Bezpieczne wakacje 2017
Nowinki motocyklowe, Poradnik

Bezpieczne wakacje 2017

Każdy z nas wybierając się w podróż ma z góry określone cele. Większość z nas bierze pod uwagę przede wszystkim bezpieczny urlop czyli bezpieczne wakacje. Skomplikowana sytuacja polityczna znacząco wpływa na ruch turystyczny. Tutaj poznacie nasze rady jak bezpiecznie spędzić długo wyczekiwany urlop.

Do Albanii 2009 - Kosowo, polski posterunek graniczny sił KFOR
Do Albanii 2009 – Kosowo, polski posterunek graniczny sił KFOR

Wybierając cel naszych tegorocznych wakacji musimy wiedzieć, gdzie jest bezpiecznie, a od jakich regionów świata najlepiej trzymać się z daleka. Wyjeżdżając na wymarzony i z wyprzedzeniem zaplanowany urlop liczymy na dobrą zabawę, pełny relaks, bezpieczeństwo, beztroskie chwile i zero stresu w podróży. Nieważne czy naszym środkiem transportu jest motocykl, samochód czy samolot – bezpieczeństwo podczas wyjazdu jest priorytetem. Najlepszym wyjściem jest upewnić się przed wyjazdem, czy w wybranym przez nas docelowym miejscu wypoczynku będziemy mogli czuć się bezpiecznie i nie spotka nas nic złego. A zatem jakie kraje omijać z daleka i gdzie nie jechać, żeby nie kusić losu?

Poradnik podróżującego motocyklisty – część VI – bezpieczeństwo w podróży (kliknij i czytaj więcej >>> )

Skomplikowana sytuacja polityczna i gospodarcza niektórych państw sprawia, że są one niestabilne i nie są w stanie zapewnić odwiedzającym ich turystom maksimum bezpieczeństwa oraz spokoju. W większości przypadków na pierwszy plan wysuwają się obecnie zagrożenia terrorystyczne, z jakimi zmaga się wiele państw na całym świecie, ostatnio coraz częściej w Europie. Najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy, z którego powinniśmy skorzystać w pierwszej kolejności jest oficjalna strona MSZ (http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/). Znajdziemy tu wszelkie ostrzeżenia dla osób preferujących turystykę w szerokim pojęciu i aktualne, jasne informacje o sytuacji w danym miejscu na świecie. Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach – „Zachowaj zwykłą ostrożność”, „Ostrzegamy przed podróżą”, „Nie podróżuj” i „Opuść natychmiast”. Ciekawą opcja jest też zaglądnięcie na stronę http://www.travelriskmap.com/ i skorzystanie z interaktywnej mapy dotyczącej niebezpiecznych regionów świata.

Przewodnik motocyklowy po Europie (kliknij i czytaj więcej >>>)

WIESZ O ZLOCIE CZY IMPREZIE ?
Dodaj swój zlot bez konieczności logowania – KLIKNIJ i wypełnij >>>
Instrukcja wypełniania >>>

Gdzie jest niebezpiecznie?

Na liście krajów, wskazywanych jako niebezpieczne przez Ministerstwo Spraw zagranicznych znajdują się:

[AFRYKA]Egipt (zagrożenie zamachami terrorystycznymi) – bezpieczne są wyjazdy grupowe do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym – Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj, Liberia (epidemia gorączki krwotocznej Ebola), Sierra Leone (epidemia gorączki krwotocznej Ebola), Gambia (kryzys polityczny po wyborach prezydenckich), Kenia (zagrożenie terrorystyczne i wysoki poziom przestępczości), Kamerun (zamachy terrorystyczne, napady rabunkowe i porwania obcokrajowców), Burkina Faso (zagrożenie terrorystyczne, zamachy i porwania cudzoziemców), Demokratyczna Republika Konga (zamieszki, napięta sytuacja polityczna i zagrożenie bezpieczeństwa cywilów), Etiopia (zagrożenie terrorystyczne, napięcie polityczno-społeczne w kraju), Republika Środkowoafrykańska (napaści na ludność cywilną, napięte działania zbrojne, zagrożenie bezpieczeństwa turystów), Nigeria (zagrożenie atakami pirackimi, zamachy terrorystyczne, napady rabunkowe, porwania na terenie całego kraju), Wybrzeże Kości Słoniowej (zagrożenie zamachami terrorystycznymi), Gwinea (epidemia gorączki krwotocznej Ebola, zagrożenie zdrowia i życia), Libia (zagrożenie terrorystyczne, działania wojenne na terenie całego kraju).

[AZJA]Armenia (niebezpieczna sytuacja na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej w rejonie Górnego Karabachu), Malezja (porwania cudzoziemców, wzmożona przestępczość) , Filipiny (zagrożenie terrorystyczne, walki na terenie kraju), Turcja (niepewna sytuacja, ataki terrorystyczne, działania zbrojne przy granicy z Syrią i Irakiem), Afganistan (zagrożenie bezpieczeństwa, przypadki przemocy i ataków na cywili, aktywne ugrupowania zbrojne), Tajlandia (zagrożenie terrorystyczne – wybuchy), Arabia Saudyjska (zamachy terrorystyczne, zagrożenie bezpieczeństwa turystów), Bangladesz (zagrożenie bezpieczeństwa obcokrajowców i zagrożenie terrorystyczne), Azerbejdżan (incydenty zbrojne w regionie Górskiego Karabachu), Indonezja (zagrożenie terroryzmem), Pakistan (wysokie zagrożenie terrorystyczne).

[BLISKI WSCHÓD]Liban (niebezpieczna sytuacja w rejonie granicy libańsko-syryjskiej i libańsko-izraelskiej), Syria (zagrożenie terrorystyczne i wojna domowa na terenie kraju).

[EUROPA]Ukraina (zagrożenie życia w obwodzie donieckim i ługańskim ze względu na trwający konflikt polityczny), Francja (zamachy, najwyższy alert zagrożenia terrorystycznego), Belgia (zagrożenie terrorystyczne), Włochy (zagrożenia w postaci trzęsień ziemi).

Najbezpieczniejsze kraje…

Najbezpieczniejszymi państwami (wg raportu Global Peace Index) są: Islandia, Dania, Austria, Polska, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja, Wyspy Kanaryjskie (bezpieczne przez cały rok), Grecja, Bułgaria, Bałkany (Albania, Macedonia, Czarnogóra), Czechy, Słowacja i Skandynawia (Norwegia, Finlandia, Szwecja).

Droga Śmierci w Boliwii
Droga Śmierci w Boliwii / Niezwykłe i niebezpieczne drogi świata – Ameryka Południowa (kliknij i czytaj więcej >>>)

Dobre rady i bezpieczeństwo w podróży

Pamiętajmy, że podróże są wspaniałą przygodą, ale najważniejsze jest zachowanie ostrożności i troska o własne zdrowie oraz życie. Na niebezpieczeństwa różnego rodzaju narażone są przede wszystkim osoby podróżujące samotnie, szczególnie jeśli decydują się na tzw. noclegi „na łonie natury”. Dyskrecja i niezwracanie na siebie uwagi mają liczne zalety. Unikajmy robienia wokół siebie niepotrzebnego zamieszania, co w wielu krajach może wywierać negatywne wrażenie na mieszkańcach. Oto kilka dobrych rad, do których warto się zastosować podczas bliższych i dalszych podróży:

– Oddalając się od motocykla lub innego środka transportu nie pozostawiajmy naszych rzeczy na pastwę złodziei. Lepiej poprosić sprzedawcę lub stróża o przypilnowanie dobytku, a  wartościowe rzeczy znajdujące się na wierzchu (w tym także odzież) najlepiej zostawić w sklepie, kasie biletowej czy innym odpowiednim miejscu.

– W krajach muzułmańskich niemile widziane są głośne rozmowy, publiczne wyrażanie emocji i uczuć (całowanie się, przytulanie), zwracanie na siebie uwagi zbyt krzykliwym strojem w publicznych miejscach.

– Ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych podczas podróży i nieprzekraczanie dozwolonej prędkości. W razie zatrzymania przez patrol policji bądźmy mili, uprzejmi, nie podnośmy głosu i trzymajmy emocje na wodzy. Nerwy i krzyki tylko pogorszą nasze położenie.

– W niektórych krajach bilety wstępu do zabytkowych obiektów są droższe dla obcokrajowców. Zatem jeśli znamy miejscowy język, nie afiszujmy się głośno swoim pochodzeniem, a bilety kupimy o wiele taniej.

Poradnik Podróżującego Motocyklisty
Poradnik Podróżującego Motocyklisty (kliknij i czytaj więcej >>>)

Podsumowując…

Wyjeżdżając na wakacje nie należy popadać w obłęd i wierzyć we wszystko, co serwuje nam Internet i telewizja. Musimy znaleźć „złoty środek”, rozważyć wszystkie „za i przeciw”, przedyskutować wszelkie nurtujące nas pytania i wątpliwości z towarzyszami podróży, a potem po prostu wybrać rozsądnie cel podróży. Przed wyjazdem warto przyswoić sobie najważniejsze informacje o kraju, do którego chcemy pojechać (szczególnie o kulturze,  panujących zwyczajach, zapleczu turystycznym oraz jakości i sieci szlaków komunikacyjnych) i obowiązkowo zajrzeć na stronę MSZ. Pamiętajmy – ryzyko w podróży to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy!

Tekst: Tamara Głaz

Tematy powiązane:
Drogi kultowe /niezwykłe/niebezpieczne/ dla motocyklistów i nie tylko (kliknij i czytaj więcej >>>)
Poradnik podróżującego motocyklisty (kliknij i czytaj więcej >>>)

04/03/2017

O autorze

tamara


Dodaj komentarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Reklama

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Redakcja
Radiator - Turystyka Motocyklowa
E: kontakt@radiator-mototurystyka.pl
W: www.radiator-mototurystyka.pl