Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa
Drogi kultowe, Filmy, Nowinki motocyklowe

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa

Droga Śmierci w Boliwii
Droga Śmierci w Boliwii

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Droga to pojęcie wielowymiarowe. Jest przysłowiowym „pudełkiem niespodzianką”. W dosłownym znaczeniu to szlak między dwoma punktami, w znaczeniu przenośnym oznacza sposób dotarcia do celu. Muszę przyznać, ze najbardziej podoba mi się sposób postrzegania drogi przez fizyków. Według nich  jest ona prostym pojęciem, w którym można wyróżnić początek i koniec.

Przełęcz Los Caracoles w Andach
Przełęcz Los Caracoles w Andach

Czy wszystkie drogi prowadzą do celu? To raczej trudne pytanie i nie odważę się na nie odpowiedzieć. Nie zaryzykowałabym nawet stwierdzenia, że wszystkie dokądś prowadzą. Niektóre z nich są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. Są to drogi, po których na pierwszy rzut oka przejazd wydaje się po prostu niemożliwy. Mówi się o nich trasy ekstremalne. W kierowcach wywołują ogromne uderzeniowe dawki adrenaliny. Jazda po nich jest wyzwaniem, ryzykownym przedsięwzięciem i z całą pewnością niesamowitą przygodą. Istnieją także na świecie drogi, które nie mają sobie równych pod względem widokowym. Są to spektakularne trasy z pięknymi krajobrazami, którymi można się zachwycać jadąc samochodem, motocyklem lub rowerem. Te drogi zapierają dech w piersi i odejmują mowę nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

Droga z Arica do Iquique w Chile
Droga z Arica do Iquique w Chile

Prawdziwi pasjonaci jazdy na motocyklu całe życie marzą o przejechaniu się trudnymi, potwierdzającymi odwagę i charakter drogami. Dzięki takim trasom mogą przede wszystkim potwierdzić poziom swoich umiejętności prowadzenia motocykla oraz na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze zakątki rozrzucone po wszystkich kontynentach.  Początek sezonu tuż, tuż. Wybierzcie więc sobie swoją drogę i jedźcie po fantastyczne doznania.

AMERYKA POŁUDNIOWA
1.
Droga Śmierci w Boliwii.
2.
Przełęcz Los Caracoles w Andach.
3. Droga z Arica do Iquique w Chile.

Droga Śmierci w Boliwii
Droga Śmierci w Boliwii

Droga Śmierci w Boliwii (Death Road) to 65-kilometrowa i szeroka na 3,5 m trasa,  na której różnica wysokości wynosi 3600 metrów. Boliwijska droga ma raczej ponurą historię – co roku ginie na niej nawet i kilkaset osób.  Znaki szczególne – brak asfaltu, brak barierek, przyprawiające o zawrót głowy zwężenia nad przepaściami, zakręty i niebezpieczne lawiny. Ta arteria łącząca północną część Boliwii ze stolicą wije się niczym jadowity wąż w Andach między La Paz a Coroico. Mijanie się na „ drodze Śmierci” to po prostu zadanie niewykonalne i bądźmy szczerzy „mission impossible”! Niczym niezwykłym nie jest tutaj korek uliczny, szczególnie kiedy na boliwijskiej drodze spotkają się duże pojazdy. Mimo, że przejechanie się „drogą śmierci” jest niewyobrażalnym ryzykiem i igraniem z kostuchą – odważnych nie brakuje. Biura podróży mają zatem pełne ręce roboty przy organizacji wycieczek. Podczas egzotycznych przejażdżek turyści mają okazję podziwiać wraki samochodów, które spędzą wieczność w przepaściach poniżej drogi.

 

Przełęcz Los Caracoles w Andach
Przełęcz Los Caracoles w Andach

Przełęcz Los Caracoles w Andach jest jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata. Wielu mówi o niej „droga bez końca”. Drogę łączącą Chile z Argentyną przez większą część roku pokrywa lód i śnieg  uniemożliwiający praktycznie podróżowanie jakimkolwiek środkiem transportu. Z tego powodu niewielkim pocieszeniem dla kierowców jest fakt, że ta niezwykła międzynarodowa trasa cechuje się dobrą nawierzchnią, wspaniałymi serpentynami i dość stromymi wzniesieniami. Brak barierek i piekielnie ostre zakręty nie odstraszają pasjonatów ryzykownej jazdy, a wręcz działają jak najlepsza reklama! Droga cieszy się złą sławą i pochłania rocznie 200-300 ofiar, ale przejazd nią to podobno niezapomniane doznanie!

Arica to Iquique Road w Chile to owiana tajemniczymi opowieściami droga będąca obwodnicą Santiago – stolicy kraju. Trasa praktycznie w całości biegnie przez pustynię. Kierowcom, którzy zapuszczają się na tę zapomnianą przez Boga pustynną arterię grożą różne niebezpieczeństwa. Arica to Iquique Road otaczają głębokie doliny i równie strome spadki, a gwałtowne podmuchy wiatru nie ułatwiają jazdy. Dodatkowo kierowców przemierzających chilijską drogę dręczą halucynacje wywołąne prawdopodobnie wysoką temperaturą i efektem fatamorgany.

Zobacz film motocyklowy z drogi Manang – Besisahar w Nepalu.

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata

Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Północna – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Azja – kliknij i zobacz więcej >>>
Motocyklem do Transylwanii – Transalpina z Transfogaraską – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Afryka i Australia – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Norwegia – kliknij i zobacz więcej >>>
Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Europa, Rumunia (Karpaty) – kliknij i zobacz więcej >>>
Przyroda i motocykle – majowy weekend na Zakarpaciu – kliknij i zobacz więcej >>>

Tekst: Tamara Głaz

25/04/2014

O autorze

Glazio


JEDEN KOMENTARZ DO ARTYKUŁU Do “Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa”

Dodaj komentarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl