transfogaraska 2008 z zamkiem Drakuli (Cetatea Poenari). Specyficzne przydrożne słupki informujące o odległości do opisanych punktów.
P1080241
Trasa Transfogaraska 2008

Trasa Transfogaraska w Rumunii

liczy sobie 90 kilometrów długości, a jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości ponad 2.000 m n.p.m. Droga Transfogaraska znana także pod nazwą droga krajowa DN7C przecina z północy na południe najwyższe pasmo rumuńskich Karpat i łączy Sybin (Siedmiogród) z Piteşti (Wołoszczyzna). Turystów przyciąga niesamowitymi widokami, a kierowców nęci niezwykle ostrymi zakrętami, licznymi tunelami i zagadkowymi wiaduktami. W najwyższym punkcie drogi znajduje się najdłuższy rumuński tunel (884 m). Twierdza Poienari należąca do krwawego Włada Palownika, czy 160-metrowa zapora  na rzece Ardzesz tworząca malownicze jezioro Vidraru to dodatkowe atrakcje położone w pobliżu tej trasy. Ze względu na warunki pogodowe droga jest zamknięta od października do kwietnia. Na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

P1150865
Transalpina 2012 wraz z oznakowaniem
P1150893
Transalpina 2012 z widocznym wcięciem – przełęcz Urdele 2145 m n.p.m. nazywana diabelską ściezką

Transalpina w Rumunii

jest najwyżej położoną szosą w tym kraju. W dawnych czasach pasterze nazywali ją „Diabelską Ścieżką”. Na przełęczy Urdele osiąga wysokość 2145 m n.p.m. Trasa przecina z północy na południe drugie co do wysokości pasmo rumuńskich Karpat – Góry Parâng i łączy miasta Sebeş i Novaci. Wśród kierowców znana jest jako droga asfaltowa 67C. Transalpina jest nieprzejezdna w okresie zimowym. Wybierając tę trasę  nawet w środku lata, pamiętajmy o zabraniu ciepłej odzieży – na takich wysokościach temperatura powietrza jest znacznie niższa, a we znaki daje się także zimny wiatr. Od 2010 roku na drodze leży równiutki i dobrej jakości asfalt, dzięki czemu podróżuje się nią bardzo wygodnie i komfortowo. Nieliczne fragmenty trasy (ok. 4 km) stanowią odcinki szutrowe (wersja light), w tym przepusty wodne. Szosa jest bardzo kręta, w większości przecina kompleksy leśne, dlatego jest dużo mniej widokowa niż Trasa Transfogaraska. Jednak z całą pewnością warto się nią przejechać i złapać w płuca haust rześkiego górskiego powietrza na przełęczy Urdele.

Kliknij i czytaj więcej >>> Motocyklem do Transylwanii – Transalpina z Transfogaraską.

Zobacz film i pamiętaj – w górach pogoda to loteria …

Czytaj podobne:

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Afryka i Australia
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Azja
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Północna
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa

11/06/2015

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl