Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Północna
Drogi kultowe, Filmy, Nowinki motocyklowe

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Północna

Dalton Highway na Alasce
Dalton Highway na Alasce

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Droga to pojęcie wielowymiarowe. Jest przysłowiowym „pudełkiem niespodzianką”. W dosłownym znaczeniu to szlak między dwoma punktami, w znaczeniu przenośnym oznacza sposób dotarcia do celu. Muszę przyznać, ze najbardziej podoba mi się sposób postrzegania drogi przez fizyków. Według nich  jest ona prostym pojęciem, w którym można wyróżnić początek i koniec.

Autostrada Overseas Highway w USA
Autostrada Overseas Highway w USA

Czy wszystkie drogi prowadzą do celu? To raczej trudne pytanie i nie odważę się na nie odpowiedzieć. Nie zaryzykowałabym nawet stwierdzenia, że wszystkie dokądś prowadzą. Niektóre z nich są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. Są to drogi, po których na pierwszy rzut oka przejazd wydaje się po prostu niemożliwy. Mówi się o nich trasy ekstremalne. W kierowcach wywołują ogromne uderzeniowe dawki adrenaliny. Jazda po nich jest wyzwaniem, ryzykownym przedsięwzięciem i z całą pewnością niesamowitą przygodą. Istnieją także na świecie drogi, które nie mają sobie równych pod względem widokowym. Są to spektakularne trasy z pięknymi krajobrazami, którymi można się zachwycać jadąc samochodem, motocyklem lub rowerem. Te drogi zapierają dech w piersi i odejmują mowę nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

The Red Rock Scenic Road w USA
The Red Rock Scenic Road w USA

Prawdziwi pasjonaci jazdy na motocyklu całe życie marzą o przejechaniu się trudnymi, potwierdzającymi odwagę i charakter drogami. Dzięki takim trasom mogą przede wszystkim potwierdzić poziom swoich umiejętności prowadzenia motocykla oraz na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze zakątki rozrzucone po wszystkich kontynentach.  Początek sezonu tuż, tuż. Wybierzcie więc sobie swoją drogę i jedźcie po fantastyczne doznania.

AMERYKA PÓŁNOCNA
1. Dalton Highway na Alasce.
2. Autostrada Overseas Highway w USA.
3. The Red Rock Scenic Road w USA.

Dalton Highway na Alasce
Dalton Highway na Alasce

Dalton Highway na Alasce to 667 kilometrów wzmożonej uwagi i koncentracji dla kierowców. Jest to najdalej wysunięta na północ i zupełnie odizolowana od cywilizacji droga prowadząca z Fairbanks do Deadhorse na Alasce. Droga jest swoistym „martwym punktem” – zanika tu zasięg telefonów komórkowych, nie ma punktów medycznych ani stacji benzynowych. Jeśli planujemy przejażdżkę po Dalton Highway warto zabrać ze sobą zapas benzyny, jedzenia, wody, dodatkowe opony i ciepłe koce. W razie awarii pojazdu te rzeczy pozwolą nam przetrwać na tym totalnym pustkowiu w pobliżu lodowatego Oceanu Arktycznego. Ta część Autostrady Panamerykańskiej ma dość ponurą historię – w sezonie letnim dochodzi tu do 160 wypadków rocznie, natomiast zimą do 260.

Autostrada Overseas Highway w USA
Autostrada Overseas Highway w USA

Autostrada Overseas Highway w USA ma 240 kilometrów długości i łączy Południową Florydę z wyspą Key West. Swoją nazwę („Ponad oceanem”) zawdzięcza nietypowemu ulokowaniu. Znaczna część Overseas Highway biegnie mostami ponad oceanem. Największą atrakcją autostrady jest jeden z czterdziestu dwóch mostów – wybudowany w latach 1979-1982 Seven Mile Bridge. Jest on najdłuższym mostem na tej wyjątkowej drodze i liczy sobie prawie 11 kilometrów. Niezwykłe położenie tej oceanicznej drogi sprawia, ze jest ona wyjątkowa i absolutnie niepowtarzalna. Jadąc nią mamy przed sobą, za sobą i po obydwu stronach błękitny przestwór oceanu. A wyobraźcie sobie jazdę po Overseas Highway podczas sztormu…

The Red Rock Scenic Road w USA
The Red Rock Scenic Road w USA

The Red Rock Scenic Road w USA to 12-kilometrowa trasa biegnąca przez Arizonę. Mimo, że droga jest dość krótka jej uroda i wyjątkowość nie podlegają żadnej dyskusji. The Red Rock Scenic Road zaczyna się w miejscowości Sedona ulokowanej na południowo – zachodnim skraju Płaskowyżu Kolorado. Podróżujący nią kierowcy mogą podziwiać czerwone skały otaczające ze wszystkich stron drogę, które swój niesamowity kolor zawdzięczają wieloletniemu procesowi wietrzenia oraz dużej zawartości żelaza i glinu. Na pokonanie tej niedługiej trasy wystarczy dosłownie kilka minut. Będą to jednak niezwykłe chwile, które pozwolą przeżyć niezapomnianą przygodę z prawdziwą Ameryką, jej skalnymi mostami i fascynującymi kanionami.

Zobacz film motocyklowy z drogi Manang – Besisahar w Nepalu.

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Azja – kliknij i zobacz więcej >>>
Motocyklem do Transylwanii – Transalpina z Transfogaraską – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Afryka i Australia – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Rumunia (Karpaty) – kliknij i zobacz więcej >>>
Przyroda i motocykle – majowy weekend na Zakarpaciu – kliknij i zobacz więcej >>>

Tekst: Tamara Głaz

07/05/2014

O autorze

Glazio


Dodaj komentarz

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl